• Gra terenowa "Wołomin - Moja Mała Ojczyzna"

          • Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, 30.09.2022 roku odbył się Rajd pieszy ‘’ Wołomin – Moja Mała Ojczyzna’’ zorganizowany dzięki Pani Annie Ślusarz przy współpracy z lokalnymi organizacjami turystycznymi. W wydarzeniu brały udział klasy drugie wraz z Nauczycielami. Młodzież ochoczo ugruntowała poczucie tożsamości regionalnej zwiedzając Izbę Muzealną oraz Park im. Rodziny Wodiczków, a także Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich. Na każdym punkcie kontrolnym, uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na temat kultury, zabytków, przyrody, sportu, historii, dnia dzisiejszego Wołomina i Powiatu Wołomińskiego.

          • Warsztatach z tworzenia podcastów

          • Dnia 6 października 2022 uczniowie klas III hr, 4hrg oraz 4hrp pod opieką nauczycieli -  p. Agnieszki Gryz i Katarzyny Stępniak wzięli udział w warsztatach z tworzenia podcastów.

            Warsztaty organizowane były w ramach programu "Młodzi mają moc" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Podczas trwających dwie godziny zajęć uczniowie na spotkaniu z Panią Natalią Kościńską autorką blogu internetowego www.slowianskosci.pl poznali rodzaje podcastów i zasady ich tworzenia.

            Dowiedzieli się także jak wyglądają przygotowania do nagrania podcastu, jakie urządzenia są niezbędne (np. deadcat ) i poznali program do obróbki nagrania. Mieli możliwość nagrać swój głos i dokonać na min modyfikacji w programie. Najbardziej odważni podzielili się refleksją na temat warsztatów w krótkiej wypowiedzi przed kamerą.

          • Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

          • W dniu 23 września klasy pierwsze wzięły udział w XLII Biegu o "Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie". Bieg przełajowy był zorganizowany w Parku Białe Błota  Wyniki biegu i zwycięzcy zostaną ogłoszeni na najbliższej uroczystości szkolnej tj. w dniu 13 października podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

          • Przedstawienie „Prorok”

          • 26. września br. (w poniedziałek) wybraliśmy się z kilkunastoma „śmiałkami”, a może raczej spragnionymi kultury wysokiej uczniami kl. IV „erg” na przedstawienie zatytułowane „Prorok” (historia o Prymasie Stefanie Wyszyńskim). Spektakl miał miejsce w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie i rozpoczął się punktualnie o godz. 15:00.

            Przedstawienie traktowało o bł. Stefanie Wyszyńskim widzianym oczyma otaczających go ludzi, nierzadko tajnych współpracowników komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Historia Prymasa Tysiąclecia została zaprezentowana od zaplecza, krzyżując się na różne sposoby z historią PRL-u, z interesującym ciągiem dalszym w naszych czasach (niektórym przedstawicielom młodzieży zdecydowanie bardziej podobało się ukazanie realiów przeszłości).

            Mieliśmy szansę podziwiać grę aktorską: Magdaleny Obidowskiej, Tomasza Drabka, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Rafała Sawickiego i Jerzego Zelnika.

            Cudownie, że wstęp na spektakl był bezpłatny (!).

            W internecie możemy poczytać o tym, że „Prorok” łamie schematy, dostaje owacje na stojąco, a także jest sztuką nieprzewidywalną.

            A jak z odbiorem dzieła wśród młodzieży? Najważniejsze, że podobało się i skłoniło do myślenia. Niektórzy, co prawda, poczuli się nieco stropieni wielością wątków i delikatnie zawiedzeni osłonięciem przed naszym wzrokiem postaci Prymasa Wyszyńskiego, jednak apetyt na kulturę wysoką wzmógł się u większości z nas.

            Jak dobrze, że udało nam się to przedstawienie zobaczyć. :)

          • Z wizytą u mistrza Jana z Czarnolasu

          • 25 września 2022r. uczniowie klas 2PR i 3LS zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz kościół w Zwoleniu, gdzie mieści się krypta rodziny Kochanowskich.Na koniec uczniowie  sprawdzili swoją wiedzę w interaktywnym teście.

            Piękna pogoda dopełniła przyjemności obcowania z poezją.  

          • 17 września - PAMIĘTAMY!

          • W piątek 16 września 2022 r. uczniowie klasy 2PR wzięli udział w powiatowej uroczystości upamiętniającej 83. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, jak też Światowy Dzień Sybiraka. Uczestniczyli w ten sposób w żywej lekcji historii. Udało im się  zaprosić do wspólnego zdjęcia (i do naszej szkoły) Panią Marię Sobolewską - Prezes Związku Sybiraków - Oddział Wołomin. 

            Na skwerze im. Sybiraków w Wołominie byli świadkami przemówień Sybiraków i członków ich rodzin, Apelu Poległych, złożenia wieńców, pięknej oprawy artystycznej w wykonaniu uczniów LO PUL oraz odsłonięcia tablicy i pamiątkowego głazu.

          • Integracja klas pierwszych. :-)


          • Jak w poprzednim roku, klasy pierwsze wraz z wychowawcami i Panem Dyrektorem pojechały na wycieczkę integracyjną do ośrodka Gwarek" w Pięknej Górze. Wyruszyliśmy spod Kościoła pw. św. Józefa Robotnika, gdzie sprawnie podzieliliśmy się autokarami i wyjechaliśmy. Podróż minęła nam szybko i spokojnie. Po rozpakowaniu bagaży poszliśmy na obiad, a zaraz po nim na zajęcia integracyjne dla wszystkich uczestników. Poznawaliśmy swoje imiona oraz ulubione kolory udawaliśmy także m.in. czołgi, co można było zobaczyć na Facebooku. Później zaczęły się zajęcia w grupach. Każda z ekip miała pięć różnych bloków zajęciowych:

            1. Manewry wojskowe to zajęcia z Majorem, na których uczyliśmy się maskowania w lesie. Dowiedzieliśmy się, w jakich barwach mają mundury wojskowi z różnych części świata. Następnie wybraliśmy ochotnika, którego zadaniem było schowanie się pośród drzew, reszta grupy musiała go znaleźć w jak najkrótszym czasie. A na koniec musztra! Major wytłumaczył i pokazał nam, jak powinniśmy stać na baczność i co zrobić, kiedy usłyszymy m.in.komendę w lewo zwrot".

            2. Survival to zajęcia z Panem Rafałem. Prowadziliśmy ożywione dyskusje na temat różnych technik filtrowania wody i rozpalania ognisk. W późniejszej części zajęć podzieleni w kilkuosobowe grupy sami próbowaliśmy je rozpalać bez użycia zapalniczki. Musieliśmy znaleźć coś, co pomoże nam rozpalić i utrzymać ogień, czyli korę brzozy i cienkie patyki. Co ciekawe większości się udało!

            3. Gry i zabawy to zajęcia z Izą, które swoją drogą były najmniej wyczerpujące, ale przy tym wyjątkowo interesujące. Jedną z części było opowiadanie o sobie przez 30 sekund, czy gra w mafię. Graliśmy także w memory,ale z tą różnicą, że tradycyjne karty zastępowali nasi pierwszoklasiści, byliśmy połączeni ze sobą za pomocą gestów, a w drugiej rundzie za pomocą dźwięków. Zajęcia te na pewno pozwoliły nam zapomnieć o codziennych troskach, a przy tym w zabawny sposób poznać siebie nawzajem.

            4. Taniec to zajęcia prowadzone przez Natalię, dały nam one klimat rozluźnienia i swobody. Nauczyliśmy się układu tanecznego do piosenki z filmu High School Musical", który później zatańczyliśmy wspólnie na dyskotece.

            5. Samoobrona, czyli zajęcia prowadzane przez Pana Michała minęły nam w bardzo sympatycznej atmosferze. Na początku rozmawialiśmy o różnych sportach walki, a następnie przeszliśmy do działania. Zaczęliśmy od kilku podstawowych ciosów, kończąc na dużo bardziej wymagających i zaawansowanych. Podczas wtorkowego wieczoru zamiast zajęć odbyła się dyskoteka, podczas której zatańczyliśmy układ taneczny z Natalią, belgijkę, a nawet poloneza, co można było zobaczyć na fanpage’u organizatora. Bawiliśmy się w najlepsze cały czas poznając rówieśników, wspólnie skacząc i śpiewając. Naspnego dnia tuż po śniadaniui zajęciach, podczas których podsumowaliśmy cały wyjazd wsiedliśmy do autokarów i pojechaliśmy na rejs statkiem do Giżycka. Podróż powrotna minęła nam zaskakująco przyjemnie, biorąc pod uwagę fakt, że byliśmy zmęczeni.

            Wycieczka integracyjna była niezapomniana i fantastyczna. Pogoda niezupełnie namdopisała, ale moc wrażeń i atrakcji sprawił, że do szkoły wróciliśmy pełni radości i bogatsi o nowe przyjaźnie.

            Zuzanna Ratajczyk klasa 1pr

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          •  

            Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

            w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica

            w Wołominie

            w dniu 1 września 2022 r.

             

            Godzina 10.00 - klasy II, III i IV liceum oraz technikum

            Godzina 11.00 - klasy I liceum i technikum, 1OP (klasa przygotowawcza)

             

            Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa Robotnika o godzinie 8.00

        • SREBRNE TECHNIKUM 2022
          • SREBRNE TECHNIKUM 2022

          • W Rankingu Techników 2022 opublikowanym 12 stycznia 2022 r. przez PERSPEKTYWY nasze Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie prowadzone przez Powiat Wołomiński uzyskało  SREBRNĄ TARCZĘ i tytuł „SREBRNE TECHNIKUM 2022.

