• Kronika wydarzeń

        •  

          ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

          W marcu br. szk. Biblioteka Szkolna zaprosiła całą społeczność szkolną do wzięcia udziału
          w akcji pt. BOOKCROSSING, która polega na pozostawianiu przeczytanych książek
          w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

          Akcję pod hasłem Weź, przeczytaj, podaj dalej! zorganizowano na holu głównym,

          gdzie ustawiono szereg stolików z książkami do zabrania. Można też było zostawić własne.

          Uwalniając książki, które znajdowały nowych czytelników, dzielono się z innymi radością czytania.

          Dołącz do naszej bookcrossingowej społeczności. Odkrywaj! Czytaj! Uwalniaj!

           

          MOBILNA BIBLIOTEKA

           

          Pod tą nazwą kryje się akcja, jaką zainicjowała w październiku Biblioteka  Szkolna we współpracy z Łącznikami Bibliotecznymi.

          Adresatem przedsięwzięcia byli uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

          Mobilna Biblioteka, czyli wyjście z książkami do czytelników, z wykorzystaniem „bibliomobila”, stało się pretekstem do rozmowy o zainteresowaniach czytelniczych, ułatwieniem dostępu do księgozbioru biblioteki oraz „uwolnieniem” książek z regałów.

          Najchętniej sięgano po fantastykę, powieści romantyczne, kryminały oraz biografie.

          Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, a szczególnie „uczniowskim Bibliotekarzom”. Pozostałych Czytelników zapraszamy do biblioteki w godz. 8.30 – 14.30, pamiętając o tym, że zawsze warto mieć przy sobie książkę i czytać w każdej wolnej chwili.

          Miłej lektury!

          ZAKOCHAJ SIĘ W CZYTANIU!!!

          21 lutego – z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Biblioteka Szkolna zaprosiła Czytelników do wspólnej, czytelniczej akcji – do wypożyczenia książki niespodzianki. Spośród opakowanych w formie prezentów egzemplarzy, wybierali oni jeden, nie znając tytułu ani autora dzieła.

          Losowano też serduszka z pięknymi aforyzmami o miłości.

          Akcja wzbudziła wiele ciepłych uśmiechów oraz pozytywnych reakcji ze strony Czytelników. Wybór książki w ciemno był inspiracją do poszerzenia gustów czytelniczych, ale też zapewne wpłynął na to, jakim językiem mówią. A piękny język to wyrafinowane wypowiedzi. Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie i prowadzenie akcji serdecznie dziękujemy, a randkującym z książkami życzymy miłej lektury!

          Wszak najcudowniej jest siedzieć samotnie pod lampą, z książką rozłożoną przed tobą
          i obcować z kimś z przeszłości, kogo nigdy nie spotkałeś
          (Yoshida Kenko).

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020

           

          MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

          W szkole od kilku dni panował świąteczny nastrój. Wszystko za sprawą wykonywanych przez uczniów (głównie kl. II hr! …aczkolwiek - nie tylko) okazjonalnych, pięknych dekoracji, które zawisły na holach i w czytelni. Prowadzono już Świąteczny Kiermasz Książek.

          Ale z niecierpliwością oczekiwano na …Mikołaja. Okazało się bowiem, że Elfy Biblioteczne zaprosiły tego ulubionego Świętego do naszej Czytelni. Miał przybyć 06 grudnia, w dniu swoich Imienin. I nie zawiódł. Od rana wzbudzał ogromną radość, witając wraz z Elfami, wszystkich wchodzących do szkoły  i rozdając własnoręcznie wypiekane, przepyszne pierniczki. Mikołajowi składano imieninowe powinszowania.

          …a następnie świętowano w Czytelni. Aby otrzymać upominek od Świętego Mikołaja, należało wykazać się znajomością przysłów polskich, odgadnąć przedstawiany przez jednego z Elfów za pomocą ruchu, gestu i mimiki wymarzony prezent od Mikołaja lub napisać fragment Opowieści Wigilijnej.

          Chcąc dowieść swojej grzeczności, dawano od razu właściwą odpowiedź lub trafiano po nitce do kłębka. Ochoczo uwieczniano się na fotografiach z Mikołajem. Spisywano opowieść nt. „Co odnajdziemy w przestrzeni, która rozciąga się pomiędzy Dawno, dawno temu… a …żyli długo i szczęśliwie?” Chętnie kupowano też kiermaszowe książki.

          Uczestnicy zabawy zasłużenie otrzymali mikołajkowe prezenty lub słodycze, za które składamy podziękowanie Radzie Rodziców. A spotkanie z Mikołajem, uwiecznione na fotografii, będzie przypominało, zarówno o tym wyczekiwanym Świętym, jak i potrzebie bezinteresownego dzielenia się z innymi.

           Dziękujemy Mikołajowi i Elfom Bibliotecznym za zaangażowanie oraz  życzymy im szybkich reniferów i dużo radości!!!

          Należy podkreślić, że sukcesem zakończyła się mikołajkowa akcja pisania Wigilijnej Opowieści. Twórczy uczniowie z zapałem dopisywali kolejne jej fragmenty. I to nie tylko indywidualnie, ale też naradzając się wzajemnie. Powstała piękna, bo tworzona wspólnie opowieść. Jak młodzi mistrzowie pióra wykorzystali słowa, na ile pofolgowali swej wyobraźni, o czym zechcieli nam opowiedzieć..? - czytajcie, zapraszamy Opowiesc_Wigilijna.docx

          Wszystkim serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas oraz życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia i czarodziejskiej choinki, pod którą wyrosną wymarzone  prezenty!!!

           

            

           

          ROK SZKOLNY 2018/2019

           

          WALENTYNKI – 2 edycja

           W Dzień Zakochanych – 14 lutego – staramy się przesłać miłej nam osobie drobny upominek lub kartkę z ciepłym słowem. Jest to dzień, w którym myślimy przede wszystkim o miłości.

          W tym roku Łącznicy biblioteczni oraz  Uczniowie sympatyzujący z Biblioteką szkolną bardzo aktywnie włączyli się w obchody Święta Zakochanych, zachęcając do pokochania literatury. Walentynki w Bibliotece  udowodniły, że w książkach  można się zakochać. Zorganizowana  Randka w ciemno z książką, wprowadzając element tajemniczości i zaskoczenia, cieszyła się dużym powodzeniem. Czytelnicy wypożyczali książki w "ciemno" nie znając tytułu i autora, a kierując się sercem lub cytatami z treści, opinią osoby, która ją przeczytała lub wypowiedzią samego autora. Wzruszające wiersze uczniów naszej szkoły: Kingi Boguszewskiej (1pr), Aleksandry Wojtyry (1 pr), Igi Wilczyńskiej (2 pr) i Łukasza Cieślińskiego (2 hs) oraz piękne dekoracje wykonane pod kierunkiem pani Magdaleny Jabłeckiej, podkreślały charakter święta.  Dodatkowo losowano serduszka z sentencjami o miłości. A czym właściwie jest miłość?

          Miłość może być przelotna, nietrwała, jak dmuchawiec. Może przyjść niespodziewanie, od pierwszego wejrzenia. Może przyjść do każdego – bez względu na wiek. Na pewno, miłość uczy dawania siebie. Prawdziwa jest bardzo trudna. Miłość to wielkie słowo. Często jest ono nadużywane. Ileż jest innych bardziej wypoczętych słów, jak: życzliwość, dobroć, serdeczność, wyrozumiałość, wierność.

          Miłość trzeba pielęgnować. Miłość, żeby była miłością, wymaga cierpliwości, pracy nad sobą, tolerancji, walki z egoizmem.

           

          Znalezione obrazy dla zapytania serduszko Wybierz, wypożycz i zakochaj się – to przykład na to, że miłość jest też ślepa.

           

          Życzymy wszystkim szczęścia w miłości!

            

           

           


           

          DZIEŃ ANDRZEJKOWY

          Człowiek często myśli o tym, co go w życiu spotka. Planuje, marzy, fantazjuje…

          Andrzejki od kilkunastu pokoleń cieszą się niesłabnącym  zainteresowaniem. Są one świetnym pretekstem do organizowania przeróżnych spotkań towarzyskich. Podczas nich niekoniecznie obowiązują wróżby andrzejkowe, zawsze jednak obowiązuje dobra zabawa. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak dawniej, aczkolwiek trzymamy się starej zasady, że czego ludziom potrzeba, to sobie chcą wywróżyć.

          Pozostając w zgodzie z tradycją, dnia 29 listopada, Łącznicy Biblioteczni zaprosili naszych drogich Czytelników do zabawy w przepowiadanie przyszłości. Pełne wdzięku Wróżki i czarujący Magowie przekonywali, że warto mieć marzenia oraz pomagali rozpoznać, nawet te ukryte głęboko. Urocza Cyganka udzielała fachowych porad, jak urzeczywistnić marzenia. Doradzała, aby nie rezygnować ze swoich pragnień nawet wtedy, gdy ich spełnienie wymaga czasu, wyrzeczeń, pracy, pokonania lęków i trudności, ale też nie dążyć do ich realizacji za wszelką cenę.

          Dzień andrzejkowy w bibliotece przebiegał we wspaniałej, radosnej atmosferze. Dużym powodzeniem cieszyło się drzewko szczęścia, wszystkim smakowały ciastka z wróżbą biblioteczną; .

          Nawet, jeśli wróżby andrzejkowe nie okażą się w 100% niezawodne, zabawa była przednia. Ale, jeśli dzięki naszym marzeniom będziemy zadowoleni, uśmiechnięci i lepsi dla innych, będziemy mogli powiedzieć, że nasze marzenia się spełniły

           

                 

           

           

           

          JESIENNY KIERMASZ KSIĄŻEK, pt. Poczytaj.

          W dniach 17 – 26 października  uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice wzięli udział w Jesiennym kiermaszu książek, pt. Poczytaj.

          Kiermasz, zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, prowadzili uczniowie klasy 1 hr Technikum Ekonomicznego – Jakub Stupak i Jakub Sadowski (dekoracje i przygotowanie – Wiktoria Walczak, Katarzyna Litwiniak, Katarzyna Kamińska).

          Zachęcały ciekawe tytuły, piękne wydania, atrakcyjne ceny.  Była to doskonała okazja, by obdarować kogoś lub spędzić czas z książką, która umili długie wieczory. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci Bibliotekę Szkolną o nowe pozycje książkowe.

           

           

           

           

          Rok szkolny 2017/2018

           

          KONKURS FOTOGRAFICZNY

           

          Konkurs fotograficzny pt. Ubrani w książkę został zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną we współpracy z Paniami: Joanną Denis i Dorotą Zadrożną w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem Książka nas łączy.

          Do konkursu zgłoszono 47 fotografii spełniających zasady sleeveface, które opublikowano na szkolnym Facebooku. Wzięły one udział w plebiscycie publiczności na najciekawszą fotografię z okładką książki, czasopisma lub płyty. W wyniku głosowania internautów wyłoniono laureatów, którzy uzyskali największą ilość lajków.

          Nagrodę Publiczności otrzymali:

          I miejsce  – ucz. kl. II t: Daria Wiśniewska i Kamil Brewczyński
          II i III miejsce – ucz. kl. III r: (z niewielką różnicą w ilości polubień) Karol Staromłyński
          i Aleksandra Łapka.

          Nagrodzone fotografie wykonano wyjątkowo kunsztownie. Charakteryzuje je artyzm, pomysłowość i niezwykły czar. Przykuwają uwagę malowniczością i inspirują do zapoznania się z eksponowanymi książkami.

          Komisja konkursowa przyznała 2 wyróżnienia, biorąc pod uwagę oryginalność, jakość wykonanej pracy oraz czytelność i wyrazistość prezentowanej okładki.

          Wyróżnienia otrzymali:

          I –  kl. I t: Aleksandra Wróblewska i Arkadiusz Żelazowski
          II –  kl. I r: Martyna Dłuska i Natalia Krzyszczak

          Pierwsze z wyróżnionych zdjęć, z okładką powieści romantycznej Ślub Nicholasa Sparksa, zachwyca pięknem, subtelnością i ogromnym urokiem, drugie - w nieco intrygujący sposób, prezentuje poruszającą powieść obyczajową  Jodi Picoult  Dziesiąty krąg, trafnie oddając klimat tej książki.

          Dyplom Uznania przyznano klasie II t, która wykazała się świetną współpracą podczas wykonywania zadania konkursowego,  zgodnie z hasłem  Książka nas łączy.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
          Gratulujemy zwycięzcom!

                        

           

           

          WITAMY RODZICÓW – CZYTELNIKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

          W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętujemy pod hasłem Książka nas łączy. Integrując środowisko szkolne wokół czytania, nasza szkolna biblioteka zaprosiła Rodziców na wystawę książek pt. NOWOŚCI W BIBLIOTECE. Zaprezentowano zbiory z zakresu wychowania oraz nowości literatury współczesnej. Podczas Dnia Otwartego, Rodzicom wypożyczano książki i inne zbiory, udostępniano różne źródła informacji w czytelni oraz centrum multimedialnym.

          Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną, także Rodziców, do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej:)

          NOWOŚCI W BIBLIOTECE

          Nowości wydawnicze, o które biblioteka wzbogaciła swoje zbiory w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zaprezentowano całej społeczności szkolnej.

          Współczesne książki do czytania dla przyjemności odpowiadają na preferencje czytelnicze młodzieży, które wskazują na dwa podstawowe profile: dziewczęcy i chłopięcy. Łączy je fantastyka przeznaczona również dla dorosłych odbiorców.  Poszerza się jej asortyment o najnowsze mody czytelnicze – a mianowicie utwory okrutniejsze, postapokaliptyczne.

          Obok prozy fantastycznej, często pełnej grozy i napięcia, ale też z licznymi wątkami dotyczącymi fascynacji, romansu między bohaterami literackimi, dziewczęta wybierają literaturę obyczajową przedstawiającą problemy dorastania oraz relacje rówieśnicze,  relacje  z przyjaciółmi i rodziną.

          Chłopięcy profil preferencji czytelniczych jest selektywny, niechętny zwłaszcza obyczajowej literaturze psychologicznej. Najważniejszą rolę pełni natomiast fantastyczna przygoda, na wesoło i na serio, którą przeżywają rówieśnicy i dorośli protagoniści. W obszarze wspólnych chłopięcych doświadczeń lekturowych znajdują się utwory fantastyczne,  starsi coraz częściej czytają fantastykę dla dorosłych odbiorców. Istnieje grupa aktywnych czytelników wybierających publikacje niebeletrystyczne, często o tematyce historycznej lub biograficznej.

          Uatrakcyjniony księgozbiór to łatwy dostęp do książek, które mają szansę zainteresować, wciągnąć, zaintrygować.

          Warto korzystać. Zapraszamy! 

          WALENTYNKI

          Dzień Zakochanych nie ominął także naszej biblioteki szkolnej. Łącznicy klasowi zaprosili Czytelników biblioteki do pięknie udekorowanej czytelni na randkę w ciemno z… książką. Spośród okazjonalnie opakowanych w formie prezentów egzemplarzy, wybierali oni jeden, nie znając tytułu ani autora dzieła.

          Element niespodzianki towarzyszący akcji sprawił, że cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Wylosowane pamiątkowe serduszka z pięknymi aforyzmami o miłości będą przypominały, że Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając...(Cornelia Funke).

          Wszystkim randkującym z książkami życzymy miłej lektury!

           

             

           

          WYSTAWA KSIĄŻEK

          Biblioteka szkolna w ramach obchodów, ogłoszonego przez MEN roku szk. 2017/2018   Rokiem dla Niepodległej, zaprosiła  uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły na wystawę tematyczną książek pt. DROGI DO WOLNOŚCI. W listopadzie 2018 r. minie 100 lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego przez cały rok towarzyszyć nam będą różne okoliczności nawiązujące do heroicznej walki Polaków  pod zaborami. Wystawa przypomniała doniosłe wydarzenia historyczne rozgrywające się w latach 1772-1918.

          NIE POZOSTAJE NIC INNEGO, JAK TYLKO – CZYTAĆ, POZNAWAĆ I POSZERZAĆ SWOJE HORYZONTY, DO CZEGO ZACHĘCAMY NASZYCH DROGICH CZYTELNIKÓW.