Nawigacja

Archiwum 2014/2015

 

77. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

26 czerwca 2015 r. o godzinie 9.00 odbyło się w Naszej Szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. O godzinie 8.00 uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. Świętego Józefa Robotnika w Wołominie. Tym samym zakończyliśmy się kolejny etap pracy i rozpoczynamy upragnione wakacje. Uczniowie Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Handlowego otrzymali świadectwa promocyjne. Troje uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Kilkudziesięciu uczniów odebrało nagrody książkowe, nagrody rzeczowe i sprzęt sportowy za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, pracę na rzecz klasy i szkoły oraz za udział w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych.

Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali także zwycięzcy szkolnego konkursu „Mistrz klawiatury”:

I miejsce – Klaudia Wyrwińska i Damian Soćko

II miejsce – Sebastian Kielczyk

III miejsce – Kamila Piankowska

Pani wicedyrektor Anna Ślusarz ogłosiła wyniki rajdu pieszego „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”:

I miejsce – klasa IT

II miejsce – klasa IHL

III miejsce – klasa IR

Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzymy pogodnych, miłych i bezpiecznych wakacji. Wszyscy spotkamy się znów 1 września 2015 r.

 

 

76. Konkurs „Nakręć się na nauki ścisłe”

Uczniowie klasy II R wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadanie, które stało przed uczestnikami to nakręcenie spotu reklamowego, który w ciekawy i niebanalny sposób zainteresuje młodych ludzi tematem nauk ścisłych i sprawi, że będą chcieli w przyszłości podjąć studia na matematycznych, technicznych i przyrodniczych kierunkach. Przygotowany filmik jest dostępny na You Tube. Spot przygotowali: Mariusz Pancek, Hubert Kalata, Rafał Kańciała, Mateusz Brewczyński, Damian Borowski, Daniel Kamieński pod opieką Pani Doroty Zadrożnej. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.

 

75. Sportowe podsumowanie roku szkolnego 2014/2015

Zespół Szkół Ekonomicznych zajął III miejsce w XV Licealiadzie dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego. Wręczenie dyplomów i pucharów nastąpiło

23 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wołominie. Na sukces Naszej Szkoły zapracowali uczniowie, zajmując punktowane miejsca w kilku dyscyplinach. Grafik rozgrywek obejmował

9 dyscyplin sportowych, w siedmiu zawodnicy Ekomika zajęli miejsca na podium:

 1. ringoIII miejsce chłopcy
 2. koszykówkaIII miejsce chłopcy; skład drużyny: Bartłomiej Kurek, Mateusz Górski, Dominik Gałązka, Radosław Wyganowski, Mateusz Gajc, Bartłomiej Józwiak, Adrian Muczyński, Maciej Wojciechowski, Paweł Maliszewski, Damian Kośla, Mateusz Doroszkiewicz, Natan Strzelecki, Karol Sulich
 3. tenis stołowyIII miejsce chłopcy
 4. kometkaI miejsce chłopcy i dziewczęta; zawodnicy: Magdalena Tryc, Patrycja Rek, Martyna Janicka, Klaudia Zacheja, Michał Pawlicki, Marcin Ćwik, Maciej Wojciechowski, Maciej Tyl
 5. piłka siatkowaIII miejsce chłopcy; skład drużyny: Bartłomiej Kurek, Mateusz Górski, Maciej Wojciechowski, Sebastian Krzywiecki, Adrian Puchalski, Igor Górski, Daniel Kamieński, Maciej Sawera, Patryk Białek, Bartosz Matera, Paweł Maliszewski, Sebastian Radzki, Karol Sulich
 6. piłka ręcznaIII miejsce dziewczęta; skład drużyny: Paulina Buczek, Magdalena Tryc, Magdalena Dąbkowska, Patrycja Rek, Martyna Janicka, Patrycja Kalata, Klaudia Zacheja, Karolina Wołos, Anna Białek, Paulina Chojnacka, Aleksandra Rogowska
 7. piłka nożnaI miejsce chłopcy; skład drużyny: Bartłomiej Kurek, Mateusz Górski, Tomasz Wróbel, Adrian Puchalski, Maciej Sobota, Paweł Maliszewski, Sebastian Radzki, Bartosz Dybek, Przemysław Wycech, Norbert Gawryś, Maciej Sawera

Ciężka praca zawodników, nieustępliwość i duch sportowej walki przełożyły się na wymierny wynik końcowej klasyfikacji. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego, pod okiem których odbywały się treningi. 

Dziękujemy zawodnikom i trenerom za wysiłek i gratulujemy sukcesu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości wręczenia pucharów na stronie internetowej

www.powiat-wolominski.pl

 

74. Egzaminy zawodowe

Czerwiec upływa w Naszej Szkole pod znakiem egzaminów zawodowych. 15 czerwca rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla absolwentów Technikum Ekonomicznego i Handlowego (w zawodzie technik logistyk). Maturzyści najpierw przystąpili do etapu pisemnego, natomiast 16 czerwca do etapu praktycznego.

Jednocześnie wraz z absolwentami uczniowie klas młodszych – ekonomiści, logistycy, handlowcy, technik reklamy - rozpoczęli zdawanie pierwszych lub kolejnych kwalifikacji,  przystępując do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Tzw. „nowy” egzamin zawodowy także składa się z etapu pisemnego, który odbędzie się 22 czerwca dla wszystkich zawodów oraz etapu praktycznego, który potrwa, w zależności od zawodu, aż do 6 lipca.

Niezależnie od typu egzaminu, by zdać trzeba uzyskać z etapu pisemnego min. 50%, a z etapu praktycznego min. 75%. Wszyscy zdający swoje wyniki otrzymają 28 sierpnia, gdy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przekaże do szkół świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe.  Trzymamy kciuki za pozytywne wyniki!

 

73. Po raz kolejny w Ossowie…

2 czerwca 2015 r. odbył się kolejny, tym razem IX Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”, który zorganizowało Szkolne Koło PTSM „Pod koniczynką” . W grze terenowej wzięli udział uczniowie klas pierwszych z wychowawcami, a nad przebiegiem całości czuwali uczniowie klasy III t oraz wicedyrektor Pani Anna Ślusarz.  

Trasa wiodła od stacji kolejowej w Kobyłce do Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie, następnie zaś na Cmentarz Poległych z 1920 roku. W Centrum uczestnicy obejrzeli film Zwycięstwo 1920, który w przystępny sposób wprowadził w problematykę wojny polsko-bolszewickiej. Natomiast na cmentarzu nauczyciel historii Pan Bogusław Dudek przedstawił szczegóły Bitwy Warszawskiej.  Uczestnicy musieli wykazać się dobrą pamięcią i spostrzegawczością, ponieważ różne informacje były potrzebne do wykonania zadań na punktach kontrolnych.

Trasa rajdu wiodła dalej do symbolicznej mogiły żołnierzy radzieckich i pomnika upamiętniającego miejsce śmierci ks. Skorupki. Każda klasa odpowiadała na pytania dotyczące przebiegu Bitwy Warszawskiej, rozpoznawała mundury wojska polskiego z różnych okresów i odśpiewała wybraną piosenkę wojskową. Nowością było zadanie z udzielania pomocy medycznej. Podsumowującym zadaniem będzie prezentacja wykonana przez każdą z klas na podstawie  zdjęć zrobionych podczas rajdu. Wspólna zabawa sprzyjała integracji uczniów, popularyzowaniu turystyki pieszej, ale przede wszystkim umacnianiu poczucia tożsamości regionalnej.

 

72. W zdrowym ciele - zdrowy duch.

W tradycję naszej Szkoły wpisał się już Dzień Sportu, który w tym roku odbył się 1. Czerwca, w Dniu Dziecka. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas. Rywalizowali oni w ośmiu konkurencjach: piłka nożna chłopców, zbijak dziewcząt, tor przeszkód, przeciąganie liny, rzut piłką lekarską, skoki na skakance, kręgle i rzuty do celu. Pogoda nam dopisała, dobry humor też, co przełożyło się na świetną zabawę i rywalizację w duchu „fair play”. Punktacja końcowa wyłoniła zwycięzców, którymi okazali się uczniowie klasy III R. W nagrodę otrzymali dyplom, desery lodowe oraz dzień bez sprawdzianu i odpowiedzi w następnym roku szkolnym. Na II miejscu uplasowali się uczniowie klasy II L, zaś na III miejsce ex equo klasy:  III T i III L.

Duże zaangażowanie młodzieży pokazuje, że w Ekonomiku sport też się liczy J

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zawodach, gdyż każdy z nich jest zwycięzcą i zapraszamy do wspólnej zabawy sportem w przyszłym roku.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

71. Uczennice naszej szkoły – do tańca i …do różańca;)

Dnia 29.05.2015r. w zespole Szkół nr 4 im. MWRP w Wołominie odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Pisma Świętego „Uwierzyłem Słowu”. Recytowałam fragment księgi Hioba. Wcieleniu się w jego postać sprzyjały mi siły wyższe – kilka dni wcześniej dość poważnie zachorowałam i wystąpiłam z gorączką, katarem i bez makijażu. I udało się! Zajęłam I miejsce.  Zwycięstwo jest dla mnie tym bardziej cenne, że miałam zaszczyt wystąpić przed tak ważnymi osobami jak między innymi Ks. Biskup Marek Solarczyk, Ks. Prałat Sylwester Sienkiewicz, Pan Starosta Kazimierz Rakowski, Pani Burmistrz Elżbieta Radwan oraz przed przedstawicielami organizatorów konkursu - Panią Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 – Anną Rakoczy i proboszczem Parafii Matki Bożej Królowej Polski – Ks. Zygmuntem Podstawką. Jestem dumna, że mogłam uczestniczyć  w tak pięknym i ważnym wydarzeniu. Już drugi raz reprezentowałam EKONOMIK w  powiatowym konkursie recytatorskim.  Cieszę się, że udaje mi się pogodzić naukę z pasją, jaką jest taniec Disco Dance Freestyle i na wszystko wystarcza mi czasu. Wybierając szkołę nawet nie myślałam, że będę miała szansę nie tylko rozwijać swoje dotychczasowe zainteresowania, ale też odkryję nowy talent. 