            Jesteśmy na 221 miejscu wśród techników w kraju i 36 miejscu na Mazowszu.

            Kryteriami branymi pod uwagę w rankingu techników 2022 były: matura - przedmioty obowiązkowe (20%)matura - przedmioty dodatkowe (30%)egzamin zawodowy (30%)sukcesy w olimpiadach (20%).

            W rankingu 2022 analizowano wyniki 1743  techników w kraju.

            Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom szkoły kolejnego - ósmego już wyróżnienia.

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • 24 czerwca 2022 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.  Na spotkanie dla uczniów klas trzecich przybył Starosta Powiatu Wołominskiego Adam Lubiak. Był to czas na podsumowanie całorocznej pracy. Pan Dyrektor Krzysztof Szulim wraz z panią wicedyrektor Ewą Wierzbicką i wychowawcami klas wręczyli nagrody oraz świadectwa promocyjne z wyróżnieniem 15. uczniom (Stępień Daria i Mroczek Amelia z LO oraz Ziółkowski Hubert, Sulejewska Aleksandra, Abramek Barbara, Skonieczny Adrian, Wróbel Joanna, Wielgo Kamila, Karbownik Patrycja, Biernacka Natalia, Białek Patrycja, Koźlik Jakub, Ewiak Wiktoria, Anna Banaszek z TE). 30. uczniów uzyskało bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz wyróżnili się w pracy na rzecz klasy i szkoły. Nagrodzono również 24. najlepszych sportowców. Nagrody otrzymało też 5 uczennic zaangażowanych w pomoc w bibliotece szkolnej. Pani Anna Ślusarz podsumowała XV. Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej", organizowany co roku dla uczniów klas pierwszych. Pierwsze miejsce, bilety do kina i trzy dni bez jedynki do wykorzystania w następnym roku szkolnym zdobyła klasa  I LO PR, której serdecznie gratulujemy. Po uroczystości zakończenia roku szkolnego na sali gimnastycznej uczniowie udali się z wychowawcami do sal lekcyjnych, by otrzymać świadectwa promocyjne. Uczniom i Nauczycielom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji:) Do zobaczenia 1 września.

             

          • PO WER „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” pt „Europejski poziom nauczania w ZSE w Wołominie”

          • Podsumowanie projektu 

            Podczas rady pedagogicznej 20 czerwca 2022 roku odbyło się podsumowanie projektu. W ramach dwóch mobilności dwudziestu nauczycieli wyjechało na tygodniowe szkolenia do Rimini (w lutym 2020 roku i w październiku 2021 roku). Szkolenia zorganizował nasz włoski partner Sistema Turismo. Pierwsza grupa nauczycieli poznała system pracy włoskich kolegów z uczniami obcokrajowcami (włączanie uczniów zagranicznych do realiów szkół włoskich). Obecne następstwa trwającej wojny w Ukrainie pokazały nam, jak przydatne było to szkolenie dla naszej kadry.

            Druga grupa pedagogów została przeszkolona w zakresie nauczania włączającego, bowiem od 1978 roku Włosi we wszystkich szkołach publicznych tzw. masowych edukują dzieci i młodzież z różnymi dysfunkcjami, zamknięto wszystkie szkoły specjalne. W polskim systemie szkolnictwa jest to nowy problem, z którym borykają się edukatorzy na wszystkich poziomach.

            Po powrocie nauczyciele przeprowadzili radę szkoleniową aby podzielić się doświadczeniami i wiedzą zdobytymi we Włoszech. Prelegenci przygotowali także prezentacje, które udostępnili swoim kolegom po fachu.

            Informacja o projekcie oraz wiedza ze szkoleń została upowszechniona w regionie w opublikowanym w Wieściach Podwarszawskich artykułem pt Ekonomik w Wołominie= europejski poziom (14.06.2022).

            Marta Igielska

          • Warsztaty Gotowości - Gotowi.org

          • 7 czerwca 2022r. sześćdziesięcioro uczennic i uczniów naszej szkoły wzięło udział w  Warsztatach Gotowości. Zdobyli na nich wiedzę i umiejętności, jak reagować w sytuacjach awaryjnych oraz jak się przygotować na potencjalne katastrofy i zagrożenia. Tworzyli domowe zapasy, zestawy awaryjne, plany awaryjne, ćwiczyli samoobronę oraz prowadzili akcje ratunkowe osób poszkodowanych w wypadku.Dziękujemy specjalistom Fundacji Gotowi.org za profesjonalizm i atrakcyjną formę dzielenia się wiedzą ratującą zdrowie i życie. Warsztaty odbyły się dzięki Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą.