Wakacje 2023!
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23.06.2023 r. zamknęliśmy kolejny rok szkolny. W uroczystości dla IV LO uczestniczył Pan Starosta Adam Lubiak. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni, a wszyscy z radością udaliśmy się na upragnione wakacje.
PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ ZA ROK SZKOLNY 2022/2023
W dniu 20.06.2023r. w Starostwie Powiatowym w Wołominie odbyło się oficjalne podsumowanie Licealiady Szkół Ponadpodstawowych.
Nasza szkoła uplasowała się na 3. miejscu. Serdeczne GRATULACJE dla wszystkich uczniów, godnych reprezentantów Ekonomika, którzy przyczynili się do tego ogromnego sukcesu,
Rajd Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
W piątek, 2 czerwca 2023 r. uczniowie klas pierwszych technikum i liceum wzięli udział w corocznym .Dziękujemy Pani Annie Ślusarz za kolejną perfekcyjną organizację Rajdu, Panu Bogusławowi Dudkowi za pełne pasji przybliżenie historii Bitwy oraz Pani Jolancie Kielczyk z Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury za ciepłe, pełne zaangażowania przyjęcie oraz projekcję filmu edukacyjnego.
Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem
Co roku dnia 9 maja obchodzimy Dzień Europy, na pamiątkę podpisanej w 1950 r. kluczowej deklaracji, która utorowała drogę dla utworzenia Unii Europejskiej. Uczniowie Ekonomika pod okirm nauczycielek geografii: Pani Katarzyna Żmudzkiej i Pani Grażyny Pytel wykonali plakaty z tej okazji plakaty oraz napisali eseje. Poniżdej najciekawsze prace.
44Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem
Niezwykle ważne dla ludzi na świecie jest wstąpienie do Unii Europejskiej ze względu na zalety z tego wynikające. My - Polacy mamy zaszczyt bycia członkami UE od 1 maja 2004 roku z mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, który stanowi prawną podstawę przystąpienia do Polski do Unii Europejskiej.
Unia ta jest również unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami. Pierwsze etapy integracji polegały na usprawnieniu współpracy gospodarczej zgodnie z zasadą, że kraje, które prowadzą ze sobą wymianę handlową odnoszą z niej korzyści i będą unikać konfliktów. W 1958 roku utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która na początku obejmowała kilka krajów, następnie przystąpiło kolejnych 22 członków. Udało się utworzyć jednolity rynek (rynek wewnętrzny), który nadal się rozwija. Unia Gospodarcza zaczęła z czasem obejmować różne obszary polityki: od klimatu, ochrony środowiska i zdrowia po stosunki zewnętrzne i bezpieczeństwo oraz sprawiedliwość i migrację. W 1993 Europejska Wspólnota Gospodarcza zmieniła nazwę na Unię Europejską. Unia jest największym eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów.
Państwa należące do UE różni język i zwyczaje, ale są również wartości łączące takie ja współpraca, pomoc i przyjaźń. Przynależność dosięga nas nawet w domach mając wyposażenie włoskie, francuskie, holenderskie czy niemieckie. Kultura naszych sąsiadów jest jak globalizacja- rozpowszechnia się i zespala ze sobą różne kraje. Dzięki przynależności do UE Polska zyskała nowe fundusze na rozwój kraju, w razie potrzeby pomoc innych państw członkowskich, a za parę lat przyjmiemy ogólnoeuropejską walutę euro. Polska natomiast wnosi na rynek Europy zdrową i smaczną żywność, potencjał intelektualny, możliwość wymiany handlowej oraz dorobek kulturowy.
Swobodne podróżowanie umożliwia nam Strefa Shengen- zniesienie kontroli granicznych. Ja jako młody człowiek mam możliwość studiowania poza granicami Polski oraz jeżdżenia na wymiany za pomocnictwem programu Erasmus+. Każdy obywatel UE ma prawo wyboru, w którym państwie członkowskim chce pracować, studiować czy mieszkać. Podróżując korzystamy ze wspólnej waluty euro co eliminuje koszty wymiany walut. Możemy korzystać z połączeń telefonicznych dzięki zniesieniu roamingu oraz usług internetowych bez opłat np. przez aplikację Messenger. Mamy również ubezpieczenie zdrowotne, które jest w UE- tzw. karta EKUZ. Nie sprawia nam problemu także robienie zakupów korzystając z kart kredytowych. Wjeżdżając do innych krajów członkowskich czujemy się jakbyśmy wjeżdżali do innego miasta. Możemy ze wszystkiego korzystać i czuć się jak w swoim kraju. Oczywiście bardzo dużym ułatwieniem jest znajomość języka obcego, ale jeśli ktoś zna język angielski to jest w stanie porozumieć się w wielu krajach.
Dlatego dumą jest dla nas powiedzieć „jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”.
Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem
Bycie Polakiem wiąże się z odpowiedzialnością, tradycją, kulturą, okazywaniem szacunku dla zmarłych powstańcow, którzy walczyli o naszą niepodleglość.
Wiąże się również z dbałością o język ojczysty, znajomością hymnu i historii naszego kraju, patriotyzmem, przyczynianiem się do rozwoju Polski pod względem kulturalnym, gospodarczym, politycznym i społecznym. Aktywnym uczestniczeniem w wyborach samorządowych, wywieszaniem flagi polskiej w ważne święta narodowe, szanowaniem symboli narodowych. Bycie Polakiem oznacza też godne reprezentowanie naszego kraju czy to na terenie innych panstw czy też w naszym kraju. Należy pamiętać, że prawdziwy Polak nie szydzi z innych narodowosci, tzn. nie jest rasistą, tylko zachowuje się w taki sposób jak na Polaka przystało. Z pewnością z tych wszystkich rzeczy, które wiążą się z byciem Polakiem najważniejszymi są znajomość hymnu, który jest ważnym symbolem każdego państwa, oraz barw narodowych biało-czerwonych i tradycji, która występuje w każdej rodzinie.
Bycie Europejczykiem oznacza życie w demokracji, szanowanie praw człowieka, szanowanie kultur innych panstw, bycie tolerancyjnym i otwartym. Ważna jest umiejętność odnalezienia swojego domu, swojego regionu, w dużym domu europejskim. Prawdziwy Polak powinien być też prawdziwym Europejczykiem, gdyż Polska leży w Europie i powinniśmy szanować inne panstwa, które się na tym kontynencie znajdują. Należy mieć też szacunek do krajów leżących poza Europą.
Jeżeli jesteś Polakiem,to jesteś też Europejczykiem, bo znasz wartości, które są ważne zarówno w twoim kraju jak i w innych krajach Europy i świata.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie