• Narodowe Czytanie 2023

          •    Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012r. Inicjatywa ma na celu propagowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków. Tegoroczną lekturą jest powieść ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.   Nasza szkoła również wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Lekturę powieści rozpoczął Pan Dyrektor Krzysztof Szulim, a następnie kontynuowali: zaproszony gość Pani Hanna Skrzypczak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Edukacji Starostwa Wołomińskiego, Pani Wicedyrektor szkoły Ewa Wierzbicka oraz przedstawiciele uczniów. Już zapowiadamy, że za rok również weźmiemy udział w tej pięknej inicjatywie.

          • Lekcji muzealnych ciąg dalszy

          • O rodzinie Wodiczków, ich wykształceniu, sukcesach artystycznych i pedagogicznych, o angażowaniu się w działaniu na rzecz lokalnej społeczności i wreszcie o budowie pokoju na świecie mogliśmy porozmawiać w Izbie Muzelanej Wodiczków z Panią Danutą Michalik.

            Uczniowie z uwagą wysłuchali przygotowanej prezentacji. Może zainspiruja się wysłuchanymi fragmentami listów i sami wprowadzą tę formę komunikacji z bliskimi.

          • Lekcja muzealna

          • Dziś w lekcji muzealnej uczestniczyli uczniowie z klasy II hr wraz z wychowawcą.panem Mateuszem Jaczewskim. Młodzież była niezwykle zainteresowana historią rodziny Wodiczków.

            Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie.

          • Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

          •    Tradycją Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie jest organizowanie dla pierwszoklasistów wrześniowego biegu o Puchar Dyrektora Szkoły. Tegoroczny bieg jest już za nami. Ta aktywna forma wspólnego spędzania czasu przyczynia się do integracji klasowych, połączonych z nutą rywalizacji.

          • Wyjście na film "Raport Pileckiego"

          • 15 września uczniowie klas II, III, IV i V technikum oraz II, III i IV liceum wzięli udział w projekcji filmu "Raport Pileckiego"

            Film ten to historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

          • Salon Maturzystów 2023

          • 14 września  klasy V technikum i IV liceum wzięli udział w Warszawskim Salonie Maturzystów Perspektywy`23.

            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z ekspertami okręgowy komisji egzaminacyjnych na temat matur w odmienionej formule, wspólnej dla absolwentów liceów i techników, ze znakomitymi nauczycielami-praktykami, z nauczycielami akademickimi oraz pracownikami rekrutacji i studentami, z ekspertami rynku pracy, z edukatorami.

            Dla maturzystów Salon był pierwszą okazją poznania uczelni, ich ofert programowych i systemu rekrutacji, okazją rozmowy ze studentami rekomendującymi swoje wcześniejsze wybory. 

             

          • Zebranie z rodzicami

          • 13 września 2023 roku (środa) odbędą się spotkania z rodzicami.

            Poniżej przedstawiamy harmonogram zebrań:

            • 17.00 - klasy II, III, IV, V liceum i technikum - spotkanie z wychowawcą w sali lekcyjnej
            • 18.00 - klasy I liceum i technikum - spotkanie z  dyrektorem szkoły, przedstawienie wychowawców a następnie przejście z wychowawcami do sal lekcyjnych

            Serdecznie zapraszamy!

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          •  

            Tegoroczne wakacje są już tylko wspomnieniem. Dziś uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Starsze klasy przywitały szkołę podczas spotkań z wychowawcami w klasach, zaś pierwszoklasiści uczestniczyli w akademii na sali gimnastycznej.   

            Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Szulim, który podziękował rodzicom i uczniom za obdarzenie zaufaniem naszej szkoły. Podziękował organowi prowadzącemu za przeprowadzenie remontów sal lekcyjnych, które poprawią warunki pracy w nowym roku szkolnym. Następnie do zebranych przemówiła Pani Hanna Skrzypczak, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury w Powiecie Wołomińskim, życząc uczniom sukcesów oraz radości w zdobywaniu wiedzy.   

            Drodzy uczniowie, pamiętajcie, że ,,Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem" (Arystoteles).

          • Kiermasz podręczników

          • W czwartek 7 września odbędzie się kiermasz podręczników używanych. 

            Zapraszamy sprzedających i kupujących podczas długich przerwach, na Hol Główny (na dole przy wejściu).