Aleksandra Rogowska, kl. 1 r

 

W tym samym konkursie recytowałam fragment Ewangelii wg św. Jana. Cieszę się, że odważyłam się po raz pierwszy reprezentować szkołę w konkursie powiatowym. Przygotowania z Panią Elżbietą Lewkowicz były bardzo intensywne, choć, w moim przypadku, niestety, za krótkie. Dostałam dyplom za udział i nagrodę książkową. Mimo tego, że nie zajęłam żadnego miejsca, jestem dumna, że sprostałam wyzwaniu. Pani katechetka Katarzyna Stępniak dodawała nam otuchy. Podobnie jak Ola, decydując się na EKONOMIK, nie myślałam, że będę tu rozwijać się również artystycznie. Dzięki motywacji Siostry Wandy i pracy na dodatkowych zajęciach zrobiłam w swoim życiu krok w całkiem nowym dla mnie kierunku. Gratuluję Oli zajęcia pierwszego miejsca i mam nadzieję, że przy okazji następnego konkursu dołączą do nas inni uczniowie z naszej szkoły.

Patrycja Grabska, kl. 1 t

 

 

70. Egzaminy maturalne – maj 2015

4 maja 2015 r. odbył się w naszej szkole pierwszy pisemny egzamin maturalny. Zmagania z arkuszem maturalnym z języka polskiego podjęło 22  absolwentów Technikum Ekonomicznego i 16 absolwentów Technikum Handlowego. Zdający obowiązkowo przystąpią także do egzaminów pisemnych z matematyki i języka obcego nowożytnego, a następnie do ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego. Część absolwentów wybrało przedmioty dodatkowe- geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski i język niemiecki.

Maturzystom życzymy powodzenia!

 

69. Kilka słów o symbolach narodowych

Pod takim hasłem odbył się 30 kwietnia 2015 r. krótki apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczność szkolna miała możliwość przypomnienia sobie najistotniejszych faktów i osób związanych z okolicznościami uchwalenia ustawy zasadniczej. Podsumowaniem tej części był utwór T-raperów  znad Wisły w hip-hopowym stylu. Apel rozszerzono o historię polskiej flagi, hymnu i godła, których ciekawostki związane z kolejnymi etapami kształtowania się poznaliśmy dzięki jednemu z odcinków telewizji naukowej Polimaty TV. Apel poprowadziły uczennice z klasy IT

 

68. EKONOMIK – tu opłaca się uczyć

Kolejny patronat i ogromne korzyści

W dniu 24.04.2015 podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Menedżerską w Warszawie. Dyrektor ZSE - Bożena Czapkiewicz i Prezydent WSM - prof. dr Stanisław Dawidziuk dr h.c. podpisali akt, na mocy którego WSM objęła patronatem ZSE w Wołominie.
Przypomnijmy, że to już druga uczelnia wyższa, która docenia poziom kształcenia w EKONOMIKU i dostrzega potencjał intelektualny naszych uczniów.
Ten rodzaj współpracy jest bardzo cenny i niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Dwie tegoroczne najlepsze absolwentki – Agnieszka Kur i Kamila Kopyrska otrzymały od władz uczelni WSM bezpłatne indeksy na studia pierwszego i drugiego stopnia, na dowolnie wybrany przez siebie kierunek. W ramach współpracy uczniowie EKONOMIKA będą mogli również uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, wykładach i spotkaniach na uczelni, a także WSM zorganizuje spotkania i warsztaty na terenie szkoły.


W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ZSE, Wicestarosta Wołomiński - Adam Łossan oraz pozostali przedstawiciele WSM -  prof. zw. dr hab. Paweł Czarnecki (Rektor WSM), mgr Radosław Dawidziuk (Kanclerz WSM) i Katarzyna Zagożdżon (starsza specjalistka ds. marketingu).

67. Zakończenie klas maturalnych 2015

W dniu 24.04.2015 w odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych oraz miało miejsce podpisanie porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół Ekonomicznych i Wyższą Szkołą Menedżerską w Warszawie. W obecności Wicestarosty Wołomińskiego oraz przedstawicieli WSM, uczniowie klas IV T  i  IV L odebrali z rąk Pani Dyrektor Bożeny Czapkiewicz świadectwa ukończenia szkoły. Na szczególną pochwałę zasługują dwie uczennice klasy IV T, które w czteroletnim cyklu nauczania uzyskały najwyższą średnią – Agnieszka Kur4,92 i Kamila Kopyrska4,83. Obie uczennice w nagrodę otrzymały od władz uczelni WSM bezpłatne indeksy na studia pierwszego i drugiego stopnia, na dowolnie wybrany przez siebie kierunek!

Po podpisaniu porozumienia, oficjalnych przemówieniach i wręczeniu świadectw nadszedł czas na część artystyczną. Tradycją szkoły jest „Gala Stasiulków - 2015”, które w tym roku odbyły się po raz kolejny i jak zawsze wywołały wspaniały aplauz, ale i ogromną falę wzruszenia. Nie obyło się bez łez, zarówno ze strony uczniów, jak i wychowawczyń klas – p. Doroty Zadrożnej i p. Edyty Wojdyny. Nagrodzono wszystkich wyróżniających się uczniów oraz Wychowawczynie i Dyrekcję.

Po zakończeniu uroczystości zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcia w biretach. Pozostaje życzyć wszystkim maturzystom powodzenia na maturze i egzaminie zawodowym.

Elżbieta Krawczyk

 

 

66. W drodze do Loretto

22 kwietnia 2015 r. tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie przemierzyli pieszo szlak z Urli do Loretto. Taka pielgrzymka powoli staje się kolejną tradycją szkolną. Uczniom towarzyszyli wychowawcy klas, wicedyrektor Pani Anna Ślusarz, siostra Wanda oraz katechetka Pani Katarzyna Stępniak. Modlitwy i religijne śpiewy w trakcie wędrówki intonował kleryk Mateusz, który kilka lat wcześniej ukończył Ekonomik i przyjął zaproszenie na pielgrzymkę. Piękna pogoda sprawiła, że uczestnicy niezwykle szybko pokonali wytyczoną trasę. Ogromnie zaangażowali się także we wspólne śpiewanie, zwłaszcza chłopcy z kl. IVL. W  Sanktuarium Maryjnym został odprawiona msza święta w intencji uczestników. Siostra ze  Zgromadzenia Sióstr Loretanek przedstawiła postać założyciela Sanktuarium i zaprosiła na poczęstunek. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa w plenerze z rozważaniem stacji prowadzonym przez uczniów. Do Wołomina wróciliśmy z wiarą, że Duch Święty będzie czuwał zarówno w czasie matur, jak i w dalszym życiu. Dziękujemy siostrze Wandzie oraz pani wicedyrektor Annie Ślusarz za zorganizowanie pielgrzymki, a klerykowi Mateuszowi za otoczenie nas duchową opieką.

 

65. Matura i co dalej?

 

W poniedziałek 20 kwietnia tegoroczni maturzyści uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli firmy PZU. Podczas tego spotkania uczniowie zostali wyposażeni w niezbędną wiedzę konieczną do aktywnego i skutecznego poszukiwania pracy, czyli: jak napisać dobry życiorys? jak przygotować się merytorycznie do rozmowy kwalifikacyjnej? oraz jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy podczas takiej rozmowy. Ponadto maturzyści otrzymali konkretną propozycję współpracy z firmą PZU i możliwości rozwijania aspiracji zawodowych.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe gadżety z logo firmy.

 

 

64. Dziękujemy Wam za przyjście!

Serdecznie dziękujemy Gimnazjalistom i ich Rodzicom za wzięcie udziału w Dniu otwartym w EKONOMIKU. Niezmiernie cieszymy się z tak wysokiej frekwencji. Było nam bardzo miło oprowadzać Was po szkole. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu jeszcze lepiej poznaliście naszą ofertę, doświadczyliście panującej tu wyjątkowej atmosfery i przekonaliście się sami, że warto tu być.

Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia podczas rekrutacji! Start już 11. maja. (Odszukajcie się na zdjęciach!)

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSE

 

63. Paweł Słoński finalistą VII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

06 marca odbył się finał VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, w którym Paweł Słoński uczeń klasy II L zajął 17 miejsce w kraju, natomiast liczba zdobytych przez niego punktów sprawiła, iż nasza szkoła znalazła się w rankingu najlepszych  szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik logistyk i technik spedytor na 84 miejscu.
Gala rozdania nagród miała miejsce w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu 17 kwietnia 2015 roku. Paweł oprócz cennych nagród i upominków od sponsorów otrzymał zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Serdecznie gratulujemy Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów.

 

62. Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

10 kwietnia w siedzibie EKONOMIKA odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wołomińskiego. Licea i technika przedstawiły gimnazjalistom klas trzecich swoją ofertę edukacyjną. Szkoły techniczne zaprezentowały również namiastkę umiejętności praktycznych, przybliżając zwiedzającym specyfikę pracy w danym zawodzie.

Przy stanowisku EKONOMIKA gimnazjaliści mieli okazję porozmawiać z p. Dorotą Ksion (przedmioty zawodowe – technik logistyk i spedytor) oraz p. Bogusławem Dudkiem (historia, edukacja dla bezpieczeństwa). Gości przy wejściu witała p. Marta Igielska (historia). Wielkim hitem okazało się STUDIO TATUAŻU, prowadzone przez uczniów klasy 2R – Huberta Kalatę i Damiana Borowskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła również obsługa kasy fiskalnej, czytnika kodów RFID oraz metkownicy.

W promocję szkoły zaangażowali się również Martyna Janicka, Martyna Zaręba, Łukasz Kubuj, Adrian Puchalski – kl. 3T, Anna Fic, Dorota Śliwa – kl. 2H, Sebastian Krzywiecki – kl. 3R,  Bartłomiej Józwiak – kl. 3L, Dominika Gondek, Kinga Królik – 2R.

Współorganizatorem przedsięwzięcia był Starosta Wołomiński. Giełdę odwiedziło ponad 400 uczniów z 14 gimnazjów z terenu powiatu wołomińskiego. Odwiedził ją również reporter Radia FaMa Wołomin.

 

 

61. Warsztaty ekologiczne

Cztery klasy Technikum Handlowego 1hl, 2h, 2l oraz 3h wzięły udział w warsztatach ekologicznych, które odbyły się 30 marca 2015 roku. Zajęcia zostały zorganizowane przez Miejski Zakład Dróg i Terenów Zieleni w Wołominie. Podczas warsztatów uczniowie próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: co się dzieje z opakowaniem po zużytym produkcie? Czy można  ograniczać liczbę składowisk śmieci? Jak zredukować ilość  odpadów opakowaniowych?
Oprócz cennej wiedzy i świadomości ekologicznej młodzież otrzymała ciekawe upominki od pracowników Miejskiego Zakładu Dróg i Terenów Zieleni w Wołominie. Dziękujemy bardzo za zorganizowanie zajęć i prosimy o więcej :)

 

60. III Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

Łucja Sasin, uczennica klasy IHL reprezentowała naszą szkołę na III Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej „Let’s sing up a storm”. Konkurs odbył się 27 marca 2015 r. w Zespole Szkół im. Ignacego Mościckiego w Zielonce. Mieliśmy okazję zaprezentować się przed komisją, widownią i uczestnikami konkursu z gimnazjów i szkół średnich całego powiatu. Było to ciekawe doświadczenie i okazja do konfrontacji z równie utalentowaną muzycznie młodzieżą.

 

59. Nie do końca zwykły dzień

26 marca 2015 roku byliśmy świadkami ważnego wydarzania, a mianowicie zawarcia współpracy między naszą szkołą, a Warszawską Szkołą Reklamy. Nasza Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz podpisała wraz z przedstawicielem WSR umowę o współpracy tychże szkół. Ma ona polegać na wspólnych staraniach w dokształcaniu naszych uczniów z klas reklamowych, poszerzenia zakresu nauczania i poprawieniu jego jakości.

Mateusz Brewczyński, kl 2R

 

58. Dzień przedsiębiorczości

 

Po raz kolejnym, tym razem 25 marca 2015 r., uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w XII edycji Dnia przedsiębiorczości.  Dzięki zaangażowaniu szkolnego koordynatora imprezy Pani Elżbiety Mikołajek w jednodniowych praktykach uczestniczyli wszyscy uczniowie klas: I T, IR, IIT, IIL, IIIT, IVT.

Program praktyk zorganizowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Młodzi ludzie mieli w tym dniu możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie i zapoznać się w praktyce z jego specyfiką.

Uczestnicy odbywali staże w kilkudziesięciu firmach i instytucjach działających w sektorze administracji, bankowości, handlowym i usługowym na terenie powiatu wołomińskiego, w Warszawie i okolicznych miastach. Uczniowie na stanowisku pracy pozostawali pod opieką indywidualnych konsultantów.  Praktykanci zapoznawali się z zakresem obowiązków i przydzielonymi zadaniami. Podsumowaniem projektu będzie uroczysta Gala przedsiębiorczości, organizowana przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP.

 

 

57. Warsztaty wielkanocne

24 marca 2015 r. uczniowie klasy II r i III t wzięli udział w Wielkanocnych warsztatach artystycznych, które odbyły się w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Pod kierunkiem nauczycieli Ewy Kesler i Doroty Zadrożnej powstawały palmy, zdobione wydmuszki, kolorowe pisanki w różnych technikach oraz inne ozdoby na świąteczny stół. Część prac została wręczona gościom ze Szwecji i Estonii, którzy odwiedzili Ekonomik w ramach projektu SALAR. Serdecznie dziękujemy Pani Danucie Michalik za zaproszenie nas po raz kolejny na bardzo przyjemne zajęcia.

 

 

56. Ale się działo!

 

W EKONOMIKU minął kolejny tydzień pełen atrakcji:
 

 • WTOREK -  podczas warsztatów plastycznych w Izbie Pamięci Wodiczków, piękne dekoracje wielkanocne stworzyli uczniowie klas 2R i 3T. Dziękujemy za zaproszenie Pani Danucie Michalik.
 • ŚRODA - w ramach naszego udziału w projekcie, dotyczącego zapobieganiu przedwczesnego kończenia nauki szkolnej i bezrobocia wśród młodzieży, gościliśmy przedstawicieli ze Szwecji i Estonii. Zaprezentowaliśmy im działania i osiągnięcia EKONOMIKA w tej dziedzinie. Goście byli pod wielkim wrażeniem naszych dokonań i pozazdrościli silnych więzi społecznych, jakie zaobserwowali w naszej szkole. Przyznali, że mają zamiar przenieść ten standard w swoje realia szkolne.
 • CZWARTEK - p. Dyrektor Bożena Czapkiewicz wraz z przedstawicielem Warszawskiej Szkoły Reklamy - dr. Krzysztofem Woźniakiem podpisała oficjalny dokument dotyczący współpracy EKONOMIKA z uczelnią. Następnie uczniowie klas technik organizacji reklamy wysłuchali interesującego wykładu Pani Anety Siejki - uznanego eksperta mediowego.
 • PIĄTEK - druga tura darmowych konsultacji przed egzaminem - dla gimnazjalistów klas trzecich.
 • Warsztaty ekologiczne w najbliższy PONIEDZIAŁEK.
 

55. Nie wypalajmy traw!

Z takim apelem zwrócił się do młodzieży starszy aspirant Dariusz Rychta z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. 12 marca uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz klasy III T i III R uczestniczyli w zajęciach, które miały uświadomić niebezpieczeństwa związane z tym ryzykownym procederem zabronionym przez przepisy prawa.

 

54. Na spontanie albo wcale!

Damian Borowski z klasy 2R wykonał najlepszą pracę plastyczną w Powiatowym Konkursie o Życiu i Twórczości K.K. Baczyńskiego. Zajął pierwsze miejsce. Przygotował projekt muralu na podstawie jednego z wierszy poety.

Widziałem jak go robił, kilka godzin i... gotowe. I Ja go "wspierałem", jako kolega kreatywny, Ola z klasy 1R pożyczyła pendriva, Mariusz - Maniek pojechał z nim do profesjonalnej drukarni, pani Dyrektor pożyczyła świetny klej, pani stażystka z biblioteki oprawiła pracę,  Monika z 4T zawiozła pracę konkursową do Tłuszcza...

Wszystko było zrobione szybko i sprawnie. Do tego cała ekipa z 2R  - eskortowana przez p. pedagog - oklaskiwała Damiana jako laureata. Po takiej spontanicznej akcji czekamy na nowe wyzwania! 

Mateusz Brewczyński 2R

 

53. Przygoda z poezją

Relacja Oli i Kacpra z klasy 1R. Dnia 6 marca 2015r. reprezentowaliśmy EKONOMIK w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu.

Ola: Świetnie się bawiłam. Ten dzień na długo zostanie mi w pamięci, ponieważ zajęłam III miejsce, a oprócz tego zostałam doceniona poprzez nagrodę specjalną w postaci tableta. Kacper: Co prawda nie zająłem żadnego miejsca, ale cieszę się, że mogłem uczestniczyć w takim wydarzeniu.

Podsumowując, jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie, a szczególnie p. Elżbiecie Lewkowicz oraz p. pedagog Joannie Denis za przydatne rady. Zostaną nam w pamięci na długo.  Zachęcamy innych do zdobywania tak cennego doświadczenia i rozwijania swoich umiejętności w konkursach. Nie moglibyśmy zapomnieć o skutecznym i motywującym dopingu klasy 2R. Bardzo im dziękujemy. Jeżeli będzie możliwość kolejny raz dumnie reprezentować szkołę, zrobimy to z miłą chęcią.

Aleksandra Rogowska, Kacper Kubiak

 

52. Planujemy swoją przyszłość zawodową

6 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole X Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej. Organizatorem spotkania był Starosta Wołomiński, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie i Dyrektor Zespół Szkół Ekonomicznych. Podczas targów edukacyjnych przedstawiciele  uczelni wyższych i szkół policealnych z Warszawy i Mazowsza zaprezentowali młodzieży ofertę edukacyjną  oraz udzielali informacji dotyczących wymagań stawianych kandydatom na studia. Prezentacjom towarzyszyły warsztaty dotyczące planowania kariery, określenia predyspozycji zawodowych i asertywności potrzebnej w różnych sytuacjach. Zajęcia poprowadzili doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawiciele Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, Wyższej Szkoły Menadżerskiej, Wyższej Szkoły Reklamy oraz Polish Academy of Excellence.  Po raz pierwszy odbyły się także warsztaty z prawa karnego przeprowadzone przez przedstawiciela Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

W ramach IX Powiatowego Dnia Planowania Kariery zorganizowano konkurs dla uczniów pt. „Firma rodzinna z tradycjami”. Prace  literackie przedstawiło blisko 30 uczniów. Jury doceniło pomysłowość autorów oraz „lekkość pióra”.

Laureatami w grupie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce – Agata Antończak  z kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Wołominie

II miejsce – Ewelina Koprowska  z Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej  w Urlach

III miejsce – Katarzyna Jankowska z ZSE im. Stanisława Staszica w Wołominie

 

Wśród szkół gimnazjalnych nagrodę zdobył: Michał Czajkowski z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach.

Laureatom konkursu i ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej edycji Powiatowego Dnia Planowania Kariery Zawodowej.

 

51. Finał Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości

 

Kamil Wojtyra, uczeń IV klasy Technikum Ekonomicznego, zajął 15. miejsce w kraju podczas XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Ostatni etap odbył się w dniach 5-6 marca 2015 r. w Rzeszowie. Kamilowi gratulujemy ogólnopolskiego sukcesu!

Do finałowego etapu zakwalifikowało się 34 uczestników, którzy zostali wyłonieni po dwuetapowych eliminacjach szkolnych. Ogółem w zmaganiach uczestniczyło ok. 10 tys. uczniów z całego kraju, kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Finaliści zmierzyli się z pytaniami testowymi oraz projektem wykonywanym za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie oraz Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Patronat honorowy sprawowali: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 

50. Szkolny Dzień Zdrowia

{C}5 marca  2015  r. obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Dzień Zdrowia. Uczniowie i pracownicy mieli możliwość wykonania badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, poziomu tłuszczu i wody oraz masy kostnej i mięśniowej, a także zrobić pomiar wydychanego dwutlenku węgla. Zainteresowani mogli także zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i stylu życia oraz ustalić wartość kaloryczną diety wynikającą na podstawie uzyskanych pomiarów.

W ramach promocji zdrowego odżywiania rozdawano pyszne marchewki. Najlepszy plakat promujący zdrowy tryb życia wykonał Jakub Wojdyna z kl. III R. Współorganizatorem imprezy była Sekcja Oświaty Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie.

 

 

49. Nowoczesne metody wyboru uczelni i zawodu

W dniach 3, 5 i 17 lutego 2015 r. uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach Nowoczesne metody wyboru uczelni i zawodu. Zajęcia przeprowadził Pan Krzysztof Woźniak – Dyrektor Międzyuczelnianego Biura Karier przy Warszawskiej Szkole Reklamy. Kontynuacją warsztatów było spotkanie uczniów Naszej szkoły z młodym biznesmenem Panem Michałem Alczaszynem, podczas którego prowadzący podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem i starał się zachęcić uczniów do wzbudzenia w sobie motywacji do działania i rozwijania swoich talentów.

 

48. Odpowiedzialność prawna – zajęcia dla młodzieży

dniu 18 lutego 2015 r. wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich i pełnoletnich a także zjawiska cyberprzemocy. Wykłady przeprowadziła nadkom. Wioletta Zychnowska z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Prowadząca uświadamiała młodzieży, jakie konsekwencje prawne wiążą się z niefrasobliwym zachowaniem niektórych młodych ludzi. Pani nadkomisarz wyjaśniła uczniom, bardzo chętnie korzystającym z Internetu, by rozważnie umieszczali w sieci wszelkie informacje i filmy dotyczące prywatności. Pani nadkomisarz przedstawiła również konsekwencje prawne cyberprzemocy. Zajęcia zostały wzbogacone o konkretne przykłady zaczerpnięte z rzeczywistych sytuacji.

47. Walentynki

Od kilku lat Samorząd Uczniowski organizuje z okazji Walentynek „Dzień na czerwono”. Uczniów obowiązywały ubrania w tym kolorze, jeśli chcieli włączyć się do zabawy. Każda klasa podlegała ocenie pod względem liczby czerwonych elementów stroju. Bezapelacyjnie najlepsza okazała się klasa 3L, II miejsce zajęła 3R, III miejsce 2T. Nauczyciele nie pozostali obojętni i podjęli wyzwanie rywalizacji z uczniami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 

46. Kocham Cię, życie! – warsztaty udzielania pierwszej pomocy

13 lutego 2015 r. naszą Szkołę odwiedzili niecodzienni goście- wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej i Zespołu BHP Grupy PZU, którzy przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.  W trakcie zajęć prowadzący uświadamiali słuchaczom zasady przeprowadzania kolejnych czynności ratujących życie w sytuacjach zagrożenia, które od razu mogły być zastosowane podczas ćwiczeń praktycznych z użyciem profesjonalnego sprzętu. Każdy uczeń mógł przeprowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową, przećwiczyć czynności oceniające stan osoby poszkodowanej, a także postępowanie w sytuacji zakrztuszeń. To była cenna lekcja i z pewnością zapisze się na długo w pamięci uczniów.

 

45. PRZYBYŁEM, OBLICZYŁEM, ZWYCIĘŻYŁEM

Paweł Słoński – uczeń klasy 2L wygrał  III Powiatowy Konkurs Matematyczny im. R. Żulińskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Radzyminie. Pawłowi serdecznie gratulujemy wygranej, jesteśmy z niego dumni i życzymy mu sukcesów w kolejnych zmaganiach naukowych. Dodajmy, że zajęcia z matematyki Paweł ma z panią Anną Ślifirczyk.

 

44. I miejsce w powiatowym konkursie: „Sprzątanie Świata 2014”

EKONOMIK jest eko i to nam się opłaca! Od września do listopada 2014 r. klasa 3L pod kierunkiem wychowawczyni - pani Edyty Wojdy – Kielak zmagała się z ekologicznymi zadaniami konkursowymi. Zwyciężyliśmy i wygraliśmy nagrody rzeczowe o wartości 600 zl.

A były to nie lada wyzwania. Należało:

 • posprzątać zaśmiecone miejsca na terenie lub w pobliżu szkoły – ogarnęliśmy Białe Błota i Grabicz
 • zrealizować zajęcia terenowe: geografia (Katarzyna Żmudzka – nauczyciel prowadzący), usługi transportowo-spedycyjne (Dorota Ksion), procesy transportowe w logistyce (Elżbieta Mikołajek i Joanna Denis), wychowanie fizyczne (Artur Matys) oraz lekcja wychowawcza (Edyta Wojda – Kielak)
 • wygrabić liście spod przynajmniej 10  kasztanowców, rosnących na terenie lub w pobliżu szkoły
 • udokumentować wszystkie te działania

My stworzyliśmy album ze zdjęciami oraz reportaż filmowy z naszych akcji. Niestety z przyczyn od nas niezależnych, nie możemy go udostępniać.

WY też bądźcie eko!!!

 

43. Ranking „Perspektyw” 2015 - JESTEŚMY NAJLEPSI!!!

14. stycznia bieżącego roku magazyn „Perspektywy” opublikował Ogólnopolski Ranking Techników. Kryteria, które są w nim uwzględniane, to:

· sukcesy szkoły w olimpiadach,

· wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,

· wyniki matury z przedmiotów dodatkowych,

· wyniki egzaminu zawodowego.

Nasze Technikum Ekonomiczne zajmuje 263 miejsce w Polsce, 21 w województwie mazowieckim. Technikum Handlowe zajmuje miejsce 50.  Jesteśmy najlepsi w Powiecie wśród szkół technicznych!

 

42. Wielkie pozdro dla Miejskiego Gimnazjum w Zielonce

10 lutego gościliśmy w Gimnazjum w Zielonce na V Kiermaszu Edukacyjnym. Prezentowaliśmy tam dumnie Ekonomik i opowiadaliśmy gimnazjalistom o jakże atrakcyjnej ofercie edukacyjnej naszej szkoły. Jesteśmy wdzięczni pani Grażynie Krysińskiej – organizatorce tego przedsięwzięcia za zaproszenie nas do udziału w tym wydarzeniu. Tym bardziej, że byliśmy tam razem z 15 innymi szkołami – w tym 14 z Warszawy. Szkołę promowali: Martyna Janicka 3T, Karolina Mystkowska, Konrad Lamprecht i Małgorzata Andrzejewska 2H.

 

 

41. Studniówka

17 stycznia 2015 r. w sali „Zamkowej” w Leśniakowiznie zabrzmiały takty poloneza Wojciecha Kilara, rozpoczynające bal studniówkowy klas maturalnych naszej szkoły. Uczestników i zaproszonych gości powitała Pani dyrektor Bożena Czapkiewicz. Uroczystość uświetniła obecność przedstawiciela władz samorządowych Pana Karola Małolepszego – członka zarządu powiatu wołomińskiego wraz z Małżonką. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za kilkuletnią opiekę, życzliwość, ciepłą atmosferę w szkole oraz owocną pracę dydaktyczno – wychowawczą, a także rodzicom za przygotowanie balu.

Chłopcy z klasy IVL rozbawili gości genialnie wykonanym przedstawieniem kabaretowym, w którym podsumowali swój czteroletni pobyt w szkole. Wielu z nich okazało się także utalentowanymi muzycznie i wokalnie, co mogli podziwiać wszyscy przy występach scenicznych i  zabawie w karaoke. Istotnym punktem balu był pokaz fajerwerków. Szampańska zabawa trwała do wczesnych godzin porannych.

 

40. EKONOMIK – zawsze z tarczą

 

Zdobyliśmy miejsce w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych magazynu „Perspektywy”. Wiąże się to z przyznaniem naszej szkole tytułu honorowego „Brązowej Szkoły 2015”. Przysługuje on szkołom ponadgimnazjalnym, które w Rankingu Techników 2015 zajęły miejsca 201 – 300. Przypominamy – Technikum Ekonomiczne w ZSE jest na 263 miejscu w Polsce! Dziękujemy najmłodszym absolwentom EKONOMIKA, ponieważ to również ich zasługa.

