• Sztuka niejedno ma imię – od francuskich impresjonistów po neonowy świat PRL-u

          • 20 kwietnia uczniowie klas 1m, 1mp, 1pr, 2mp podziwiali multimedialną wystawę „Immersive Monet and the Impressionists”, która dzięki nowoczesnej technologii umożliwia zanurzenie się w obrazach francuskich malarzy takich jak Monet, Renoir, Degas i Cezanne. Następnie odwiedzili praski kompleks Soho Factory, gdzie w jednym z najbardziej instagramowych warszawskich muzeów przekonali się, że sztuka użytkowa lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mimo upływu czasu nie traci swoich walorów artystycznych.

          • Dni Kariery w Ekonomiku

          • W dniu 18 kwietnia  w naszej szkole miał miejsce Dzień Kariery. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych: Menedżerska Akademia Nauk w Warszawie, Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Wołominie razem z Youtuberem Edzio, Medyczna Szkoła Policealna nr 4 w Warszawie, przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie.

            Uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Wołominie wraz z naszymi uczniami mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni oraz dowiedzieć się o formach  pomocy jaką oferuje absolwentom Urzędu Pracy.

            Dziękujemy wszystkim za obecność.

          • FABRYCZKA JAK WEHIKUŁ CZASU

          • 04.04.2023 w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka klasę 3PR (profil public relations z elementami psychologii) gościli:

            Katarzyna Rutkowska – Dyrektor Fabryczki

            oraz prowadzący warsztaty:

            Dagmara Popowicz, Tadeusz Wojakowski i Bartosz Kania.

            Dzięki takim osobowościom, miejsce przy ul. Orwida 20 tętni życiem i kulturą. Jest prawdziwą FABRYKĄ wiedzy, inspiracji i kreatywności. Zobaczcie sami, jaki przegląd atrakcji zafundowali nam organizatorzy…

            • Jak żyli nasi pradziadowie? – czyli sprzęty AGD z przełomu XIX i XX wieku.

            • Kim jest realizator dźwięku i do czego służy mu rider techniczny?

            • Jak zorganizować profesjonalny event?

            Zwiedzanie Fabryczki rozpoczęliśmy od… zaplecza. I tu pierwsza niespodzianka. Już na wstępie poczuliśmy się jak gwiazdy rocka. Pani Dagmara Popowicz pokazała nam garderobę. A na scenę wprowadziła nas przez backstage.

             

            Zanim ucichły ostatnie brawa, niczym Kopciuszek z balu przenieśliśmy się do wiejskiej chaty i realiów z przełomu XIX i XX wieku. (Nikt nie zgubił pantofelka – przyp. autor) Czy była to szara rzeczywistość? Ówczesna codzienność była o wiele trudniejsza. Oglądając eksponaty przekonaliśmy się, że zmaganie się z nią wymagało dużo wysiłku, głównie fizycznego.

            My w dzisiejszych czasach nawet chwilowy brak Internetu postrzegamy w kategorii katastrofy. Nie wyobrażamy sobie życia bez prądu i wszechobecnej elektroniki. Wizyta w Fabryczce uświadomiła nam sposób życia naszych pradziadków. Wówczas wszystkie prace wykonywano ręcznie. Używając do tego drewnianych lub metalowych, ciężkich narzędzi.

            Dziś mało kto wie, że żelazko miało kiedyś duszę i że dawna maglownica przypomina drewnianą paszczę krokodyla. A dlaczego mówimy: „Leje jak z cebra”? - Bo ceber to rodzaj nieszczelnego wiadra. Za to maselnicę z teledysku „My Słowianie” znali wszyscy!

            Kolejne drzwi przeniosły nas w XXI w. Świat eventów, social mediów i PR.

            Fabryczka Music Studio – w tym wyciszonym i zacisznym studio nagraniowym poznaliśmy tajniki pracy realizatorów dźwięku. Panowie Tadeusz Wojakowski i Bartosz Kania opowiedzieli nam, za co odpowiedzialni są podczas koncertu. Eksperci wyjaśnili, że rider techniczny to podstawa współpracy nagłośnieniowca i artysty. (Dokument, w którym artysta komunikuje swoje zapotrzebowania np. techniczne odnośnie dźwięku – przyp. autor) Już wiemy, jak realizator dźwięku może pomóc lub zaszkodzić gwieździe podczas jej występu.

            A żeby koncert doszedł do skutku, trzeba zaprosić gwiazdę… i nie przepłacić za jej usługi. Krok pierwszy w organizowaniu eventu – negocjacje z agentem artysty. Krok drugi – tworzenie materiałów promocyjnych – plakaty, ulotki, infografiki, wpisy w socialmediach, które rozreklamują wydarzenie na szeroką skalę. Sami mogliśmy spróbować, jak w prosty sposób, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi w Internecie stworzyć efektywne materiały promocyjne.

