• Stypendia Prezesa Rady Ministrów 2018

          • W poniedziałek 26 listopada 2018 odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. 
            Stypendia otrzymały, z rąk Pani Aurelii Michałowskiej – Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Pana Marka Suskiego – Szefa Gabinetu Politycznego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uczennice:
            Natalia Misiak z 3pr LO 
            Natalia Brzózka z 2t TE

            G r a t u l a c j e !!! :) :)

            Wręczenie stypendiów uświetnił program artystyczny w wykonaniu chóru LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie.

          • Akcja "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"

          • Jak co roku nasi Wolontariusze wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. Podobnie, jak w roku ubiegłym zbiórka żywności odbyła się w dwóch wołomińskich Biedronkach (: w drugiej zbiórkę prowadziła młodzież z Tłuszcza :)Serdecznie dziękujemy zarządowi obu sklepów za umożliwienie zbiórki oraz za hojność Ofiarodawcom :) :) :) :) W Biedronce przy ul. Kościelnej zebraliśmy około 4 kosze żywności, chemii domowej, a nawet zabawki i świąteczne planszówki 

            D Z I Ę K UJEMY !!! :)

          • Pałacowa przygoda z reportażem radiowym

          • 20 listopada klasa 3R uczestniczyła w zakończeniu warsztatów dziennikarskich „Czy mówimy tym samym językiem” zorganizowanych przez Mazowiecki Instytut kultury w Pałacu w Chrzęsnem. Młodzież zaprezentowała owoc swojej pracy, czyli reportaż radiowy nagrany pod opieką Mateusza Adamczyka z Instytutu Języka Polskiego oraz Ewy Lipowicz z radiowej Trójki. Gościem specjalnym był Adam Zieliński, znany jako raper Łona - laureat tytułu Młody Ambasador Polszczyzny 2017. Dodatkową atrakcją było wspólne z klasą 2 PR obejrzenie hologramu z Norwidem i Podkowińskim w rolach głównych. Oprócz niezwykłych doświadczeń i ogromnej satysfakcji uczniowie otrzymali też prezenty - nagrody od Mazowieckiego Instytutu Kultury i płyty Adama Zielińskiego. Biblioteka szkolna została obdarowana trzema tomami najlepszych polskich reportaży XX wieku z autografem Mariusza Szczygła, natomiast Pałac w Chrzęsnem zyskał młodych fanów, którzy już teraz planują kolejną wizytę🙂

          • Obchody stulecia niepodległości

          • W piątek 9 listopada 2018 w naszej szkole obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystym apelu cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, włączając się w ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w placówkach oświatowych.

            W kolejnej części uroczystości odbył się finał III Turnieju Wiedzy Polska niepodległa 1918 – 1921, w którym wzięło udział dziesięcioro uczniów wyłonionych w eliminacjach 16 października 2018 roku. Uczniowie w dziesięciu rundach odpowiedzieli na sto pytań dotyczących I wojny światowej, walki Polaków o granice II RP, poczynań międzynarodowych i ustroju II RP.

            Jury przyznało sześc nagród: I miejsce ex aequo zajęli Krzysztof Konczalski z klasy 3h i Cezary Stefaniak z klasy 3t (uczniowie zdobyli po 9 punktów na 10 możliwych do uzyskania).

            II miejsce ex aequo zajęli Łukasz Cieśliński z klasy 2hs i Arkadiusz Gancarz z klasy 2t (uczniowie zdobyli po 8 punktów). III miejsce  zajęli Kamil Brewczyński z klasy 3t i Sebastian Kur z klasy 3h (uczniowie zdobyli po 7 punktów). Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy, finaliści otrzymali również nagrody książkowe a uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Gratuluję uczniom wiedzy i odwagi.

