• Spotkanie z przedstawicielką Open Doors

• 23 maja 2023 roku pani Anna Kamińska, nauczycielka religii przedstawiła nam panią Dominikę Przybysz z międzynarodowej organizacji Open Doors. Celem organizacji jest monitorowanie sytuacji chrześcijan na świecie, a jej logo to ryba i drut kolczasty. Pani Dominika zaznajomiła nas z prezentacją ,,Ryzykowna wiara”.  Najpierw poznaliśmy artykuł o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi, że każdy człowiek ma prawo do wolności wyznawania swoich przekonań. W dalszej kolejności prowadząca przytoczyła nam swoją historię dotyczącą misji. Pani Dominika przebywała przez dwa lata w Indiach jako wolontariuszka w celu towarzyszenia wszystkim, którzy są samotni. Stwierdziła że ta podróż odmieniła jej sposób patrzenia na drugiego człowieka, jak też, że odnalezienie „skarbu” w drugiej osobie stało się jej powołaniem. W następnej części spotkania mogliśmy dotknąć i zobaczyć szatę sari - tradycyjną część garderoby noszoną przez kobiety w Indiach oraz herbatę yerba – jeden z największych symboli kulturalnych w Urugwaju. W następnej kolejności pani Dominika dała każdemu mapkę światowego indeksu prześladowań z bieżącego roku, pokazującą, że do pierwszej piątki krajów najbardziej prześladowanych religijnie należą kolejno: Korea Północna, Somalia, Jemen, Erytrea i Libia. Ludność tych krajów zmaga się z ukrywaniem swojej wiary i praktyk religijnych w obawie przed karą. Kolejnym elementem prezentacji był filmik informujący o prześladowaniach religijnych na Sri Lance. W ich wyniku życie mieszkańców było zagrożone. Ze względu na to, że jestem osobą bardzo wrażliwą, cała ta historia cierpienia innych ludzi bardzo mnie poruszyła. Poczułam bezsilność i bezradność. Jedyne co miałam w głowie po obejrzeniu filmiku dokumentalnego to pytanie ,,Dlaczego ludzie na świecie muszą tak cierpieć z powodu wyznawanie swojej wiary?”. Na szczęście jest sposób na bezradność odczuwaną przeze mnie. Pani Dominika Przybysz przedstawiła nam wskazówki, w jaki sposób możemy pomóc tym ludziom. Pierwszą z nich jest modlitwa, o której warto pamiętać. Ważne jest również szerzenie informacji Takie małe kroki jak udostępnienie posta w internecie zmieniają sytuację na lepsze. Organizacja Open Doors ma swoją stronę na Facebooku, Instagramie oraz stronę internetową. Jednakże najciekawsza ze wszystkich propozycji, którą pani zostawiła na koniec była zatytułowana „Działanie”. Możemy wspomóc ofiary prześladowań poprzez listy. Można wysłać je fizycznie w formie listu lub lub mailowo za pośrednictwem strony Open Doors. Kończąc całe spotkanie wolontariuszka przytoczyła nam zdanie podsumowujące  prezentację organizacji. Uważam, że takie spotkania w szkołach czy nawet kościołach są potrzebne. Z racji, że mało osób jest wie o tym, ważne jest uświadamianie ich  i nagłaśnianie skali problemu. Spotkanie to skłoniło mnie do refleksji. Bardziej doceniłam to, co mam na co dzień, wolność wyznawania swojej wiary, czy też poczucie bezpieczeństwa, którego nie mają ci ludzie. Nie  wyobrażam sobie życia codziennego w takim strachu i niepewności i jestem wdzięczna za to co mam każdego dnia.

Maria Piwek  kl. IIPR, foto. Weronika Grochola kl. IIIHR, Przymysław Szczotka kl. IL

• Drugie miejsce Ekonomika w debacie oksfordzkiej uczniów wołomińskich szkół średnich!

• 13.04.2023r. w Muzeum im. Nałkowskich rozpoczęła się realizacja projektu „Sztuka debatowania”. W finałowym starciu Ekonomik reprezentowali uczniowie z kl. III LO PR: Bianka Andrzejewska, Amelia Mroczek, Dawid Mietus i Mateusz Sosnowski. W projekcie brali też udział przedstawiciele I LO im. Wacława Nałkowskiego, Zespołu Szkół oraz III LO im. Jana Pawła II. Po trzech dniach intensywnych wykładów i warsztatów przygotowujących do debaty oksfordzkiej reprezentacje szkół stanęły przeciwko sobie w starciu na argumenty. W rundzie pierwszej debatowano nad tezą: „Nie powinno oddzielać się dzieła od artysty”, zaś w rundzie finałowej: „Z perspektywy kobiet idących do polityki lepsze jest promowanie się za pomocą klasycznego archetypu kobiecości”. Ostatecznie sędziowie zdecydowali przyznać pierwsze miejsce drużynie reprezentującej III LO im. Jana Pawła II w Wołominie, zaś na trzeciej pozycji na podium znalazła się drużyna z I LO im. Wacława Nałkowskiego.  Dziękujemy organizatorom i liczymy na kolejne edycje tego projektu.

Projekt „Sztuka debatowania” realizowany jest przez Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie w okresie od 23.03.2023 do 31.05.2023 roku. Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023.