            Tyle atrakcji w zaledwie 90 minut. Czujemy wielki niedosyt. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z ekspertami. Taki WARSZTAT jest tylko w Fabryczce!

          • OFERTA EDUKACYJNA ZSE 2023 - 2024

          • IV Liceum Ogólnokształcące: 

            1. Klasa o profilu Public Relations z elementami psychologii -  języki obce: język  angielski i język hiszpański

            Przedmioty rozszerzone: język polski, historia, język angielski

            2. Klasa o profilu medycznym - języki obce: język  angielski i język niemiecki

            Przedmioty rozszerzone: chemia, biologia, język angielski

            3. Klasa o profilu medyczno - pielęgniarskim - języki obce: język  angielski i język hiszpański

            Przedmioty rozszerzone: chemia, biologia, język angielski

             

            Technikum Ekonomiczne:

            1. Zawód: technik logistyk - języki obce: język  angielski i język niemiecki lub rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: geografia, język angielski

            2. Zawód: technik spedytor – języki obce: język angielski, język niemiecki lub język rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: geografia,  język angielski

            3.  Zawód: technik rachunkowości - języki obce: język angielski, język niemiecki lub język rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: matematyka,  język angielski

            4. Zawód: technik ekonomista - języki obce: język angielski, język niemiecki lub język rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: matematyka,  język angielski

            5. Zawód: technik reklamy - języki obce: język angielski, język niemiecki lub język rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: geografia,  język angielski

            6. Zawód: technik handlowiec - języki obce: język angielski, język niemiecki lub język rosyjski

            Przedmioty rozszerzone: geografia,  język angielski

          • Spotkanie ze Starostą Wołomińskim - Panem Adamem Lubiakiem.

          • Praca w urzędzie, nawet na najwyższym stanowisku nie musi oznaczać rutyny i nudy. Bezpieczeństwo
            i jakość życia w powiecie, troska o lokalną społeczność oraz dbałość o rozwój infrastruktury – to cele jakie przyświecają w codziennej pracy Staroście Wołomińskiemu.

            Jak zarządzać trzecim co do wielkości powiatem w Polsce?

            Jakie priorytety realizować?

            Jak funkcjonuje Starostwo?

            Na te i szereg innych pytań odpowiedź poznaliśmy podczas spotkania ze Starostą Wołomińskim

            –  Panem Adamem Lubiakiem.

            W dniu 04.04.2023 uczniowie klasy 3PR (Profil Public Relations z elementami psychologii) mieli okazję poznać Starostę Wołomińskiego oraz jego najbliższych współpracowników: Hanna Skrzypczak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury

            Aneta Piotrowska – Sekretarz Powiatu Wołomińskiego

            Karol Szyszko – Rzecznik Prasowy

            Martyna Sacharuk – Pełnomocnik ds. Młodzieży

            W spotkaniu udział wzięli również:

            Krzysztof Szulim – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie

            Małgorzata Andrzejewska – wychowawca klasy 3PR.

            Dowiedzieliśmy się jakie są wydziały Starostwa. Kto stoi na ich czele. Jakie zadania są tam realizowane. Pan Adam Lubiak zaprosił nas do swojego gabinetu, dzięki czemu poznaliśmy funkcjonowanie urzędu także od kulis.

            Podczas rozmowy ze Starostą mogliśmy się przekonać, że pasja i kreatywność wnoszą ogromną wartość do każdej pracy.

            M.A.

          • Walentynki 2023

          • Dzień Zakochanych radośnie świętowano w Bibliotece Szkolnej. Nie dziwi to, wszak książka jest kochającym nas przyjacielem, który nigdy nie zawiedzie, nie odrzuci, nie wyśmieje. Towarzyszy nam we wszystkich momentach naszego życia. Bardzo często niesie pociechę, pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, która czasami tak bardzo daje nam w kość. Kochajmy książkę, ona ułatwi nam życie, po przyjacielsku pomoże zorientować się w gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. Nauczy nas szanować człowieka i samych siebie. Uczuciem miłości uskrzydli rozum i serce.


          • Body Worlds

          • 26 stycznia 2023 roku klasa 2mp i 1m z wychowawcami wybrała się na wystawę do Pałacu Kultury i Nauki. Wszystkie narządy, które zobaczyliśmy na tej ekspozycji: kości, organy wewnętrzne, ścięgna, rozwijający się płód itp., poddane były plastynacji. Zobaczyliśmy tam ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, przedstawiających potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Mogliśmy zobaczyć jak dokładnie działa ludzkie ciało gdy jest zdrowe i poznaliśmy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Ta wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o swoje zdrowie. Mogliśmy zobaczyć leżące obok siebie narządy zdrowe oraz chore, Dowiedzieliśmy się jaki ogromny wpływ ma styl życia na organizm np. jak palenie wpływa na płuca, a cukier, złe tłuszcze czy sól przyspieszają procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób. Jest to ekspozycja bardzo interesująca i przede wszystkim bardziej edukacyjna niż szkolne lekcje i można z niej wynieść więcej niż z tradycyjnej lekcji biologii. Wiele przydatnych ciekawostek zapadło nam w pamięci i zapewne pomogą w nauce o człowieku.

            Klaudia Kornacka

            Zofia Wasiak

            2mp

          • Klasa 2LO mp w Sądzie Najwyższym

          • 1 lutego odbyła się zorganizowana przez Panią Marię Czarnecką-Kamińską wycieczkę do Sądu Najwyższego. Po przybyciu na miejsce przeszliśmy kontrolę bezpieczeństwa oraz oddaliśmy kurtki do szatni. Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która pokrótce przedstawiła plan zwiedzania. Opowiedziała nam historię sądu oraz kto i w jaki sposób go wybudował. Dowiedzieliśmy się również sporo o jego architekturze np. co symbolizują dane elementy. Pokazano nam między innymi sale rozpraw. W jednej z nich mogliśmy zobaczyć strój sędziego oraz prokuratora. Słuchaliśmy również w jaki sposób prowadzone są rozprawy i kto gdzie zasiada. Zaprowadzono nas także do największej sali rozpraw Sądu Najwyższego. Na sam koniec wjechaliśmy na ostatnie piętro i weszliśmy na dach sądu. Zobaczyliśmy z góry piękne widoki, jak też zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Pani przewodnik mówiła w bardzo interesujący sposób. Ta wycieczka była bardzo rozwijającym doświadczeniem. Bardzo dziękujemy Pani profesor za taką możliwość.

             

            Klaudia Kornacka

            Zofia Wasiak

            2mp

          • Sukcesy sportowe

          • W dniu 17.01 nasza szkolna reprezentacja siatkówki dziewcząt rozegrała dwa mecze w ZS im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu. Dziewczęta wygrały obydwa spotkania z wynikiem 2:0, co dało nam I. miejsce w grupie. Następnie 20.01 odbyły się finały Licealiady. Nasze reprezentantki na starcie rozegrały mecz z gospodarzami. Po zaciętej walce udało wygrać się 2:0! Dobry mecz także rozegrały z III LO. Niestety zabrakło nam szczęścia i spotkanie zakończyło się wynikiem 0:2. Mimo wszystko nasza szkoła zajęła miejsce na podium, a dziewczęta zaprezentowały się z dobrej strony. Serdecznie dziękujemy p. Annie Zborowskiej za świetne przygotowanie naszej drużyny, zawodniczkom za walkę do końca, a kibicom za okazane wsparcie. Ostateczna klasyfikacja: I. miejsce III LO w Wołominie, II. miejsce ZSE Wołomin, III. miejsce ZS Tłuszcz, IV. miejsce I LO w  Wołominie, V. miejsce LO Radzymin, VI. miejsce KLO Marki.

            Emilia Opęchowska

             

          • DZIEŃ ANDRZEJKOWY

          • Dnia 30 listopada 2022 r. w czytelni Biblioteki Szkolnej odbył się Dzień Andrzejkowy - spotkanie pełne czarów, fantazji, ale przede wszystkim dobrej zabawy w myśl przysłowia Święty Andrzej dziś ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

            Utalentowane Czarodziejki – Emilia Tymińska i Emilia Opęchowska pięknie udekorowały naszą szkolną wypożyczalnię, przemieniając ją w „Jaskinię wróżb”. Kultywując andrzejkowe tradycje ludowe, najbliższą przyszłość uczniom, nauczycielom i innym pracownikom przepowiadały pełne wdzięku Czarodziejki, dobre Czarownice i Cyganki, w które wcieliły się: Emilia Tymińska, Emilia Opęchowska, Laura Chojnacka, Martyna Wrona, Izabela Szaran. Wydarzenie fotografowały Adrianna Kamińska i Wiktoria Wojda. Dziękujemy zapracowanym tego dnia wróżbitkom i fotografkom, a też wszystkim osobom, które wcześniej przygotowały różnorodne przepowiednie.

            Składając podziękowania za wspólną zadumę nad tym, co przyniesie jutro, życzymy wszystkim uśmiechu losu, spełnienia marzeń, a nade wszystko wytrwałości w realizacji postanowień.