            W ramach obchodów stulecia niepodległości wszystkie klasy przygotowały kokardy narodowe. Szczególne uznanie należy wyrazić dla klasy 3h za wykonanie much narodowych dla uczniów i kwiatów dla uczennic. Na zaproszenie Prezes Fundacji ODA pani Danuty Michalik, klasa 1hr brała udział w  warsztatach w Izbie Muzealnej  im. Rodziny Wodiczków, podczas których uczniowie wykonali 100 kokard narodowych. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu uroczystości. Pani Elżbiecie Lewkowicz dziękuję za przygotowanie stroju nawiązującego do lat dwudziestych XX wieku dla prowadzącej uroczystość Julii Wiśniewskiej. Pani Dorocie Zadrożnej dziękuję za przygotowanie pięknych dyplomów okolicznościowych dla uczestników konkursu. Szczególnie dziękuję Patrykowi Kurkowi z klasy 3t i chórowi klasy 3t za uświetnienie uroczystości występem muzycznym, Kamilowi Brewczyńskiemu z 3t i Marii Brzezińskiej z 3LOpr za obsługę techniczną apelu, Idze Wilczyńskiej z 2LOpr za śpiewanie hymnu, Julii Wiśniewskiej i Bartoszowi Adamczykowi z klasy 3LOpr za profesjonalne prowadzenie uroczystości.

            Organizatorka uroczystości Marta Igielska

            Organizatorka uroczystości Marta Igielska

          • Edukacja NA NOWO

          • 9 listopada uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym, a zarazem inaugurującym  projekt "Ale Uczelnia na NOWO. Prince of Managers". Spotkanie odbyło  w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie, z którą nasza szkoła ma podpisane porozumienie o partnerskiej współpracy.

            Uczniowie Ci wezmą udział w projekcie unijnym realizowanym przez Uczelnię , który obejmuje następujący cykl warsztatów:

            Angielski Akademicki: Podczas zajęć uczniowie będą uczyć się praktycznego zastosowania języka angielskiego w środowisku szkolnym i akademickim, Kształcona będzie samodzielności i płynności językowa w międzynarodowym środowisku akademickim umożliwiających przystosowanie się do studiów w języku obcym (dla osób planujących studia zagraniczne lub studia w języku angielskim w Polsce). Dodatkowo zajęcia będą stawiały na ćwiczenie inteligencji językowej oraz technik, strategii i umiejętności ułatwiających zdawanie egzaminów językowych (matura, lektorat, TOEFL, IELTS, FCE, CAE). 

            Akademia LEGO: Podczas zajęć uczniowie będą wykonywać projekty przy pomocy zestawów LEGO Education. Warsztaty nauczą ich myślenia interdyscyplinarnego, wprowadzą połączenie inżynierii, technologii, matematyki oraz sztuki. Uczestnicy będą wykonywać prace w grupach, podczas których nauczą się podstaw robotyki.

            Edukacja NA NOWO: Warsztaty z kreatywnego i krytycznego myślenia, wspomagające uczniów w efektywnym uczeniu się, rozwiązywaniu testów i egzaminów z lepszym rezultatem. Uczniowie odbędą zajęcia z mapowania myśli oraz rozwijające pewności siebie u młodych osób. 

            Poznaj życie na uczelni: Mentoring dla uczestników projektu obejmuje  przygotowanie do poprowadzenia autorskiego wykładu. Uczniowie otrzymają merytoryczną pomoc i wsparcie przy tworzeniu autorskiego wykładu. W ramach realizowanych na terenie uczelni działań poznają środowisko akademickie i uczelnię. Uczestnicy projektu nauczą się również  odkrywać własne talenty oraz po wykonaniu testów psychologicznych dostaną porady odnośnie ewentualnego wyboru kierunku studiów lub  zawodu w przyszłości.

                                                                                                                 Elżbieta Mikołajek

          • Wycieczka klasy IIr

          • W dniach 24 – 26 października 2018 r. nasza klasa IIR była na wycieczce w: Krakowie, Wieliczce, Oświęcimiu, Wadowicach i Zakopanem.

            Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod szkoły o 530. Do Krakowa jechaliśmy z dwoma przystankami około 6 godzin. W czasie drogi spaliśmy, ale też się integrowaliśmy, słuchaliśmy muzyki i razem śpiewaliśmy. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Krakowa - wraz z Panią przewodnik udaliśmy się najpierw do Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława na Skałce   w Krakowie. Następnie,  po drodze na Stare Miasto, zwiedziliśmy jeszcze kilka XVIII - wiecznych kościołów. Na rynku posłuchaliśmy hejnału, który jest symbolem naszej dawnej stolicy. Na koniec pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Było bardzo ciekawie i zabawnie. Obejrzeliśmy kilka pomników solnych i dowiedzieliśmy się od bardzo zabawnego przewodnika jakie są sposoby wydobywania soli.

