Nawigacja

Archiwum 2013/2014

70. Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca o godzinie 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. O godzinie 8.00 uczniowie i nauczyciele uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele pw. Józefa Robotnika w Wołominie. Zakończył się kolejny etap pracy i nauki w szkole – rozpoczęły się upragnione wakacje. Uczniowie Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Handlowego otrzymali świadectwa promocyjne. Dwie uczennice otrzymały świadectwa z wyróżnieniem. Kilkudziesięciu uczniów otrzymało nagrody książkowe, nagrody rzeczowe i sprzęt sportowy za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, pracę na rzecz klasy i szkoły oraz za udział w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych. Wszyscy spotkamy się znów 1 września 2014 r.

Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzymy pogodnych, miłych i bezpiecznych wakacji.

 

69. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe

W dniach 16-17 oraz 23-25 czerwca 2014 r. uczniowie klasy IIL oraz absolwenci Techniku Ekonomicznego i Technikum Handlowego przystąpili do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W pierwszych dniach egzaminów ekonomiści, handlowcy, logistycy i rozwiązywali zadania z części teoretycznej.

W kolejnych dniach odbyły się kilkugodzinne egzaminy praktyczne. Świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe otrzymają uczniowie, którzy uzyskają z obu części egzaminu co najmniej 75 %. Absolwenci poznają wyniki dopiero w sierpniu. Trzymamy kciuki za jak najlepsze efekty!

 

68. Ekonomik – Bliżej Polski

12 czerwca 2014 r. w Ekonomiku gościła grupa nauczycieli z polskich szkół na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Czechach korzystających ze szkolenia: Polska Nowoczesna Edukacja – funkcja nauczyciela we wzmacnianiu roli języka polskiego i budowaniu wizerunku polskiej szkoły. Byli to beneficjenci projektu realizowanego przez Fundację "Bliżej Polski".

Dzięki  życzliwości naszej Pani Dyrektor i otwartości nauczycieli goście poznali funkcjonowanie biblioteki szkolnej, obserwowali lekcję religii w 1t u pani Stępniak i języka niemieckiego u pani Andrzejewskiej. Nauczycielki te podzieliły się też swoimi scenariuszami na uroczystości patriotyczne, a pani Lewkowicz opowiedziała o naszych doświadczeniach w budowaniu wizerunku szkoły. Także wspólne rozmowy w pokoju nauczycielskim mogłyby się toczyć przez wiele przerw, ponieważ z obu stron czuło się zainteresowanie i sympatię. Dodatkową atrakcją był Dzień Sportu, a bonusem- wywiad ze "zwykłym uczniem"- Sebastianem K. z 2r.

Goście stwierdzili zgodnie, że wizyta w Ekonomiku była dla nich cennym doświadczeniem.

Natomiast uczniowie 1t uczestniczyli w lekcji o Eucharystii, w której mogli posłuchać spontanicznej wypowiedzi na ten temat grekokatolickiego księdza, pani Stępniak zyskała nową ekumeniczną znajomość potwierdzoną fotografią. Wszyscy ze wzruszeniem posłuchaliśmy polszczyzny z kresowymi naleciałościami i uświadomiliśmy sobie, że również poza granicami ojczyzny są Polacy, którzy "nie dadzą pogrześć mowy".

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.".

Elżbieta Lewkowicz – nauczyciel ZSE

 67. Dzień Sportu

12 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się Dzień Sportu, zorganizowany przez Dyrekcję Szkoły oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Boisko szkolne wypełnili uczniowie wszystkich klas, rywalizując podczas ośmiu konkurencji. Wśród gorącego dopingu wychowawców i pozostałych nauczycieli rozegrano mini turniej piłki nożnej i grę w zbijaka, a także konkurs rzutów piłką lekarską oraz rzutów do kosza z wyznaczonej pozycji. Odbyły się rozgrywki w tenisa stołowego. Uczniowie sprawdzali także skoczność oraz swoje umiejętności w grze w kręgle. Ostatnią konkurencją była sztafeta. Punkty zdobyte podczas wszystkich konkurencji sportowych wskazały zwycięzcę.

Klasa II L zajęła I miejsce, osiągając czołowe lokaty w większości konkurencji. Zwycięzcy osłodzili wygraną smacznym tortem lodowym. Dopisała pogoda, więc zawody odbyły się bez żadnych kłopotów organizacyjnych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania oraz dużej sprawności fizycznej.

 

66. Niecodzienne doświadczenie

6 czerwca 2014 r. w hali szkoły w Duczkach odbył się uroczysty zjazd absolwentów Liceum Pedagogicznego działającego przed laty w Radzyminie. Wiekowi emerytowani nauczyciele przyjechali z całej Polski, aby spotkać się i powspominać szkolne lata. 

W przeżywaniu przez nich tych wzruszeń dużą rolę odegrali uczniowie Ekonomika. Już w połowie maja klasa 2r zajęła się zeskanowaniem starych fotografii i wyszukaniem oraz "obróbką" tekstów piosenek z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia. Potem Mateusz Brewczyński z 1r stworzył z tych materiałów efektowną prezentację.  Rafał Kanciała, również z 1r, poświęcił ponad 5 godzin, by w sobotę, 6 czerwca, sprawnie i dyskretnie przyczynić się do uświetnienia tej uroczystości. Na jednej z fotografii, które dostaliśmy od organizatorów widać, jak śpiewająca w występującym w wówczas chórze "Echo" pani Marta Igielska- wychowawczyni klasy 1r- z dumą patrzy na swojego wychowanka. Ja również czuję dumę z naszych uczniów, którzy pokazali, że nie straszne im bariery pokoleniowe  i chętnie zrobili coś dla przedstawicieli pokolenia swoich babć i dziadków.

Uczniowie klas "reklamowych" mieli możliwość pokazania swojej biegłości w tworzeniu atrakcyjnych prezentacji oraz pokazania efektów swojej pracy przed liczną widownią. To wyzwanie zostało uwieńczone sukcesem.  

Elżbieta Lewkowicz

 65. Zwiedzamy Lubelszczyznę

Klasy 2T i 3L wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę krajoznawczą na Lubelszczyznę w dniach 3-5 czerwca 2014 r. Trzydniowy wyjazd zapewnił uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń. Uczniowie odwiedzili przepiękne miejscowości: Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Kozłówkę  oraz Lublin. Uczestnicy zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy, Muzeum S. Żeromskiego oraz  Muzeum Zamoyskich. Wszystkim przypadły do gustu spacery po Kazimierzu Dolnym i Lublinie przy pięknej słonecznej pogodzie.  Wycieczkę zakończyła kilkugodzinna wizyta w Muzeum na Majdanku, która wstrząsnęła emocjonalnie wszystkimi uczestnikami.  Wielką atrakcją  dla uczniów był pobyt w ośrodku wczasowym urokliwym Jeziorem Krasne oraz wspólne wieczorne ognisko. Pełni pozytywnych wspomnień uczniowie już planują kolejny wyjazd w ciekawy zakątek Polski.

 

64. Lekcja wolności

Z okazji 25 rocznicy wydarzeń 1989 r. Pani prof. Marta Igielska wraz z uczniami przygotowała wystawę „Lekcja wolności”, która wprowadziła w tematykę obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. Na wystawie znalazły się najważniejsze informacje, grafiki i zdjęcia przybliżające uczniom genezę i skutki tamtych wydarzeń. Wystawa była pretekstem do dyskusji na temat wpływu obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów.

 

63. VIII Rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”

 5 czerwca 2014 r. odbył się kolejny – VIII Rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”. Organizatorami byli – jak co roku – Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie oraz Szkolne Koło PTSM „Pod koniczynką”. W rajdzie wzięli udział uczniowie klas pierwszych z wychowawcami, a przebieg całości koordynowała klasa II t.

Trasa wiodła od stacji w Kobyłce do Pawilonu Ekspozycyjnego przy szkole w Ossowie, następnie na Cmentarz Poległych z 1920 r. Na obu tych punktach uczniowie wysłuchali prelekcji wygłoszonych przez nauczycieli historii. Potem uczestnicy przeszli do symbolicznej mogiły żołnierzy radzieckich i do pomnika upamiętniającego miejsce śmierci księdza Skorupki. Na wszystkich punktach kontrolnych rajdu należało wykonać zadania dotyczące historii bitwy warszawskiej, a także odśpiewać pieśń wojskową lub patriotyczną.

Każda klasa przygotowała także prezentację multimedialną zawierającą fotografie wszystkich ciekawych miejsc i zabytków oglądanych podczas rajdu.  Tegoroczni zwycięzcy, za rok, już jako drugoklasiści, z dumą wezmą udział w kultywowaniu pięknej tradycji rajdu.

 

62. Wystawa „Rzeczpospolita utracona”

28 maja 2014 r. klasy pierwsze i drugie obejrzały w Fabryczce trzyczęściową wystawę „Rzeczpospolita utracona”, którą przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Wołominie. Ekspozycja na fotografiach przybliżała społeczeństwo, kulturę i tradycje II Rzeczypospolitej oraz historię zagłady dokonanej przez dwa totalitaryzmy: niemiecki i sowiecki. Młodzież zapoznała się ze stratami poniesionymi przez Polskę podczas II wojny w wymiarze etyczno-moralnym oraz materialnym. Ponadto w części „Społeczeństwo” ukazano wielokulturowość Polski międzywojennej. Wystawa stanowiła ciekawą lekcję historii.

 

61. Projekt decyzJA – projekt dla młodzieży, by każda decyzja była świadoma

W dniach 20 i 21 maja oraz 28 maja i 4 czerwca 2014 r. młodzież klas pierwszych naszej szkoły brała udział w Projekcie decyzJA !!! Były to warsztaty profilaktyczne złożone z dwóch modułów. W pierwszym z nich uczniowie oglądali scenkę, następnie ich zadaniem było wymyślenie alternatywnych rozwiązań dla przebiegu akcji oraz odegranie ich. Drugi moduł polegał na dogłębnej analizie wszystkich możliwych rozwiązań wymyślonych przez uczniów.

Zajęcia bardzo się podobały. Młodzież wyraziła chęć udziału w wielu podobnych projektach.

Projekt decyzJA został stworzony przez teatr WPROST i Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA.

Pedagog szkolny - Joanna Denis

 60. Maraton czytania

Z okazji Tygodnia BibliotekRoku Czytelnika i akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom” biblioteka szkolna we współpracy z panią Martą Igielską zorganizowała w naszej szkole MARATON CZYTANIA.  Impreza odbyła się we wtorek 13 maja w łączniku. Wzięły w niej udział wszystkie klasy pierwsze oraz IIr, IIh, IIl. Nauczyciele czytali wybrane i przygotowane przez siebie teksty literackie : pani Anna Mazur w sposób niezwykle oryginalny i aktorski interpretowała książkę Papusza Angeliki Kuźniak, pani Anna Ślusarz przedstawiła jedną z przygód Mikołajka z serii opowiadań duetu Sempe i Goscinny, pani Elżbieta Mikołajek przypomniała uczniom wiersze dla dzieci Juliana Tuwima a pani Małgorzata Andrzejewska zaprezentowała się w wierszu „Na straganie” oraz „Lokomotywa” Juliana Tuwima w języku niemieckim. Pani Marta Igielska przeczytała zebranym słuchaczom zabawny tekst źródłowy z historii. Naszym lektorskim popisom towarzyszyły również konkursy. Uczniowie chętnie zmierzyli się z trudnymi do przeczytania, „logopedycznymi” wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej i otrzymali za to nagrody.

 

59. Egzaminy maturalne – maj 2014

5 maja 2014 r. odbył się w naszej Szkole pierwszy pisemny egzamin maturalny. Zmagania z arkuszem maturalnym z języka polskiego podjęło 24  tegorocznych absolwentów Technikum Ekonomicznego, 21 Technikum Handlowego i 19 absolwentów Liceum Profilowanego. Zdający obowiązkowo przystąpią także do egzaminów pisemnych z matematyki i języka obcego, a następnie do ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego. Część absolwentów wybrało przedmioty dodatkowe.

Wszystkim życzymy powodzenia!

 

57. Męczennicy XX wieku - Świadkowie wiary

Pod takim hasłem w dniach  24 - 26 kwietnia 2014 r. w Bydgoszczy odbył się finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 119 uczniów szkół ponadgimnazjalnych,  wyłonionych w  etapach diecezjalnych. Tematyka tegorocznych zmagań związana była ściśle z bolesną historią Bydgoszczy czasów II wojny światowej, a w sposób szczególny z patronem diecezji bydgoskiej- bł. Michałem Kozalem, która w tym roku obchodzi 10-lecie swego istnienia. Jak co roku, oprócz opracowań historyczno-teologicznych, literatura obejmowała zagadnienia biblijne oraz dogmatyczne. 

Laureatką tegorocznej Olimpiady została Kinga Grzegolec z klasy III Technikum Ekonomicznego, reprezentująca  diecezję Warszawsko - Praską, zdobywczyni siódmego miejsca. Laureaci i finaliści uzyskali prawo do indeksów na uczelnie wyższe w Polsce. Serdecznie gratulujemy Kindze dużego sukcesu!

Katarzyna Stępniak

 

56. Cyberprzemoc

dniach 24. 04. i 29. 04. 2014 r. wszystkie klasy Technikum Ekonomicznego i Technikum Handlowego  wzięły udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących zjawiska cyberprzemocy, które przeprowadziła nadkom. Wioletta Zychnowska z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Prowadząca uświadamiała młodzieży, bardzo chętnie korzystającej z Internetu, by rozważnie umieszczać w sieci wszelkie informacje i filmy dotyczące prywatności. Pani nadkomisarz przedstawiła również konsekwencje prawne cyberprzemocy. Zajęcia zostały wzbogacone o konkretne przykłady zaczerpnięte z rzeczywistych sytuacji.

 

58. Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3Maja

W dniu 30 maja 2014 r. uczestniczyliśmy w krótkiej akademii upamiętniającej kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas apelu uczniowie obejrzeli piękny animowany film, który promował Polskę podczas wystawy EXPO w Szanghaju. Konstytucja utrwaliła szereg istotnych praw, z wielu których korzystamy współcześnie. Podczas apelu przybliżono również okoliczności uchwalenia tej najważniejszej dla naszego kraju ustawy. Apel przygotowała Pani prof. Małgorzata Andrzejewska.

 

55. Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych

25 kwietnia 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej. Podczas części oficjalnej wręczono świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wynik w nauce, dokonania sportowe, wzorową frekwencję i pracę w samorządzie. Specjalne wyróżnienie otrzymali: Karolina Prokop i Rafał Chaciński z klasy IVT za pracę w Samorządzie Szkolnym, piękną postawę społeczną oraz niezwykle owocne zaangażowanie w organizowanie uroczystości szkolnych i wszelkich imprez artystycznych, które bez Ich udziału byłyby dużo uboższe.

Podczas części oficjalnej nastąpiło także przekazanie sztandaru uczniom z klas młodszych oraz ślubowanie maturzystów. Następnie wszyscy uczestniczyli w części artystycznej dedykowanej absolwentom, która miała formę gali wręczenia szkolnych nagród „Stasiulków”. Wyróżniono nimi uczniów o charakterystycznych osobowościach. Dowcipne komentarze prowadzących galę rozbawiły wszystkich uczestników.  „Stasiulkami” nagrodzono również wychowawców klas maturalnych i dyrekcję szkoły.  Na pamiątkę absolwenci otrzymali drobne upominki. Akademię pożegnalną przygotowali uczniowie klas młodszych pod opieką Pani profesor Elżbiety Lewkowicz.

 

54. W drodze do Loretto

22 kwietnia 2014 r. tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie wraz z wychowawcami i panią pedagog  przemierzyli pieszo szlak z Urli do Loretto. Wędrówce towarzyszyły modlitwy i religijne śpiewy, a w Sanktuarium Maryjnym został odprawiona msza święta w intencji uczestników. Siostra ze  Zgromadzenia Sióstr Loretanek przedstawiła postać założyciela Sanktuarium i zaprosiła na poczęstunek. Następnie odbyła się Droga Krzyżowa w plenerze z rozważaniem stacji prowadzonym przez uczniów. Mszę świętą prowadził ksiądz Łukasz z parafii pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika w Wołominie. Do Wołomina wróciliśmy z wiarą, że Duch Święty będzie czuwał zarówno w czasie matur, jak i w dalszym życiu. Dziękujemy katechetce Pani Katarzynie Stępniak oraz pani wicedyrektor Annie Ślusarz za zorganizowanie pielgrzymki, a księdzu Łukaszowi za otoczenie nas duchową opieką.

 

53. Wielkanocne Warsztaty Artystyczne

10 kwietnia 2014 r. klasa II R (reklamy) wzięła udział w Wielkanocnych Warsztatach Artystycznych, które odbyły się w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie. W wielopokoleniowych warsztatach wzięło udział około 100 uczestników. Pod kierunkiem Gabrieli Siewiery, Haliny Cegłowskiej i Magdy Pomianowskiej powstały wielkanocne palmy, zdobione wydmuszki, kolorowe pisanki w różnych technikach oraz inne ozdoby na świąteczny stół. Nasi uczniowie zrobili największą, półtorametrową palmę. Prace zostały zaprezentowane 12 kwietnia podczas koncertu „Wiosna Jana Sebastiana”. Część prac została rozdana publiczności zebranej w Izbie Muzealnej Wodiczków.

52. Dzień przedsiębiorczości

Po raz kolejnym, tym razem 2 kwietnia 2014 r., uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wzięli udział w XI edycji Dnia przedsiębiorczości.  Dzięki zaangażowaniu szkolnego koordynatora imprezy Pani prof. Elżbiety Mikołajek, w jednodniowych praktykach uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Program praktyk zorganizowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Młodzi ludzie mieli w tym dniu możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie i zapoznać się w praktyce z jego specyfiką.

Uczestnicy odbywali staże w kilkudziesięciu firmach i instytucjach działających w sektorze administracji, bankowości, handlowym i usługowym na terenie powiatu wołomińskiego, w Warszawie i okolicznych miastach. Uczniowie na stanowisku pracy pozostawali pod opieką indywidualnych konsultantów.  Praktykanci zapoznawali się z zakresem obowiązków i przydzielonymi zadaniami. Podsumowaniem projektu będzie uroczysta Gala przedsiębiorczości, organizowana przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP.

 

51. Gimnazjaliści wybierają szkołę

4 kwietnia 2013 r. odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wołomińskiego, współorganizowana przez: Starostę Wołomińskiego, Wydział Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatu w Wołominie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Ofertę skierowano do uczniów klas trzecich gimnazjów. Stoiska wystawowe przygotowały wszystkie szkoły z terenu powiatu wołomińskiego, więc odwiedzający mogli wszechstronnie zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną. W giełdzie wzięło udział blisko 450 gimnazjalistów. Obsługę targów zapewnili z wielkim zaangażowaniem uczniowie klas: IR, IIL, IIIT pod opieką Pań profesor: Marty Igielskiej,  Doroty Zadrożnej, Doroty Ksion, Renaty Wawrzyszewicz, Hanny Zarazińskiej.

 

50. Egzamin zawodowy? Sprawdzam!

31 marca i 1 kwietnia 2014 r. uczniowie klas maturalnych Technikum Ekonomicznego i Technikum Handlowego przystąpili do próbnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodach technik handlowiec, technik ekonomista i technik logistyk. Po raz pierwszy, w związku ze zmianą podstawy programowej kształcenia zawodowego, do egzaminów próbnych przystąpiła także klasa II L (logistyczna) w kwalifikacji A.30 – organizacja  i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania. To ostatni sprawdzian przed prawdziwą sesją egzaminacyjną w czerwcu. Wszystkim życzymy powodzenia!

 

49. II Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

Sylwia Górska, uczennica klasy IIH reprezentowała naszą szkołę na II Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej "Let's sing up a storm". Konkurs ten odbył się 28 marca 2014 r. w Zespole Szkół im. Ignacego Mościckiego w Zielonce. Mieliśmy okazję zaprezentować się przed komisją, widownią i uczestnikami konkursu z gimnazjów i szkół średnich całego powiatu. Było to ciekawe doświadczenie i okazja do konfrontacji z równie utalentowaną muzycznie młodzieżą.

 

48. Ekonomik – dobrze skalkulowana decyzja!

27 marca 2014 r. uczniowie trzecich klas gimnazjów z terenu powiatu wołomińskiego oraz ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej Szkoły. Podczas dnia otwartego szczegółowo omówiono kierunki kształcenia proponowane gimnazjalistom. Uczniowie mogli także zapoznać się z bazą dydaktyczną i sportową, porozmawiać z nauczycielami oraz starszymi kolegami. Chętni oglądali kroniki szkolne, wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu Sebastiana Krzywieckiego z kl. IIR i Damiana Grabowskiego z kl. IR, podziwiali pokazy taneczne przygotowane przez maturzystki oraz najciekawsze fragmenty występów artystycznych z Rajdu Grunwaldziego. Wszyscy odwiedzający wzięli także udział w grze integracyjnej z nagrodami. Nad przygotowaniem atrakcyjnego spotkania dla gimnazjalistów czuwali nauczyciele, uczniowie z poszczególnych klas oraz Samorząd Uczniowski.

 

47. VII Powiatowy Konkurs Wiedzy z Przedsiębiorczości w EKONOMIKU

26 marca 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości pod hasłem „RODZINNY POWIAT”. W konkursie wzięło udział ogółem 788 uczniów z 4 gimnazjów i 8 szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs został rozstrzygnięty w następujących kategoriach:

{C} 1.     {C} Dla uczniów gimnazjów: konkurs plastyczno-literacki „RODZINNY POWIAT” praca plastyczna lub pisemna stanowiąca własną  interpretację hasła„Moja rodzina jest przedsiębiorcza”. Nagrodzeni uczniowie to:

 

I MIEJSCE:

Edyta Orłowska, Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Jasienicy,

II MIEJSCE:

Agata Dąbrowska, Sportowe Gimnazjum nr 5  im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie,

Gabriela Witas, Sportowe Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wołominie,

III MIEJSCE:

Paulina Pióro, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Duczkach,

Paulina Pietrucha, Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie, oraz wyróżnienie: Emila Niedzieska, Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie.

{C} 2.     {C} Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - praca pisemna w formie eseju przedstawiająca rozwinięcie hasła „Moja rodzina jest przedsiębiorcza”.

 

Nagrodzeni uczniowie to:

I MIEJSCE: SYLWIA MACIEJCZUK, Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu,

II MIEJSCE: KLAUDIA GRODKOWSKA, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie,

KLAUDIA PODLEŚ, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie,

III MIEJSCE: DAMIAN KOŚLA, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie,

oraz wyróżnienia:

MAGDALENA FALBA, Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 w Urlach i MATEUSZ PEĆ, Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Radzyminie.

{C} 3.     {C} Konkurs Wiedzy z Przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzeni uczniowie to:

 

I MIEJSCE – IWONA JECHNA – Zespół  Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie,

II MIEJSCE –SEBASTIAN KIELCZYK - Zespół  Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie,

III MIEJSCE – PATRYCJA KRUSZEWSKA - Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu.

Oprócz zmagań konkursowych młodzież uczestniczyła w wykładach i prezentacjach prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, CECH w Wołominie i SKOK Wołomin. Tematyka spotkania z młodzieżą obejmowała następujące zagadnienia: Firmy rodzinne w Polskiej gospodarce- szanse i wyzwania, Podróż do stacji Nieznane- firmy rodzinne wobec zmian, Przykłady dobrych praktyk firm rodzinnych w powiecie wołomińskim, Wyzwania globalizacji oraz wpływ zmian demograficznych na perspektywy wzrostu gospodarczego i rozwój sektora bankowego w Polsce.

Konkurs patronatem objęli: Mazowiecki  Kurator Oświaty, Starosta Wołomiński, SKOK Wołomin, Stowarzyszenie INICJATYWA FIRM RODZINNYCH z Warszawy, Powiatowy CECH Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie, dwutygodnik „Dobry Znak”. Nagrody rzeczowe dla uczestników ufundowali: Starosta Wołomiński, SKOK Wołomin oraz Inicjatywa Firm Rodzinnych. Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji konkursu.

Dorota Ksion- ZSE Wołomin

 

46. Byliśmy na warsztatach w Dobrej Uczelni

26 marca klasy II i III logistyczne wraz z wychowawcami uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Zajęcia poprowadził Pan Marcin Karczyński – rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trzygodzinne warsztaty upłynęły wypełnione ciekawymi rozmowami i interesującymi przykładami zaczerpniętymi wprost z życia. Prowadzący podzielił się z młodzieżą własnym doświadczeniem z zakresu budowania wizerunku, public relation oraz autoprezentacji.

 

45. Zachowujmy bezpieczeństwo na drodze

24 marca uczniowie wszystkich klas drugich i trzecich Technikum Handlowego i Technikum Ekonomicznego zapoznawali się z zasadami bezpiecznego zachowania się na drodze w odniesieniu do przepisów ruchu drogowego. Zajęcia przeprowadził Pan Andrzej Polak z AUTO Szkoły ANDRO. Uczniowie, często posiadający już prawo jazdy, mogli odświeżyć swoją wiedzę na temat przepisów prawa i rozwiać ewentualne wątpliwości z nimi związane, korzystając z doświadczenia prowadzącego. Dziękujemy za ciekawe warsztaty!

 

44. Wiosna! Znów nam ubyło lat…

21 marca przywitaliśmy Panią Wiosnę. W tym dniu na korytarzach szkolnych dominowali uczniowie i nauczyciele wesoło poprzebierani…gdyż przebrany nie był odpytywany. Przemyślane, fantazyjne stroje ubarwiły lekcje. Ponadto każdy wychowawca zaplanował dla swojej klasy ciekawe zajęcia lub seanse filmowe.

 

43. X Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego

21 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Tłuszczu odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego. W kategorii „poezja śpiewana” wyróżnienia zdobyli uczniowie reprezentujący Naszą szkołę: Sebastian Krzywiecki z kl. IIR i Damian Grabowski z kl. IR wykonując utwór Znów wędrujemy. Równie pięknie zaprezentowała wiersze Baczyńskiego Angelika Gromek z kl. IT. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

42. VI Powiatowy Konkurs Konsumencki

17 marca 2014 r. został rozstrzygnięty VI Powiatowy Konkurs Konsumencki. Główną nagrodę otrzymała Justyna Budek, uczennica pierwszej klasy Technikum Ekonomicznego. Wyróżnienia otrzymały: Monika Sulejewska z kl. IIR i Dominika Gondek z kl. IR. Uczennice pisały prace pod kierunkiem nauczycieli: Pani prof. Teresy Woś i Pani prof. Ewy Kesler. Konkurs zorganizowano z inicjatywy Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta oraz Starosty Powiatu Wołomińskiego. Celem konkursu jest propagowanie postaw konsumenckich wśród młodzieży. W tegorocznej edycji zadanie uczniów polegało na napisaniu pracy na temat „Handel elektroniczny a ochrona konsumentów”. Zwycięskie prace opublikowano na stronie internetowej Starostwa Wołomińskiego.

Gratulujemy dziewczętom zwycięstwa!

 

41. Wiosenne spotkania teatralne

Klasy drugie i trzecie wraz z polonistami miały okazję obejrzeć na deskach Teatru Palladium dwóch adaptacji arcydzieł literatury: Lalki i Zbrodni i kary, które są także lekturami szkolnymi.  Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna zaproponował widowiska najwyższej próby. Niezwykle trudne do wystawienia teksty zostały w pomysłowy sposób zaadaptowane. Obejrzeliśmy dynamiczną grę aktorską, ciekawe rozwiązania scenograficzne, które w błyskawicznym tempie łączyły wątki tych rozbudowanych powieści. Realizacja spektakli została niezwykle pochlebnie oceniona przez widzów. Przedstawienia będą także znakomitym punktem wyjścia do omawiania tych lektur na zajęciach z młodzieżą.

 

40. Planujemy swoją przyszłość zawodową

14 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole IX Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie i Zespół Szkół Ekonomicznych. Podczas targów edukacyjnych przedstawiciele  17 uczelni wyższych i szkół policealnych z Warszawy i Mazowsza prezentowali młodzieży ofertę edukacyjną  oraz udzielali informacji dotyczących wymagań stawianych kandydatom na studia. Prezentacjom towarzyszyły warsztaty dotyczące planowania kariery, określenia predyspozycji zawodowych i asertywności potrzebnej w różnych sytuacjach. Zajęcia prowadzili doradcy zawodowi i liderzy Klubu Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy. Z warsztatów i zajęć skorzystało ponad 200 maturzystów z 8 szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach IX Powiatowego Dnia Planowania Kariery zorganizowano konkurs dla uczniów pt. „Moja ścieżka zawodowa”. Prace plastyczne i literackie przedstawiło ponad 50 uczniów. Jury doceniło pomysłowość autorów, „lekkość pióra” oraz talent artystyczny.

Laureatami w grupie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce – Kamila Kopyrska z kl. IIIT ZSE w Wołominie

II miejsce – Paulina Ryszawy z Liceum Ogólnokształcącego w Urlach

III miejsce – Radosław Rumiński z Liceum Ogólnokształcącego w Urlach

Laureatami w grupie szkół gimnazjalnych zostali:

I miejsce – Magdalena Molęda z Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach

II miejsce – Justyna Kolczyńska z Gimnazjum Nr 1 w Wołominie

III miejsce – Wiktoria Chmielewska z Gimnazjum Nr 1 w Wołominie

Wyróżnienie otrzymała Agnieszka Wilk z Gimnazjum w Jadowie.

Laureatom konkursu i ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej edycji Powiatowego Dnia Planowania Kariery Zawodowej.

 

39. Nie wypalajmy traw!

 

Z takim apelem zwrócił się do młodzieży mł. kpt. Łukasz Kuziora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. 11 marca uczniowie wszystkich klas pierwszych oraz klasy II H i II L uczestniczyli w zajęciach, które miały uświadomić niebezpieczeństwa związane z tym ryzykownym procederem zabronionym przez przepisy prawa.

 

38. Finał Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości

Daniel Komorek, uczeń IV klasy Technikum Ekonomicznego, zajął 12. miejsce podczas XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Ostatni etap odbył się w dniach 6-7 marca 2014 r. w Rzeszowie.

W finałowym sprawdzianie wzięło udział ponad 48 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani po dwuetapowych eliminacjach szkolnych. Ogółem w zmaganiach uczestniczyło ok. 10 tys. uczniów z całego kraju, kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Tematyka tegorocznej edycji koncentrowała się wokół następujących zagadnień: podstawowe zasady prowadzenia rachunkowości finansowej jednostki gospodarczej, ewidencja działalności gospodarczej, sprawozdawczość finansowa i elementy analizy finansowej. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie oraz Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Patronat honorowy sprawowali: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Gratulujemy ogólnopolskiego sukcesu!

 

37. Dzień Kobiet

7 marca 2014 roku obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Kobiet. Męska reprezentacja Samorządu Uczniowskiego zadbała o radosną atmosferę w szkole. Rafał Chaciński, Łukasz Boński, Paweł Maliszewski, Karol Pióro, Sebastian Radzki i Konrad Lamprecht utworzyli wesołą grupę i wykonali dla wszystkich pań piosenki odpowiednio dobrane do święta. Szlagiery muzyki rozrywkowej, wiosenne kwiat oraz słodycze umiliły dzień wszystkim paniom w naszej szkole.

 

36. II etap Olimpiady Teologii Katolickiej

W piątek 7 marca 2014 r. w Pałacu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko- Praskiej odbył się II etap Olimpiady Teologii Katolickiej 2014 „Męczennicy XX wieku- świadkowie wiary”. Wśród 24. uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych diecezji, znalazły się Kinga Grzegolec i Klaudia Sasin, uczennice naszego Technikum Ekonomicznego. Na tym etapie Olimpiady uczestnicy mieli do rozwiązania test, składający się z 33 pytań, dotyczących znaczenia męczeństwa w Kościele i sylwetek polskich męczenników. Podczas ogłaszania wyników wszyscy otrzymali pamiątkowe nagrody z rąk Rektora WSD i Dyrektora Wydziału Nauk Katolickiej. Trójka najlepszych uczniów zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego. Wśród nich, na pierwszym miejscu, znalazła się Kinga Grzegolec, która w dniach 24 – 26 kwietnia br. będzie reprezentować naszą Szkołę i diecezję w Bydgoszczy na ostatnim już etapie OTK. Kindze serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości w dalszych przygotowaniach.