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września rozpoczynamy nowy rok szkolny 2023/2024

            Poniżej przedstawiamy harmonogram organizacji tego dnia:

            > godz. 8.30 klasy drugie, trzecie, czwarte i piąte - spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych 

            > godz. 9.00 cała społeczność szkolna - msza święta w kościele Św. Józefa Robotnika w Wołominie 

            > godz. 10.30  klasy pierwsze - spotkanie na sali gimnastycznej - spotkanie z wychowawcami.

            Serdecznie zapraszamy !

             

          • Ekonomik w żałobie

          • Z żalem informujemy, że 18.08.2023 roku zmarł

            ARTUR MATYS

            pełen pasji nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca, nietuzinkowy kolega,

            empatyczny i serdeczny człowiek.

            Pozostanie w naszych sercach i pamięci ♡♡♡

             

            Żonie i Dzieciom oraz całej Rodzinie i Bliskim Artura składamy wyrazy współczucia.

            Społeczność Ekonomika

          • 103. rocznica Bitwy Warszawskiej

          • W dniu 15 sierpnia b.r. poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie uczestniczył w upamiętnieniu zwycięstwa Polski nad Bolszewikami z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, określanej jako "Cud nad Wisłą". Reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE Ks. Romualda Kamińskiego, a następnie w Apelu Poległych i złożeniu wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920r. 

               Ta żywa lekcja historii jest bezcenną nauką szacunku dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów teraźniejszych. Obecność uczniów w tym ważnym wydarzeniu to najlepszy sposób na rozwijanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia. 

          • Mamy Srebrną Tarczę 2023!

          • Wołomiński Ekonomik po raz trzeci zdobył srebrną tarczę!!! Właśnie ukazał się prestiżowy ranking „Perspektyw”, według którego nasza szkoła należy do ścisłej czołówki techników na Mazowszu! Na 1864 technika w Polsce Ekonomik zajął 271. pozycję, co daje nam „Srebrną tarczę”. Jest to ogromny sukces naszych uczniów i nauczycieli. Złożyły się na to sukcesy uczniów zdających bardzo dobrze egzaminy zawodowe i maturalne oraz tych uczniów, którzy wraz z opiekunami przygotowywali się do olimpiad przedmiotowych. Zatem - duma i radość!

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • 23.06.2023 r. zamknęliśmy kolejny rok szkolny. W uroczystości dla IV LO uczestniczył Pan Starosta Adam Lubiak.  Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni, a wszyscy z radością udaliśmy się na upragnione wakacje.

          • PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ ZA ROK SZKOLNY 2022/2023

          • W dniu 20.06.2023r. w Starostwie Powiatowym w Wołominie odbyło się oficjalne podsumowanie Licealiady Szkół Ponadpodstawowych.

            Nasza szkoła uplasowała się na 3. miejscu. Serdeczne GRATULACJE dla wszystkich uczniów, godnych reprezentantów Ekonomika, którzy przyczynili się do tego ogromnego sukcesu,

          • Rajd Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku

          • W piątek, 2 czerwca 2023 r. uczniowie klas pierwszych technikum i liceum wzięli udział w corocznym .Dziękujemy Pani Annie Ślusarz za kolejną perfekcyjną organizację Rajdu, Panu Bogusławowi Dudkowi za pełne pasji przybliżenie historii Bitwy oraz Pani Jolancie Kielczyk z Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury za ciepłe, pełne zaangażowania przyjęcie oraz projekcję filmu edukacyjnego.

          • Spotkanie z przedstawicielką Open Doors

          • 23 maja 2023 roku pani Anna Kamińska, nauczycielka religii przedstawiła nam panią Dominikę Przybysz z międzynarodowej organizacji Open Doors. Celem organizacji jest monitorowanie sytuacji chrześcijan na świecie, a jej logo to ryba i drut kolczasty. Pani Dominika zaznajomiła nas z prezentacją ,,Ryzykowna wiara”.  Najpierw poznaliśmy artykuł o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi, że każdy człowiek ma prawo do wolności wyznawania swoich przekonań. W dalszej kolejności prowadząca przytoczyła nam swoją historię dotyczącą misji. Pani Dominika przebywała przez dwa lata w Indiach jako wolontariuszka w celu towarzyszenia wszystkim, którzy są samotni. Stwierdziła że ta podróż odmieniła jej sposób patrzenia na drugiego człowieka, jak też, że odnalezienie „skarbu” w drugiej osobie stało się jej powołaniem. W następnej części spotkania mogliśmy dotknąć i zobaczyć szatę sari - tradycyjną część garderoby noszoną przez kobiety w Indiach oraz herbatę yerba – jeden z największych symboli kulturalnych w Urugwaju. W następnej kolejności pani Dominika dała każdemu mapkę światowego indeksu prześladowań z bieżącego roku, pokazującą, że do pierwszej piątki krajów najbardziej prześladowanych religijnie należą kolejno: Korea Północna, Somalia, Jemen, Erytrea i Libia. Ludność tych krajów zmaga się z ukrywaniem swojej wiary i praktyk religijnych w obawie przed karą. Kolejnym elementem prezentacji był filmik informujący o prześladowaniach religijnych na Sri Lance. W ich wyniku życie mieszkańców było zagrożone. Ze względu na to, że jestem osobą bardzo wrażliwą, cała ta historia cierpienia innych ludzi bardzo mnie poruszyła. Poczułam bezsilność i bezradność. Jedyne co miałam w głowie po obejrzeniu filmiku dokumentalnego to pytanie ,,Dlaczego ludzie na świecie muszą tak cierpieć z powodu wyznawanie swojej wiary?”. Na szczęście jest sposób na bezradność odczuwaną przeze mnie. Pani Dominika Przybysz przedstawiła nam wskazówki, w jaki sposób możemy pomóc tym ludziom. Pierwszą z nich jest modlitwa, o której warto pamiętać. Ważne jest również szerzenie informacji Takie małe kroki jak udostępnienie posta w internecie zmieniają sytuację na lepsze. Organizacja Open Doors ma swoją stronę na Facebooku, Instagramie oraz stronę internetową. Jednakże najciekawsza ze wszystkich propozycji, którą pani zostawiła na koniec była zatytułowana „Działanie”. Możemy wspomóc ofiary prześladowań poprzez listy. Można wysłać je fizycznie w formie listu lub lub mailowo za pośrednictwem strony Open Doors. Kończąc całe spotkanie wolontariuszka przytoczyła nam zdanie podsumowujące  prezentację organizacji. Uważam, że takie spotkania w szkołach czy nawet kościołach są potrzebne. Z racji, że mało osób jest wie o tym, ważne jest uświadamianie ich  i nagłaśnianie skali problemu. Spotkanie to skłoniło mnie do refleksji. Bardziej doceniłam to, co mam na co dzień, wolność wyznawania swojej wiary, czy też poczucie bezpieczeństwa, którego nie mają ci ludzie. Nie  wyobrażam sobie życia codziennego w takim strachu i niepewności i jestem wdzięczna za to co mam każdego dnia.

            Maria Piwek  kl. IIPR, foto. Weronika Grochola kl. IIIHR, Przymysław Szczotka kl. IL

          • Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem

          •  Co roku dnia 9 maja obchodzimy Dzień Europy, na pamiątkę podpisanej w 1950 r. kluczowej deklaracji, która utorowała drogę dla utworzenia Unii Europejskiej. Uczniowie Ekonomika pod okirm nauczycielek geografii: Pani Katarzyna Żmudzkiej i Pani Grażyny Pytel wykonali plakaty z tej okazji plakaty oraz napisali eseje. Poniżdej najciekawsze prace.

            Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem

            Niezwykle ważne dla ludzi na świecie jest wstąpienie do Unii Europejskiej ze względu na zalety z tego wynikające. My - Polacy mamy zaszczyt bycia członkami UE od 1 maja 2004 roku z mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, który stanowi prawną podstawę przystąpienia do Polski do Unii Europejskiej.

            Unia ta jest również unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami. Pierwsze etapy integracji polegały na usprawnieniu współpracy gospodarczej zgodnie z zasadą, że kraje, które prowadzą ze sobą wymianę handlową odnoszą z niej korzyści i będą unikać konfliktów. W 1958 roku utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która na początku obejmowała kilka krajów, następnie przystąpiło kolejnych 22 członków. Udało się utworzyć jednolity rynek (rynek wewnętrzny), który nadal się rozwija. Unia Gospodarcza zaczęła z czasem obejmować różne obszary polityki: od klimatu, ochrony środowiska i zdrowia po stosunki zewnętrzne i bezpieczeństwo oraz sprawiedliwość i migrację. W 1993 Europejska Wspólnota Gospodarcza zmieniła nazwę na Unię Europejską. Unia jest największym eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów.