 

 

39. Paweł Słoński w finale VII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Aż 71 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zakwalifikowało się do finału ogólnopolskiego turnieju wiedzy logistycznej. Ostatni etap, w którym młodzi logistycy powalczą o cenne nagrody, odbędzie się 6 marca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.

Grudniowe okręgowe eliminacje wyłoniły skład finału VII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. 71 spośród ponad siedmiu i pół tysiąca uczestników spotka się ponownie, w Poznaniu podczas najtrudniejszego, trzeciego etapu turnieju. Jest wśród nich uczeń z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie – Paweł Słoński.

W finale do rozwiązania przygotowano kilka pytań problemowych, wymagających nie tylko podręcznikowej wiedzy logistycznej, ale także umiejętności jej zastosowania w konkretnych sytuacjach, z którymi mierzą się zawodowi logistycy. Trzymamy kciuki za finał!

 

38. Jasełka

Tradycją naszej szkoły od lat są przedstawienia bożonarodzeniowe, które wystawiane tuż przed feriami świątecznymi, mają wprowadzić całą społeczność szkolną w klimat nadchodzących Uroczystości. W tym roku „Orędzie z Groty Betlejemskiej” dotarło do nas dzięki siostrze Wandzie, która wraz z młodzieżą zaprosiła wszystkich widzów do zastanowienia się nad zasadniczym pytaniem, czy w Boże Narodzenie Bóg rodzi się naprawdę…? Jasełkę uświetniły kolędy, wygrane i wyśpiewane przez uzdolnionych muzycznie uczniów naszej Szkoły.

Byli zaproszeni goście, było wystąpienie Pani Dyrektor. I były życzenia, serdeczne i szczere… nie tylko na czas Bożego Narodzenia.

 

37. Góra Grosza 2014

Na przełomie listopada i grudnia 2014 r. odbyła się XV edycja ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, zorganizowana przez Towarzystwo NASZ DOM pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od wielu lat uczniowie naszej szkoły angażują się w zbiórkę funduszy. Podczas tegorocznej akcji najefektywniejszą zbiórkę przeprowadziły klasy: IHL, IIT i IIR. Pieniądze zostaną przeznaczone na granty dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka oraz sfinansowanie różnorodnych projektów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

 

36. Świąteczny kiermasz książek w Bibliotece szkolnej

W dniach 1 – 12 grudnia  uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły i rodzice mogli oglądać i kupować książki na Świątecznym kiermaszu książek w Bibliotece szkolnej. Zachęcały ciekawe tytuły, piękne wydania, atrakcyjne ceny.  Była to doskonała okazja, by obdarować kogoś książką, która umili długie wieczory  i zbliżające się  Święta.

 Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci Bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe.

 

 

35. Z gimbazy do wyższej klasy

Uczniowie klasy trzeciej wołomińskiego gimnazjum nr 4 wzięli udział w cyklu lekcji zorganizowanych w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie. Pod hasłem „Z gimbazy do wyższej klasy” zajęcia z gimnazjalistami przeprowadzają nauczyciele przedmiotów zawodowych. Dzisiaj (12.12.2014 r.) młodzież gimnazjalna miała okazję uczestniczyć w lekcjach z projektowania kampanii reklamowej. Pokazaliśmy gimnazjalistom, że wiedza przekazywana na przedmiotach zawodowych jest praktyczna i interesująca. Daliśmy im sposobność do lepszego poznania naszej szkoły i doświadczenia panującej tu wyjątkowej atmosfery.
Dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom z Gimnazjum Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wołominie za zaangażowanie w projekt. Jesteśmy przekonani, że wielu z naszych gości dołączy w przyszłości do społeczności szkolnej EKONOMIKA.

Zapraszamy na wysłuchanie relacji z tego wydarzenia.

 

34. Dzień Patrona Szkoły

11 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Podczas oficjalnej części akademii Piotr Uściński, Starosta Wołomiński, wręczył uczniom z najwyższą średnią ocen stypendia „Talent”. Otrzymali je uczniowie: Kamila Kopyrska, Agnieszka Kur, Natalia Pietraszek - klasa IVt, Michał Pawlicki – klasa IIIt oraz Kacper Szyjkowski - klasa IIt . Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali również uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach dotyczących znajomości biografii Stanisława Staszica oraz historii naszej szkoły.

W części artystycznej wysłuchaliśmy rapowanej biografii naszego Patrona – Rafał Kanciała i Hubert Kalata – kl. IIr oraz dwa utwory muzyczne w wykonaniu Sylwii Górskiej i Łukasza Bońskiego – kl. IIIh. Obejrzeliśmy na żywo najświeższe wiadomości z EKONOMIKA – ofertę edukacyjną szkoły zaprezentowali Adrian Muczyński i Rafał Błoński – kl. IIIL oraz Klaudia Wyrwińska – kl. IIIt. Na koniec zespół pięknych i zdolnych dziewcząt zaśpiewał piosenkę, zachęcającą do przyjścia do EKONOMIKA.

Przesłanie tegorocznej akademii szkolnej utwierdziło nas w przekonaniu, że kierujemy się tymi samymi wartościami, co Stanisław Staszic. Stale się rozwijamy. Wytyczamy sobie nowe cele i śmiało je realizujemy. Tworzymy wokół nas nową, lepszą rzeczywistość. Dokonania naszego Patrona, jego otwartość umysłu, nowatorstwo i pionierstwo w podejmowanych działaniach stale nas inspirują.

My – uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie, potrafimy od siebie nawzajem czerpać siłę i motywację do wspólnego działania. Wiele razy udowodniliśmy, że razem jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności i osiągnąć zamierzony sukces.

Chyba duch Patrona czuwa nad nami…

 

33. Finał VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości

10 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica odbył się finał VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie konkursu to: „NASZ POWIAT – NASZ WYBÓR”. Patronat nad konkursem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Wołomiński, SKOK Wołomin, Powiatowy CECH Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie, Fundacja ODA, Radio Fama, Dwutygodnik „Dobry Znak”.  W konkursie wzięło udział ogółem  526 uczniów (uczniowie z 8 szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie powiatu wołomińskiego i 4 gimnazjów).

Konkurs został rozstrzygnięty w następujących kategoriach:

1. Konkurs plastyczno-literacki „NASZ POWIAT-NASZ WYBÓR” dla uczniów gimnazjum – praca plastyczna lub pisemna stanowiąca własną  interpretację hasła „Powiat wołomiński – wczoraj, dziś, jutro”. 

Do konkursu zgłoszono 32 prace plastyczne oraz 6 pisemnych.

Nagrodzeni uczniowie to:

I MIEJSCE: Jakub Wierzbicki - Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach

II MIEJSCE: Agata Wziątek - Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach

Weronika Grzyb - Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach

III MIEJSCE: Olga Wardziak - Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach

Magdalena Silska - Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach

 Wyróżnienia: Katarzyna Średnicka - Gimnazjum im. mjr Stefana Waltera w Radzyminie

Kamila Olszewska  - Sportowe Gimnazjum nr 5 w Wołominie

Dominika Brzózka -  Publiczne Gimnazjum w Ostrówku

 

2. Konkurs plastyczno-literacki „NASZ POWIAT - NASZ WYBÓR” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych  –  praca plastyczna lub pisemna stanowiąca własną  interpretację hasła „Powiat wołomiński – wczoraj, dziś, jutro”.  Do konkursu zgłoszono 26 prac plastycznych oraz 10 pisemnych.

Nagrodzeni uczniowie to:

I MIEJSCE: Paulina Ryszawy - Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach

II MIEJSCE: Katarzyna Matejak - Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu

Michalina Marchewka - Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Jana Pawła w Wołominie

Bartłomiej Kielczyk - Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie

III MIEJCE: Dominik Borkowski - Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach

Karol Stępień - Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie

 

3. Konkurs Wiedzy z Przedsiębiorczości dla Szkół Ponadgimnazjalnych rozgrywany w dwóch etapach: 

- etap szkolny odbył się w szkołach 19 listopada 2014 roku w szkołach i komisje szkolne wyłoniły po trzech laureatów z największą liczbą punktów, którzy zakwalifikowali się do finału,

- etap powiatowy (finał) odbył się 10 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie. 

W rywalizacji wzięło udział ogółem 452 - w finale 23, którzy w etapie szkolnym uzyskali największą liczbę punktów.  Komisja składająca się z nauczycieli podstaw przedsiębiorczości uczących w szkołach ponadgimnazjalnych  wyłoniła zwycięzców:

I MIEJSCE: Paweł Słoński – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie

II MIEJSCE: Norbert Skowroński – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie

III MIEJSCE: Dawid Matejczuk – Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Jana Pawła w Wołominie

Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni za udział w etapie finałowym konkursu.

Poza zadaniami konkursowymi młodzież uczestniczyła w wykładach i prezentacjach, które wygłosili: Katarzyna Żmudzka (nauczycielka geografii) -„Powiat Wołomiński wczoraj”, Jarosław Stryjek (historyk, regionalista, współautor „Rocznika Wołomińskiego”) – „Rozwój Wołomina i okolic na tle rozwoju kolei żelaznej w Polsce” oraz Danuta Michalik (Prezes Fundacji „ODA”)-  „Jak kształtować pozytywny wizerunek Wołomina?”.

Bardzo serdecznie dziękujemy prowadzącym za wygłoszenie interesujących wykładów, dyrektorom szkół i nauczycielom za przygotowanie młodzieży do konkursu natomiast uczniom za dostarczenie ciekawych i inspirujących prac oraz zapał i zaangażowanie którym wykazali się podczas zmagań konkursowych.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

Dorota Ksion- nauczyciel ZSE

 

32. Po raz kolejny pomagamy – akcja „Serduszko”

W przedświątecznym okresie tradycją Naszej Szkoły stało się przygotowywanie paczek z prezentami dla dzieci z rodzin potrzebujących w ramach akcji „Serduszko”, prowadzonej przez Caritas Polska. Tym razem pomagaliśmy  kilkuletnim chłopcom, którzy znajdą pod choinka wymarzone podarunki, potrzebne obuwie i ubranie, sprzęt sportowy, książki oraz słodycze. Nie zabrakło również ciepłych życzeń na kartkach świątecznych przygotowanych przez uczniów. Wszystkie klasy zaangażowały się w realizację tego szlachetnego zadania pod kierownictwem Samorządu Uczniowskiego oraz siostry Wandy.

 

31. Szkolny kiermasz ozdób świątecznych

10 grudnia 2014 r. rozpoczął się w Naszej Szkole kiermasz ozdób świątecznych autorstwa  uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich technikum organizacji reklamy.  W ofercie znajduje się szeroka gama bombek choinkowych ozdobionych na różne sposoby, aniołki makaronowe, choinki, stroiki i  kartki z życzeniami.  To efekty ich pracy poprzedzone udziałem uczniów w warsztatach bożonarodzeniowych, które odbyły się 5 grudnia pod kierunkiem  Pani Danuty  Michalik w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie. W przygotowaniu ozdób w szkole pomagała uczniom Pani prof. Dorota Zadrożna.  Uczniowie w ten sposób zbierają pieniądze na wyjazd plenerowy do Puszczy Białowieskiej.  

Serdecznie zapraszamy na kiermasz smiley

 

30. Dzień Wolontariatu w MDK w Wołominie

Wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w obchodach Dnia Wolontariatu w Wołominie, które odbyły się 5 grudnia 2014 r. w Miejskim Domu Kultury pod patronatem Burmistrza Wołomina. Obchody były okazją do podsumowania prac wielu osób zaangażowanych w pomaganie  innym oraz wręczenia wyróżnień dla osób wyróżniających się swoją postawą. Uczestnicy obejrzeli także piękną prezentację multimedialną „W – jak Wolontariusz”, która zawierała zdjęcia z różnych działań oraz opisy każdej grupy wolontariuszy. Program obchodów zamykały warsztaty z rękodzieła, na których wszyscy mogli wykonać własne ozdoby świąteczne pod kierunkiem członków Młodzieżowego Wolontariatu Szkolno-Parafialnego „Otwarte Serce”.  

 

29. I etap VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości za nami! Znamy finalistów!!!

 

 

W dniu 19 listopada w 8 szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego odbył się etap szkolny VIII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości Szkół Ponadgimnazjalnych. Hasło przewodnie: „Nasz Powiat – Nasz Wybór”. Pytania dotyczyły pojęć związanych z przedsiębiorczością oraz z wyborami do samorządu terytorialnego. Znamy nazwiska 24 finalistów, którzy zmierzą się ze sobą już 10 grudnia o godz. 9.00 i będą walczyć o bardzo atrakcyjne nagrody.

 

28. Ogólnopolski Konkurs „Za dużo widziałem w czasie wojny…” Jan Karski (1914 – 2000)

Uczniowie naszej szkoły brali udział w finale konkursu historycznego poświęconego Janowi Karskiemu, który uchwałą Sejmu RP został patronem roku 2014.

Szkołę reprezentowali Damian Borowski, Mateusz Brewczyński oraz Rafał Kańciała uczniowie z klasy 2 r.

W pierwszym etapie zmagań młodzież miała przygotować gazetkę na temat życia i działalności „kuriera z Warszawy”. Do finału zostało zakwalifikowanych osiemnaście drużyn z całej Polski, w tym uczniowie ZSE.

Finał konkursu odbył się 27 listopada 2014 roku w Łodzi, gdzie urodził się Jan Karski. W trzech etapach uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu dyplomacji i działań zbrojnych czasu II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego, rządu emigracyjnego, zagłady Żydów oraz historii głównego bohatera konkursu. Reprezentanci naszej szkoły zakwalifikowali się do drugiego etapu finału i znaleźli się tuż za podium. Organizatorzy konkursu - Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi wyjątkowo życzliwie i gościnnie przyjęli uczestników konkursu oraz ich opiekunów, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękuję także uczniom, z których jestem dumna.

Marta Igielska – nauczycielka historii

27. Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta

W piątek 28 listopada 2014 uczniowie klas pierwszych 1hl, 1t, 1r wzięli udział w zajęciach z panią Iwoną Truszkowską – Rzecznikiem Praw Konsumenta w powiecie wołomińskim. Tematem spotkania były zakupy realizowane przez Internet, umowy zawierane na odległość. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele konsumenckich pytań: jak reklamować towary zakupione przez Internet? Czym się różni rozwiązanie umowy od odstąpienia od umowy? W jakich terminach i w jakiej formie należy rozwiązywać umowę? Czy sprawą zniszczonych fleków w butach może zająć się rzecznik?

 

26. Próbna matura z Operonem

W dniach 24 – 26 listopada 2014 r. odbyły się w naszej Szkole próbne egzaminy maturalne. Uczniowie przystąpili do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języków obcych, część z nich do egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego jest organizowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne oraz płyty CD są opracowywane przez doświadczonych egzaminatorów, dzięki czemu umożliwiają rzetelne sprawdzenie wiedzy i przygotowanie do realiów prawdziwego egzaminu dojrzałości.

 

25. Stypendia Prezesa Rady Ministrów

24 listopada 2014 r.  237 uczniów z Warszawy i okolic otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczyli uzdolnionym uczniom organizatorzy spotkania - Karol Semik - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Katarzyna Góralska  - Mazowiecki Wicekurator Oświaty. Stypendyści są laureatami olimpiad i turniejów, osiągają wysokie wyniki naukowe i sportowe. Wśród wyróżnionych  znalazła się Kamila Kopyrska, uczennica czwartej klasy Technikum Ekonomicznego. Stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskuje przynajmniej dobre rezultaty. Tym większe uznanie należy się wyróżnionej uczennicy za bardzo ciężką pracę. Gratulujemy!

 

24. Rola banków w gospodarce - spotkanie z przedstawicielami Banku BGŻ

W poniedziałek 17 listopada 2014 roku gościliśmy przedstawicieli Banku BGŻ S. A. z Wołomina.  Klasy pierwsze 1r, 1t i 1hl wzięły udział w ciekawych zajęciach na temat roli banków w gospodarce. Uczniowie  dowiedzieli się jakie funkcje pełnią banki w systemie gospodarczym. Mogli odpowiedzieć  na pytania: jak oszczędzać?, gdzie i jak lokować nawet małe kwoty aby pomnażać swoje  zasoby, z jakich usług bankowych mogą korzystać przed ukończeniem 18 roku życia.  Przedstawiciele BGŻ powiedzieli także jakie zabezpieczenia stosują  banki aby deponowane pieniądze były chronione.

 

23. Obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

7 listopada w naszej szkole uczciliśmy 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji został zorganizowany turniej wiedzy pt Polska niepodległa 1918 - 1921, w którym wzięli udział przedstawiciele 10 klas: Justyna Budek z klasy 2t, Patryk Brzeziński z 2h, Kamil Chaciński z 3h, Paulina Chojnacka z 1t, Arkadiusz Groszek z 1hl, Maciej Hryckowian z 3l, Piotr Jechna z 3r, Rafał Kańciała z  2r, Sebastian Kielczyk z 3t, Norbert Skowroński z 2l. Każdy uczestnik odpowiadał na pytania w kolejności wylosowanych miejsc, w 8 rundach po 10 pytań. Pytania dotyczyły: okresu I wojny światowej, poczynań dyplomatycznych i zbrojnych Polaków w czasie wielkiej wojny, walki o granice II RP oraz budowania podstaw polskiej państwowości. Uczniowie wykazali się wiedzą, orientacją na mapach i znajomością źródeł ikonograficznych. Turniej wygrał Norbert Skowroński z 2l, II miejsce zajął Arkadiusz Groszek z 1hl, III miejsce wywalczył Maciej Hryckowian z 3l, IV miejsce zajął Rafał Kańciała z 2r. Pozostali uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy. Gratulujemy wiedzy i odwagi! Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i sponsorów oraz dyplomy uznania wręczyła pani dyrektor Bożena Czapkiewicz, która przewodniczyła  jury konkursowemu.

Turniej wiedzy przygotowały, pod opieką  Marty Igielskiej, uczennice klasy 4t Kamila Kopyrska, Karolina Wojda, Sylwia Orzoł, Karolina Bendyk, za co im serdecznie dziękuję.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wydarzenia: paniom Hannie Zarazińskiej i Annie Grocholi za piękną dekorację, panu Arturowi Matysowi i uczniom klasy 2l za przygotowanie sali gimnastycznej, pani Elżbiecie Lewkowicz za przygotowanie kokard narodowych, samorządowi za poczet sztandarowy i pomoc  techniczną  - szczególnie Kamilowi Grabowskiemu i Bartoszowi Stępniowi z 3r za obsługę sprzętu.

Zgodnie z sugestią uczniów w tym roku szkolnym zostanie zorganizowany kolejny turniej wiedzy, który będzie dotyczył  II wojny światowej.

 Marta Igielska

 

22. Akademia Młodego Trenera

4 listopada 2014 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyły się warsztaty „Akademia Młodego Trenera”, mające na celu przygotowanie uczestników do odpowiedniego prezentowania się przed publicznością. Wzięli w nich udział uczniowie klas: IR, IIR, IIIR, IIIT oraz III L. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które kolejno przeszły szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Warsztaty te zakończą się egzaminem przed kamerą, który zostanie przeprowadzony 19 listopada w naszej szkole. Osoby, które ukończą szkolenie pomyślnie, dostaną certyfikat „Młodego Trenera”, umożliwiający im prowadzenie podobnych szkoleń. Dla trzech najlepszych grup przewidziane są nagrody.  Trzymajcie za nas kciuki!

Klaudia Wyrwińska – uczennica klasy IIIT

 

21. Sukces w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej

Kamil Falkowski i Paweł Słońskiuczniowie z klasy II L z Zespołu Szkół Ekonomicznych -  znaleźli się w gronie 500 najlepszych logistyków w Polsce, przechodząc z sukcesem szkolne eliminacje w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej, którą zorganizowała Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.

W październikowym etapie rywalizowało niemal 7, 5 tys. uczniów, rozwiązując pytania testowe dotyczące gospodarki zapasami oraz ogólnej wiedzy logistycznej. Przed Kamilem i Pawłem kolejny etap do pokonania: eliminacje okręgowe 5 grudnia 2014 r. Gratulujemy i trzymamy kciuki za udany start w dalszych zmaganiach! 

 

20. Rozwój Wołomina. Historia kolei.

W środę, 05 listopada, klasy drugie wzięły udział w wykładzie historycznym pt.: ”Rozwój Wołomina. Historia kolei”. Dzieje ziem wołomińskich przybliżył nam pan Jarosław Stryjek, który na co dzień prowadzi audycje historyczne w Radio FaMa. Pan Jarosław Stryjek  jest pasjonatem historii lokalnej, jednym z inicjatorów powołania do życia „Rocznika Wołomińskiego”, człowiekiem wyróżnionym odznaczeniem „Zasłużony dla Wołomina”.

Spotkanie to pozwoliło nam poznać dokładniej historię Wołomina od czasów XIX  wieku po lata 70-te XX wieku. Dowiedzieliśmy się, jak duży wpływ na rozwój naszego miasta miała linia kolejowa Warszawa – Petersburg, ukończona w roku 1862 oraz problemy sanitarno - kanalizacyjne stolicy jeszcze w latach 30-tych XX wieku.

Zajęcia te potraktowaliśmy jako kontynuację Szkolnej Gry Terenowej „Wołomin, moja mała ojczyzna”, która odbyła się trzeciego października, ponieważ wspólnym celem obu tych przedsięwzięć jest krzewienie wśród młodzieży lokalnego patriotyzmu oraz rozbudzenie w młodych ludziach poczucia dumy z bycia mieszkańcem Wołomina.

 

19. Spotkania z doradcą zawodowym

W dniach 29 – 31 października 2014 r. odbyły się zajęcia z Panią Agnieszką Marchewką, która jest doradcą zawodowym w Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej. W zajęciach wzięli udział uczniowie wszystkich klas naszej Szkoły. Spotkania poświęcone były ważnym sprawom związanym z przyszłym zatrudnieniem, ponieważ poruszono wiele kwestii  z  prawa pracy. Uczniowie dowiedzieli się, jakie rodzaje umów mogą w przyszłości podpisywać oraz jakie wiążą  się z nimi prawa. Najstarsze klasy wzięły udział w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy.

Dziękujemy Pani Agnieszce Marchewce za poświęcony czas i przybliżenie uczniom tak ważnej tematyki.

 

18. Lekcje muzealne

24 i 27 października oraz 5 listopada 2014 r. w Izbie Muzealnej poświęconej rodzinie Wodiczków odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas pierwszych. Lekcje muzealne poprowadziła Pani Danuta Michalik – Prezes Fundacji „ODA” w Wołominie. Prowadząca zajęcia z wielkim zaangażowaniem opowiadała młodzieży o okolicznościach powstania Izby Pamięci. Przybliżyła uczestnikom zajęć pasjonujące dzieje i działalność rodziny Wodiczków - na szczególne podkreślenie zasługuje ich działalność społeczna na rzecz kraju i lokalnej społeczności. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali bogate zbiory pamiątek rodzinnych: fotografie, dokumenty, lisy, własnoręcznie pisane nuty Franciszka Wodiczki, instrumenty muzyczne, kolekcję płyt, medale, dyplomy, odznaczenia, książki. Spotkania przebiegały w niezwykle serdecznej atmosferze, w duchu przywiązania do tradycji, historii miasta Wołomina i jego znakomitych obywateli.

 

17. Spotkanie z misjonarzem

W ramach corocznego tygodnia misyjnego 17 października 2014 r. gościliśmy w naszej szkole ks. Włodzimierza Osicę- Pallotyna, który przez 17 lat posługiwał na Ukrainie. W katechezach misyjnych uczestniczyło osiem klas, w ramach lekcji religii. Ks. Włodzimierz poruszył wiele istotnych spraw dotyczących życia społecznego, kulturowego i religijnego Ukrainy.  Zachęcił wszystkich do modlitwy za Ukrainę w czasie trudnych dla niej przemian, podkreślił, że Polska i Ukraina to nie tylko Kraje sąsiadujące, ale też Narody, które mają podobną historię i doświadczenie wpływu komunizmu. Dzięki wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, zdjęć, a nawet teledysków, katechezy były bardzo ciekawe i cieszyły się dużym posłuchem wśród młodzieży oraz nauczycieli naszej Szkoły. 

 

16. Święto Biblioteki

23 października w naszej Bibliotece w ramach obchodów Roku Czytelnika i Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs biblioteczny  pt. Czytam, więc jestem...  

Konkurs, prowadzony przez stażystkę – p. Annę Grocholę, cieszył się ogromnym powodzeniem. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i inni pracownicy szkoły chętnie brali udział w losowaniu pytań konkursowych, udzielając poprawnych (zazwyczaj!) odpowiedzi.

Przyznane nagrody to: książki, długopisy, opaski odblaskowe, zakładki.

Konkurs pozwolił czytelnikom bliżej poznać bibliotekę szkolną oraz jej zbiory, sprawdzić wiedzę z dziedziny literatury oraz znajomość związków frazeologicznych.

Uczestnikom dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez bibliotekę. Całą społeczność szkolną zachęcamy do korzystania z biblioteki oraz jej zbiorów.

 

15. XII Międzynarodowe Targi INFRASTRUKTURA 2014

W dniu 23 października 2014 r. dwie klasy Technikum Handlowego: 3L oraz 2l  wzięły udział w XII Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem, które zaplanowano na 22-23 października w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie.

Program wizyty na  Targach wypełniło uczestnictwo w konferencjach pod wspólnym tematem: „Przemiany w kolejnictwie”. Dopełnieniem konferencji była oferta wystawców, czyli najważniejszych firm związanych z budową i projektowaniem infrastruktury. Nie zabrakło propozycji obejmujących urządzenia wykorzystywane w bezpieczeństwie i zarządzaniu ruchem drogowym, rozwiązań ITS oraz systemów monitoringu i bezpieczeństwa w transporcie miejskim, a także wyposażenia dla obiektów użyteczności publicznej. Podczas Targów Instytut Transportu Samochodowego prezentował symulatory dachowania, zderzeń oraz ALKOgogle.

Patronat nad Targami objęli: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

 

14. Spotkanie z Panem Wacławem Sikorskim

13 października uczniowie klasy 3 t razem z p. Hanną Zarazińską i wychowawczynią Elżbietą Lewkowicz wysłuchali wspomnień jednego z dwóch żyjących Żołnierzy Wyklętych skazanych po II wojnie na karę śmierci - Wacława Sikorskiego. Urodzony w 1925 roku powstaniec warszawski,  żołnierz oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA - zastał zaproszony do  Biblioteki Miejskiej przez "Dobry Znak" w MBP w Wołominie, który również sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem. Dziękujemy organizatorom spotkania za to, że  mogliśmy poznać tak niezwykłego człowieka, który na żywo przybliżył nam historię znaną dotąd tylko z podręczników i filmów.

 

13. Święto szkoły – dzień Komisji Edukacji Narodowej

13 października 2014 r. odbyła się w Naszej Szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto jednoczy całą społeczność szkolną. Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz piękne życzenia skierowała do nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej obejrzeli  bardzo sympatyczne przedstawienie artystyczne, przygotowane przez uczniów z klas: 1T, 2T, 3L, 3R pod opieką Pani prof. Lidii Gołębiewskiej. Gustowną oprawę muzyczną akademii opracowali: Sylwia Górska z kl. 3H, Łukasz Boński z kl. 3H, Ewelina Kania z kl. 2R – śpiew; Damian Grabowski z kl. 2R – skrzypce i gitara; Dawid Ulejczyk z kl. 4L – gitara.

W czasie uroczystości nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Pozostałe wyróżnienia to Nagroda Starosty Wołomińskiego dla Pani prof. Doroty Ksion.

Ponadto podczas uroczystości nastąpiło oficjalne podsumowanie dwóch imprez szkolnych dla uczniów: Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły oraz gry terenowej „Wołomin – moja mała ojczyzna”. Największy sukces sportowy odniosła klasa 1HL, odbierając z rąk Pani Dyrektor Puchar za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej w biegu przełajowym.  W grze terenowej rywalizacja klas drugich była bardzo wyrównana. Wśród uczniów naszej szkoły największą determinacją wykazała się klasa 2T, która wygrała konkurs. W zabawie wzięli udział także gimnazjaliści z trzech szkół z terenu powiatu wołomińskiego. Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom za zaangażowanie w zabawę, która umożliwia lepsze poznanie „małej ojczyzny”. Zapraszamy do udziału w grze za rok!

 

12. Dzień English Best Way

10 października 2014 r. odbył się Dzień English Best Way. EBW jest największą na Mazowszu siecią szkół uczących języka angielskiego Metodą Callana. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą szkoleniową dotyczącą przygotowania do egzaminu maturalnego oraz poznać zasady uczenia się Metodą Callana.

 

11. VII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

10 października 2014 r. odbył się szkolny etap olimpiady logistycznej. W naszej szkole do konkursu przystąpili uczniowie klasy 2L, 3L i 4L, kształcący się w zawodzie technik logistyk. Tematem przewodnim tegorocznego wydania są zapasy.

Olimpiada została na stałe umieszczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci i finaliści są zwolnieni z teoretycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

VII edycja tej olimpiady objęta została Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat Merytoryczny objął Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

 

10. Wołomin – moja mała ojczyzna

Czy wiesz, kiedy Wołomin otrzymał prawa miejskie? Kim był Bohdan Wodiczko, a kim Wacław Nałkowski? Jakie gleby przeważają na terenie naszego powiatu?

Na te i wiele innych pytań  szukali odpowiedzi uczestnicy XII gry terenowej "Wołomin – moja mała Ojczyzna".  Jej organizatorami byli – jak co roku – Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie oraz  Szkolne Koło PTSM "Pod Koniczynką".

3 października 2014 r. o godzinie 8.00 siedem drużyn wyruszyło sprzed Ekonomika, aby na kolejnych punktach kontrolnych poszerzać swoją wiedzę na temat naszego miasta i powiatu oraz wywiązywać się z różnych ciekawych zadań. Skład czterech drużyn stanowili uczniowie klas drugich ZSE, natomiast trzech pozostałych – ku radości gospodarzy – uczniowie klas gimnazjalnych wraz z opiekunami. Byli to przedstawiciele dwóch szkół wołomińskich: Gimnazjum nr 5  i Gimnazjum nr 4 im. Marynarki Wojennej RP oraz klasa z Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach. Drużynom towarzyszyły delegacje z klasy III t, czuwające nad sprawnym przemarszem do kolejnych punktów kontrolnych, jak też, aby zadania na tych punktach wypełniane były bez zakłóceń. Oczekiwali także w wyznaczonych miejscach na uczestników gry i nadzorowali wypełnianie kart konkursowych, ćwiczenia sprawnościowe czy wykonanie piosenki turystycznej. Punkty kontrolne wyznaczono przy następujących miejscach: Plac 3 Maja w Wołominie, Skwer im. Bohdana Wodiczki, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, rezerwat w Grabiczu, OSiR „Huragan”, Urząd Miasta oraz Galeria Przy Fabryczce. Uczestników gry terenowej serdecznie ugościł burmistrz Wołomina Pan Ryszard Madziar, który chętnie udzielił odpowiedzi na pytania konkursowe. Każdy otrzymał od Pana Burmistrza także mapy powiatu wołomińskiego oraz inne drobne pamiątki. Drużyny gimnazjalne zakończyły udział w rajdzie spotkaniem integracyjnym w Ekonomiku. Przy smacznym poczęstunku uczniowie i ich opiekunowie rozwiązywali ostatnie zadania dotyczące Naszej szkoły. Atmosfera wspólnej zabawy i piękna pogoda sprzyjały  integracji, popularyzowaniu pieszej turystyki, ale, przede wszystkim, ugruntowaniu poczucia tożsamości regionalnej oraz poznaniu zabytków, przyrody, historii oraz dnia dzisiejszego naszego powiatu. Wrażenia uczestników rejestrował także reporter wołomińskiego radia „Fama”, przeprowadzając krótkie wywiady. Każda klasa ma za zadanie przygotować prezentację "Nasz Wołomin"  zawierającą fotografie z przebiegu gry, co będzie ukoronowaniem zmagań i miłą pamiątką. Mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej gości zaszczyci nas udziałem w kolejnej grze terenowej, a w czerwcu zapraszamy na Pieszy Rajd Szlakiem Bitwy Warszawskiej.

Elżbieta Lewkowicz- ZSE Wołomin

 

 

9. Fałszywe czy prawdziwe?

2 października 2014 r. sześć klas uczestniczyło w spotkaniu poprowadzonym przez Panią Beatę Banasiak – zastępcę dyrektora Biura Bankowości Transakcyjnej Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia związane ze sprawdzaniem autentyczności środków płatniczych oraz sposobów ich zabezpieczania przed fałszerstwem.

 

8. Pamiętamy o powstaniu warszawskim

1 października 2014 r. klasa II T pod opieką Pani prof. Marty Igielskiej przygotowała happening upamiętniający trwające jeszcze 70 lat temu powstanie warszawskie. Cała społeczność szkolna zebrała się na boisku szkolnym i utworzyła żywy znak Polski Walczącej. Dopełnieniem happeningu jest okolicznościowa wystawa związana z tematyką powstania, którą można obejrzeć w szkole.

7. Spać? Szkoda życia!

W dnia 29. 09. – 04. 10 2014 r.  klasa III R wraz z wychowawcą Panem prof. Bogusławem Dudkiem oraz Panią prof. Anną Ślifirczyk, uczestniczyła w wycieczce do Krynicy Zdroju. Już pierwszego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po górach. Nie obyło się bez zboczenia ze szlaku kilku osób. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy Krynicę oraz pobliskie miejscowości. Na wycieczce mieliśmy zapewnione różne atrakcje, m. in. Jazdę na gokartach i zjazd bobslejami. Najbardziej współczujemy Naszemu wychowawcy, który dwie noce spał w fotelu na korytarzu. Przepraszamy!

Pobyt w Krynicy zapamiętamy na długo…kryniczanie nas również.

Magdalena Sarna, Natalia Maguza, Monika Sulejewska z kl. III R

 

6. Odkrywamy talenty

Dnia 23 września grupa 10 uczniów ZSE wzięła udział w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Warszawską Szkołę Reklamy.

Mieliśmy okazję poznać fascynujące tajniki pracy profesjonalistów. Pod ich czujnym okiem mogliśmy sami wypróbować nasze siły zarówno za, jak i przed obiektywem.

Uczyliśmy się fotografii studyjnej, ustawień światła, obsługi sprzętu. Najprzyjemniejsze jednak było pozowanie, czego efekty możecie teraz oglądać.

Na koniec ćwiczyliśmy obróbkę zdjęć przy pomocy zaawansowanych programów graficznych.

24 września od 10.00 do 16.30 uczyliśmy się zasad digital paitingu. ZSE, z braku wolnych miejsc, reprezentowały tylko dwie osoby – Damian i Mateusz  z kl. 2r. Prowadząca zajęcia, pani Alina Skiba, najpierw przeprowadziła ćwiczenia z kursu podstawowego i pozwoliła nam oswoić się z piórkiem i tabletem, a potem bardzo wnikliwie śledziła naszą pracę indywidualną i udzielała rzeczowych wskazówek. Pochłonięci pracą nie chcieliśmy nawet wyjść na przerwę;). Ta technika tworzenia prac plastycznych zachwyciła nie tylko uczniów, ale i p. Lewkowicz, która odkryła w sobie talent do tworzenia komiksów.

W czwartek, 25 września odbyły się warsztaty filmowe.

To dopiero była przygoda! Na początek spotkanie z panem Arturem Waczko, który przybliżył nam zasady powstawania filmów. Jego nietuzinkowy sposób przekazu bardzo przypadł nam do gustu. Potem zajęcia ze scenarzystą, równie inspirujące. Aż wreszcie przyszła kolej na własną realizację! Z pomocą pana operatora stworzyliśmy własny film! Te 35 sekund to naprawdę coś! I nie pytajcie o ilość dubli ;)

Tak, odkryliśmy nasze nowe talenty i wiemy, gdzie moglibyśmy je rozwijać!

 

5. XXXIV Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

18 września 2014 r. po raz kolejny uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły. Trasa biegu przełajowego została wyznaczona przez nauczycieli wychowania fizycznego na terenie Rezerwatu „Białe Błota”. Służbę pomocniczą przy organizacji biegu pełnili uczniowie klasy IIL. Był to już 34 bieg pierwszoklasistów.

W rywalizacji dziewcząt zwyciężyły:

1. miejsce – Emilia Ołdak – kl. 1HL

2. miejsce – Patrycja Nowacka – 1HL

3. miejsce – Monika Dylewska – 1HL

W rywalizacji chłopców zwyciężyli:

1. miejsce – Kacper Kubiak – 1R

2. miejsce – Maciej Gałązka – 1HL

3. miejsce – Karol Sulich– 1T

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

 

4. Apel z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej

17 września 2014 r. odbył się uroczysty apel upamiętniający wybuch II wojny światowej i agresję ZSRR na Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy IIIR pod opieką Pana prof. Bogusława Dudka. Zgromadzeni na sali gimnastycznej mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty historyczne i okoliczności, które wpłynęły na tragiczne losy naszej Ojczyzny. 

 

3. Warszawski Salon Maturzystów

11 i 12 września uczniowie klas maturalnych oraz klas reklamy uczestniczyli w Warszawskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2014. Uczniowie klas reklamy wzięli udział w spotkaniu branżowym „Reklama, kreacja, media – zrób karierę w najlepiej płatnych branżach w Polsce”. Natomiast przyszli maturzyści zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni wyższych, a także, dzięki spotkaniom z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, poznali obowiązujące w 2015 roku standardy egzaminacyjne.

 

2. Kiermasz podręczników używanych

Jak co roku w naszej szkole odbył się kiermasz podręczników używanych, w trakcie którego uczniowie mogli korzystnie sprzedać lub kupić potrzebne im podręczniki. Szczęśliwym nabywcom życzymy miłej nauki.

 

1. Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

01 września 2014r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 w czasie, którego do grona uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych zostało przyjętych 93 pierwszaków. Po części oficjalnej  uczniowie udali się do sal na spotkanie z wychowawcami.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym.  

 

Galeria zdjęć