            Następnego dnia w programie mieliśmy zwiedzanie Auschwitz-Birkenau; drugiego z obozów koncentracyjnych Oświęcimia. Zanim przeszliśmy do samego Birkenau, pani przewodnik zaprowadziła nas do miejsc z tablicami historycznymi oraz wagonu na pierwszej rampie. Z owej rampy przeszliśmy tą samą drogę co ówcześni więźniowie wprost do obozu Birkenau. Pani przewodnik opowiadała bardzo ciekawie o życiu codziennym w obozie, zobaczyliśmy wnętrza baraków i ruiny krematoriów. Po około 2,5 - godzinnym zwiedzaniu Oświęcimia, udaliśmy się do Wadowic. W mieście papieża Polaka mieliśmy zaplanowane zwiedzanie interaktywnego muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzeum pełne było bardzo ciekawych wystaw i eksponatów. Mieliśmy również czas wolny na spróbowanie wadowickich kremówek. Po około 2 - godzinnym pobycie w Wadowicach pojechaliśmy na nocleg do Zakopanego.

            Trzeciego, a zarazem ostatniego dnia, byliśmy w Dolinie Strążyskiej. Idąc na Polanę Strążyską widzieliśmy przepiękne widoki, m. in. przez całą drogę mogliśmy podziwiać Śpiącego Rycerza. Pogoda nie sprzyjała nam tego dnia, na szlaku szliśmy po dużym błocie, lecz i to nie przeszkadzało nam w podziwianiu widoków. Z Polany Strążyskiej przeszliśmy pod wodospad Siklawica, gdzie zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie. Po ostatnim punkcie wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną, w trakcie której zajechaliśmy do Skarżyska-Kamiennej na obiad. Z racji tego iż był to piątek na obiad jedliśmy zupę zalewajkę, a potem rybę. W Wołominie byliśmy koło godziny 21.

            Wycieczkę uważamy za bardzo udaną, a osoby których nie było niech żałują.

            Relację napisały: Natalia Syrówka i Weronika Szczycińska z klasy 2r

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniach 18-19.10.2018r. odbyła się wycieczka do Wrocławia. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 2pr i 3pr, opiekę nad nami sprawowały p. M. Igielska  oraz p. M Żach. Pięciogodzinna podróż i wczesna godzina wyjazdu  (5.30), nie odebrały nam chęci poznania kolejnego pięknego miasta Polski. Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się na wyjątkowe warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim: „Wiek i płeć na podstawie szczątków kostnych”. Na zajęciach rozpoznawaliśmy płeć wręczonych nam kości, a trzeba dodać, że były to prawdziwe szczątki pochodzące z wykopalisk dolnośląskich. Po zajęciach oglądaliśmy wystawy w Muzeum Człowieka w Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego: „Antropogeneza”, „Ontogeneza i patologie w szkielecie człowieka”,  „Kulturowe obrządki pochówkowe”. Po lekcji biologii przyszła kolej na lekcję historii. Tuż przed wejściem na UW spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach Wrocławia. Zobaczyliśmy m.in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek ratusza oraz dwa małe domki nazwane „Jasiem” i „Małgosią”. Byliśmy także na Placu Solnym, na którym kiedyś handlowano solą, a obecnie przez całą dobę sprzedaje się tam kwiaty. Miasto znane jest z ukrytych na ulicach i w zaułkach niewielkich rzeźb krasnali. Obecnie jest ich 283 i stale zwiększa się ich liczba. Pani przewodnik pokazała nam pierwszego z nich – Papę Krasnala, który został postawiony w 2001 roku. Reszta małych istot już sama rzucała nam się w oczy, mimo ich skromnego wzrostu. Widzieliśmy m.in. Syzyfki, Słupniki, Więźnia przy Starym Więzieniu, Życzliwka i wiele innych. Wrocław nazywany jest również „Miastem Mostów”, których jest ponad 120. Zobaczyliśmy najważniejsze z nich: Most Piaskowy – najstarszy most żelazny we Wrocławiu – oraz Most Tumski, na którym zakochani wieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Po wyczerpującym, ale przyjemnym zwiedzaniu najciekawszych i najważniejszych miejsc udaliśmy się do Ogrodu Japońskiego, powstałego w 1913r z okazji  Wystawy Światowej. Namiastkę prawdziwej, japońskiej kultury poczuliśmy spędzając swój czas pomiędzy alejkami prowadzącymi poprzez cały kompleks. 