            Państwa należące do UE różni język i zwyczaje, ale są również wartości łączące takie ja współpraca, pomoc i przyjaźń. Przynależność dosięga nas nawet w domach mając wyposażenie włoskie, francuskie, holenderskie czy niemieckie. Kultura naszych sąsiadów jest jak globalizacja- rozpowszechnia się i zespala ze sobą różne kraje. Dzięki przynależności do UE Polska zyskała nowe fundusze na rozwój kraju, w razie potrzeby pomoc innych państw członkowskich, a za parę lat przyjmiemy ogólnoeuropejską walutę euro. Polska natomiast wnosi na rynek Europy zdrową i smaczną żywność, potencjał intelektualny, możliwość wymiany handlowej oraz dorobek kulturowy.

            Swobodne podróżowanie umożliwia nam Strefa Shengen- zniesienie kontroli granicznych. Ja jako młody człowiek mam możliwość studiowania poza granicami Polski oraz jeżdżenia na wymiany za pomocnictwem programu Erasmus+. Każdy obywatel UE ma prawo wyboru, w którym państwie członkowskim chce pracować, studiować czy mieszkać. Podróżując korzystamy ze wspólnej waluty euro co eliminuje koszty wymiany walut. Możemy korzystać z połączeń telefonicznych dzięki zniesieniu roamingu oraz usług internetowych bez opłat np. przez aplikację Messenger. Mamy również ubezpieczenie zdrowotne, które jest w UE- tzw. karta EKUZ. Nie sprawia nam problemu także robienie zakupów korzystając z kart kredytowych. Wjeżdżając do innych krajów członkowskich czujemy się jakbyśmy wjeżdżali do innego miasta. Możemy ze wszystkiego korzystać i czuć się jak w swoim kraju. Oczywiście bardzo dużym ułatwieniem jest znajomość języka obcego, ale jeśli ktoś zna język angielski to jest w stanie porozumieć się w wielu krajach.

            Dlatego dumą jest dla nas powiedzieć „jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”.

             

            Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem

            Bycie Polakiem wiąże się z odpowiedzialnością, tradycją, kulturą, okazywaniem szacunku dla zmarłych powstańcow, którzy walczyli o naszą niepodleglość.

            Wiąże się również z dbałością o język ojczysty, znajomością hymnu i historii naszego kraju, patriotyzmem, przyczynianiem się do rozwoju Polski pod względem kulturalnym, gospodarczym, politycznym i społecznym. Aktywnym uczestniczeniem w wyborach samorządowych, wywieszaniem flagi polskiej w ważne święta narodowe, szanowaniem symboli narodowych. Bycie Polakiem oznacza też godne reprezentowanie naszego kraju czy to na terenie innych panstw czy też w naszym kraju. Należy pamiętać, że prawdziwy Polak nie szydzi z innych narodowosci, tzn. nie jest rasistą, tylko zachowuje się w taki sposób jak na Polaka przystało. Z pewnością z tych wszystkich rzeczy, które wiążą się z byciem Polakiem najważniejszymi są znajomość hymnu, który jest ważnym symbolem każdego państwa, oraz barw narodowych biało-czerwonych i tradycji, która występuje w każdej rodzinie.

            Bycie Europejczykiem oznacza życie w demokracji, szanowanie praw człowieka, szanowanie kultur innych panstw, bycie tolerancyjnym i otwartym. Ważna jest umiejętność odnalezienia swojego domu, swojego regionu, w dużym domu europejskim. Prawdziwy Polak powinien być też prawdziwym Europejczykiem, gdyż Polska leży w Europie i powinniśmy szanować inne panstwa, które się na tym kontynencie znajdują. Należy mieć też szacunek do krajów leżących poza Europą.

            Jeżeli jesteś Polakiem,to jesteś też Europejczykiem, bo znasz wartości, które są ważne zarówno w twoim kraju jak i w innych krajach Europy i świata.