Jak dobrze wybrać szkołę średnią?
Jak dobrze wybrać szkołę średnią?
9 ŚCIEŻEK DO SUKCESU TWOJEGO DZIECKA
Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. A bycie rodzicem nastolatka to dopiero wyzwanie. Tym większe, gdy przychodzi nam podejmować ważne decyzje dotyczące przyszłości naszego dziecka. Jednym z takich momentów jest ukończenie szkoły podstawowej i wybór szkoły średniej. Liceum czy Technikum? I czym różni się logistyk od spedytora? Ostatnio moja nastoletnia córka zapytała mnie, jakie klasy są w Ekonomiku i czego można się tu nauczyć.
SZLAK PRZETARTY
Drodzy Rodzice, chętnie podzielę się z Wami doświadczeniem, bo ja tę rozmowę mam już za sobą. Potwierdzam - nastolatki mogą nie rozumieć kim jest logistyk, czym zajmuje się spedytor i na czym polega rachunkowość. Mam nadzieję, że znajdziecie w tej historii podpowiedź, jak w prosty sposób wyjaśnić dziecku, co kryje się za nazwami zawodów w technikum: logistyk, spedytor, ekonomista, rachunkowość, reklama i handlowiec; czy też profilami w liceum: PR z elementami psychologii, klasa medyczno – pielęgniarska lub medyczna. Oto co opowiedziałam córce o wykształceniu i umiejętnościach, jakie zdobywają uczniowie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie.
9 ŚCIEŻEK
Technik ekonomista jest ekspertem od zakładania i prowadzenia firmy. Zanim ją zarejestruje, tworzy profesjonalny biznesplan. Szuka partnerów biznesowych. Podpisuje umowy handlowe. Zna się na wystawianiu dokumentów handlowych. Prowadzi gospodarkę magazynową - zamawia, kupuje i sprzedaje.
Technik rachunkowości to fachowiec od prowadzenia finansów firmy. To on ustala koszty i przychody przedsiębiorstwa. Zajmuje się ustalaniem zysku lub straty.
W przypadku obydwu zawodów dowiesz się jak prowadzić sprawy kadrowe. Czyli jak zatrudniać pracowników i naliczać im wynagrodzenia czy rejestrować urlopy. Jak wystawić im świadectwa pracy. A nawet w jaki sposób ich zwalniać. Nauczysz się wypełniać dokumenty związane ze zgłaszaniem i rozliczaniem pracowników czy z naliczaniem podatków.
Handlowiec odpowiedzialny jest za towary i nawiązywanie dobrych kontaktów z klientami. To on kupuje, przyjmuje towar i prowadzi rozmowę sprzedażową. Zna się też na obsłudze m.in. kas fiskalnych. Handlowiec potrafi odpowiednio prezentować i oznaczać towary. Umie je właściwie przechowywać. Wie też, gdzie i jak wystawić towar w sklepie, żeby klienci chętnie po niego sięgali. Sklep może otworzyć każdy, ale jako wykwalifikowany technik handlowiec masz przewagę, bo umiesz tak obsługiwać klientów, że wracają do ciebie po kolejne zakupy – a ty zarabiasz! Po tym kierunku możesz pracować jako sprzedawca, magazynier, handlowiec, zaopatrzeniowiec czy kasjer.
Spedytor jest ekspertem w organizowaniu transportu. Dba, żeby ładunek dotarł do odbiorcy bezpiecznie, na czas i w najtańszy sposób. Odpowiednio układa ładunek i zabezpiecza go, żeby się nie zniszczył. Wybiera trasę i pojazd. Spedytor pośredniczy między nadawcą a odbiorcą, bo lepiej zna się na dokumentach i przepisach. Negocjuje warunki i ceny przewozu. Jako spedytor możesz pracować w małych i dużych firmach. Możesz przewozić towary zwykłe i niebezpieczne, małe i ponadgabarytowe. Spedytor przewozi ładunki na całym świecie! Robi to albo własnymi środkami transportu albo wynajmuje inne firmy.
Logistyk również jest odpowiedzialny za każdy etap przewozu ładunku Na przykład oblicza wagę i objętość samego towaru, potem palety z towarem, czas dostarczenia ładunku, czas załadunku i wyładunku towaru. Logistyk zna się na prawie obowiązującym przy przewozie różnych rodzajów ładunków, np. niebezpiecznych. Wypełnia dokumenty związane z przewozem. Jednak w porównaniu ze spedytorem ma szersze kompetencje. Logistyk jest ekspertem od planowania przebiegu całej produkcji. Wybiera maszyny i linie produkcyjne. Wypełnia dokumentację. Oblicza kiedy i ile materiału należy zamówić, by ten dotarł na czas i nie zalegał niepotrzebnie w magazynie.
Technik reklamy jest specjalistą od produktów i usług reklamowych. Profesjonalnie organizuje i prowadzi kampanie reklamowe. Wykonuje projekty reklamy. Tworzy plan mediowy. Przygotowuje oferty produktów i usług reklamowych. Prowadzi ich sprzedaż. Zna narzędzia do badania skuteczności reklamy. W tej branży liczy się komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, kreatywność oraz zmysł plastyczny.
Klasa PR z elementami psychologii (liceum ogólnokształcące). Public relations to umiejętność kreowania pozytywnego wizerunku w komunikowaniu się z otoczeniem. Specjalista od PR współpracuje z mediami, np. prasa, telewizja, Internet. Jest ekspertem od tworzenia pozytywnego przekazu. Pomaga całym przedsiębiorstwom lub pojedynczym osobom budować ich wizerunek i markę. Elementy psychologii i reklamy to dawka wiedzy, jak skutecznie wpływać na ludzi i motywować ich do działania. Dzięki temu zrozumiesz, jak działają firmy budując swoją reputację na rynku.
Jeśli lubisz pomagać ludziom, dbać o ich zdrowie i życie, to zainteresuje cię klasa medyczno – pielęgniarska w liceum ogólnokształcącym. Na tym kierunku dowiesz się, jak pracuje szpital. Nauczysz się obsługi sprzętu medycznego i udzielania pierwszej pomocy. Poznasz prawa pacjenta. To świetny początek, by w przyszłości zostać pielęgniarką, położną, ratownikiem medycznym, fizjoterapeutą lub lekarzem.
A jeżeli nie chcesz robić zastrzyków, to idealnym rozwiązaniem będzie klasa medyczna. Zajęcia na obydwu kierunkach medycznych Ekonomik będzie realizował we współpracy ze szpitalem w Wołominie.
SZROKIEJ DROGI!
Już 15. maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok 2024/2025. Zarówno dla Was – drodzy Rodzice i uczniowie, jak i dla mojej córki właśnie teraz nadszedł czas podejmowania tej decyzji. Która ścieżka okaże się Waszą drogą do sukcesu? Życzę Wam samych trafnych wyborów!