            Nocowaliśmy w zabytkowym Dworku z przełomu XIX i XX wieku, w którym obecnie mieści się schronisko młodzieżowe. Ciepły wieczór był idealny na pieczenie kiełbasek na ognisku w parze ze śpiewaniem i tańcami. Bardzo dziękujemy Idze za akompaniament na gitarze i piękny głos J.

            Po wspólnie przygotowanym śniadaniu (szkoda, ale zapomnieliśmy zabrać z kuchni świeżo upieczony, aromatyczny piernik – został przypadkowo na pamiątkę dla gospodarzy...) od razu wyruszyliśmy do wrocławskiego ZOO. Zaczęliśmy od Afrykarium, w którym poczuliśmy gorący, afrykański klimat. Wraz z panią przewodnik podziwialiśmy różne gatunki ryb, od płaszczek po rekiny, które pływały w ogromnych akwariach dookoła nas. Po wyjściu z Afrykarium zwiedziliśmy pozostałą część ogromnego ZOO, który jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Po obiedzie udaliśmy się na urokliwy nocny pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej. Ten dość krótki, ale intensywny wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń i nowych doświadczeń, które do dziś wspominamy. M.Żach

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 15 października 2018 r. odbyła się w Naszej Szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto jednoczy całą społeczność szkolną. Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz piękne życzenia skierowała do nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Uroczystość umiliły piosenki wykonane przez rozśpiewaną klasę IIIT.

            W czasie uroczystości nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym nauczycielom.

            Ponadto podczas uroczystości nastąpiło oficjalne podsumowanie dwóch imprez szkolnych dla uczniów: Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły oraz gry terenowej „Wołomin – moja mała ojczyzna”. Największy sukces sportowy odniosła klasa 1T, odbierając z rąk Pani Dyrektor Puchar za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej w biegu przełajowym. W grze terenowej rywalizacja klas drugich była bardzo wyrównana. Wśród uczniów naszej szkoły największą determinacją wykazała się klasa 2HS, która wygrała konkurs. Wszystkim składamy gratulacje.

          • Wycieczka do Lwowa

          • W dniach 1 - 5 pazdziernika klasy IV hi IVls udały się na wycieczkę do Lwowa. To piękne miasto jeszcze przed wojną należało do Polski, więc z tym większą chęcią młodzież zwiedzała zabytki i szukała "polskich śladów". Uczniowie odwiedzili cmentarz Orląt Lwowskich, zwiedzili wiele kościołów i wdrapali się się na Wysoki Zamek, dochodząc do wniosku, że muszą popracować nad kondycją. Z tej okazji następnego dnia pokonali kilkaset schodów, by z wieży ratusza podziwiać Lwów i okolice. Z wysokości okazało się, że miasto jest zielone i ma niską zabudowę. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że na pewno jeszcze powrócą do tego jakże urokliwego zakątka Ukrainy.

        • „WOŁOMIN- MOJA MAŁA OJCZYZNA”
          • „WOŁOMIN- MOJA MAŁA OJCZYZNA”

          • Dnia 2 października 2018 r. odbyła się XVI gra terenowa „Wołomin – moja mała Ojczyzna” zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie. Impreza miała charakter międzyszkolny. Do wspólnej zabawy i rywalizacji, do klas drugich EKONOMIKA, przyłączyły się dwie grupy gimnazjalistów z Wołomina. Na trasie gry terenowej do przejścia były m.in. punkty: Izba Muzealna im. Wodiczków, Ośrodek Sportu i Rekreacji Huragan, Muzeum im. Nałkowskich, rezerwat Grabicz, park im. Bohdana Wodiczki, Urząd Miejski w Wołominie. Ta piesza wyprawa turystyczna uczniów EKONOMIKA i gimnazjów przebiegła w miłej atmosferze oraz wyjątkowo sprzyjającej aurze. Słońce dopisało. Dopisały też humory uczestnikom marszu. Pełni zapału i zaangażowania mierzyli się z zadaniami wyznaczonymi przez organizatorów. Trzeba było wykazać się wiedzą przyrodniczą, geograficzną, historyczną, a nawet sprawnością fizyczną. Pytania dotyczyły najbliższego regionu oraz miasta. Była też okazja do wzbogacenia swojej wiedzy na temat uwarunkowań geograficznych terenu, jego walorów krajobrazowych, historii Wołomina oraz wybitnych osobistości związanych z regionem. Uczestnicy gry terenowej mieli okazję spotkać się z panią burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan, która przybliżyła młodzieży specyfikę pracy urzędu oraz opowiedziała o inwestycjach w mieście.

            Tematyka wyprawy przypadła uczestnikom do gustu. Mieli oni okazję bardziej zintegrować się ze swoją „małą Ojczyzną”.

            Do zobaczenia na trasie za rok!

             

            Katarzyna Krupska, Katarzyna Żmudzka- ZSE Wołomin

          • XXXVIII Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

          • Zgodnie z wieloletnią tradycją Zespołu Szkół Ekonomicznych, w dniu 17 września 2018 roku na terenie parku ,,Białe Błota'' odbył się XXXVIII BIEG O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY dla klas pierwszych. Dziewczęta oraz chłopcy z klas: 1t, 1ls, 1hr i 1pr zmierzyli się z trasą na dystansie 1000 m, zaś wychowawcy oraz uczniowie z klasy 2hs dzielnie pomagali nauczycielom wychowania fizycznego w organizacji i przebiegu zawodów. Pogoda i humory dopisały, wyniki rozpatrzono w kategorii miejsc indywidualnych, jak i grupowych. Dyrektor - Bożena Czapkiewicz oficjalnie przekazała puchar tegorocznym zwycięzcom. Dodatkowo, w tym roku szkolnym, wyróżniono również klasę o najwyższej frekwencji i zaangażowaniu w akcję ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA ''. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania w rekreację prozdrowotną i dbanie o środowisko lokalne!

            MIEJSCA PRZYZNANE DLA GRUPY ZA BIEG O PUCHAR DYREKTORA 2018/2019
             

            1T

            I

            Puchar    

            1LS

            II

             

            1HR

            III

             

            1PR

            IV

            Wyróżnienie za frekwencję na trasie    

             

             MIEJSCA  INDYWIDUALNE W BIEGU DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

            KL

            MSC

            DZIEWCZĘTA

            KL

            MSC

            CHŁOPCY

            1HR

            I

            Walczak Wiktoria 

            1LS

            I

            Wójcik Jakub

            1HR

            II

            Kokoszka Emilia

            1LS

            II

            Jędrysiak Maciej

            1PR

            III

            Prewęcka Marta

            1LS

            III

            Szulim Hubert

        • Światowy dzień Sybiraka
          • Światowy dzień Sybiraka

          • Dnia 17 września 2018 roku klasa III r pod opieką Pani Elżbiety Lewkowicz uczestniczyła w uczczeniu dnia Sybiraka w Wołominie. Każdego roku władze samorządowe wraz z wołomińskim Kołem Związku Sybiraków organizują wspólną uroczystość. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski po czym nastąpił przemarsz ulicami miasta na skwer przy ulicy Orwida. Po przybyciu na miejsce rozpoczęły się uroczystości przy obelisku poświęconym pamięci Zesłańcom Sybiru i Osobom Represjonowanym w latach 1939-1956. Towarzyszyły im wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów pod obeliskiem. Na zakończenie został posadzony ,,Dąb Pamięci” i odczytany Apel Poległych. Była to dla nas kolejna żywa lekcja historii. Pamięć o Sybirakach będziemy pielęgnować i utrwalać.

        • Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2018
          • Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2018

          • Już po raz 12. Politechnika Warszawska otworzyłą swoje podwoje dla maturzystów, uczniów szkół średnich i wszystkich zainteresowanych studiami w Polsce i za granicą. Nasi uczniowie 12 września nie tylko zapoznali się z aktualnym wachlarzem kierunków, ale również uczestniczyli w wykładzie dotyczącym procedur przebiegu egzaminu z języka obcego. Po zajęciach był czas na rozmowę z przedstawicielami uczelni oraz możliwość wzięcia ulotek i materiałów informacyjnych, by w spokoju, w domu przejrzeć wszysko jeszcze raz. Miejmy nadzieję, że teraz dużo łatwiej będzie naszym uczniom podjąć decyzję dotyczącą wybory kierunku studiów. 
             

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

          • W dniu 03.09.2018 r. serdecznie zapraszamy Uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018 /2019 w naszej szkole:

            - klasy II, III i IV - godzina 9.00

            - klasy - godzina 10.00.

            O godzinie 8.00 zapraszamy na mszę świętą w kościele Św. Józefa Robotnika.