Katarzyna Stępniak

 

35. Kim jest świecki misjonarz?

4 marca 2014 r. gościliśmy w naszej Szkole Panią Joannę Stępczyńską – świecką misjonarkę, która pracuje w Republice Centralnej Afryki w diecezji Buar. Pani Joanna mówiła o specyfice pracy świeckiego misjonarza, o realiach misji, a także o konflikcie, który od kilku lat toczy się RCA i w ciągu ostatnich miesięcy pochłonął setki ofiar. Spotkania z misjonarką odbyły się w ramach lekcji religii i uczestniczyli w nich uczniowie klas IL, IIT, IIIA2, IVT, IVH/L.

Wystąpieniu Pani Joanny towarzyszył pokaz interesujących zdjęć i krótkich filmów, przedstawiających miejscową ludność, przyrodę oraz codzienność misjonarzy pracujących w Buar.

Na zakończenie swojej wizyty, w związku ze zbliżającym się Wielkim Postem, Pani Joanna prosiła o szczególną modlitwę w intencji pokoju w Republice Centralnej Afryki.

Katarzyna Stępniak

 34. Lekcja muzealna

6 i 7 marca 2014 r. w Izbie Muzealnej poświęconej rodzinie Wodiczków odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas pierwszych. Lekcję Muzealną prowadziła pani Danuta Michalik. Prowadząca zajęcia z wielkim zaangażowaniem opowiadała młodzieży o okolicznościach powstania Izby Pamięci. Przybliżyła uczestnikom zajęć pasjonujące dzieje i działalność rodziny Wodiczków - na szczególne podkreślenie zasługuje ich działalność społeczna na rzecz kraju i lokalnej społeczności. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali bogate zbiory pamiątek rodzinnych: fotografie, dokumenty, lisy, własnoręcznie pisane nuty Franciszka Wodiczki, instrumenty muzyczne, kolekcję płyt, medale, dyplomy, odznaczenia, książki. Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej atmosferze, w duchu przywiązania do tradycji, historii miasta Wołomina i jego znakomitych obywateli.

 

33. Walentynki

Od kilku lat Samorząd Uczniowski organizuje z okazji Walentynek „Dzień na czerwono”. Uczniów obowiązywały ubrania w tym kolorze, jeśli chcieli włączyć się do zabawy. Każda klasa podlegała ocenie pod względem liczby czerwonych elementów stroju. Rywalizację wygrały:

I miejsce – klasa IV t

II miejsce – klasa I t

III miejsce – klasa III t

IV miejsce – klasa IV r

V miejsce – klasa II t

 

32. Szkolny Dzień Zdrowia

4 lutego 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Szkolny Dzień Zdrowia. Uczniowie i pracownicy mieli możliwość wykonania badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, poziomu tłuszczu i wody oraz masy kostnej i mięśniowej, a także zrobić pomiar wydychanego dwutlenku węgla. Zainteresowani mogli także zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i stylu życia, a w ramach promocji zdrowego odżywiania rozdawano jabłka i marchewki. Współorganizatorem imprezy była Sekcja Oświaty Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie.

31. Spotkanie z kosmetologią

3 lutego 2014 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną, warunkami przyjęcia do Szkoły oraz możliwościami zatrudnienia po zakończeniu nauki. Wśród uczennic dużym zainteresowaniem cieszyły się zabiegi kosmetyczne, z których mogły skorzystać bezpłatnie na miejscu.

30. Edukacja dla nowej gospodarki

29 stycznia 2014 r. odbyła się debata interaktywna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i pracodawców z terenu powiatu wołomińskiego, w której udział wzięli uczniowie z klasy IVT pod opieką Pani Anny Ślusarz, wicedyrektor szkoły. „Edukacja dla nowej gospodarki” to trzecie spotkanie z cyklu konferencji zainicjowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie. Spotkanie miało na celu przedyskutowanie oraz wypracowanie wspólnego mechanizmu kształcenia młodzieży na poziomie ponadgimnazjalnym oraz wyższym, które uwzględnia współpracę z przedsiębiorcami. W debacie wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych, Powiatowego Urzędu Pracy oraz pracodawcy z terenu powiatu wołomińskiego.

29. Studniówka

25 stycznia 2014 r. w sali „Zamkowej” w Leśniakowiznie zabrzmiały takty poloneza Wojciecha Kilara, rozpoczynające bal studniówkowy klas maturalnych naszej szkoły. Uczestników i zaproszonych gości powitała Pani dyrektor Bożena Czapkiewicz. Uroczystość uświetniła obecność przedstawiciela władz samorządowych Pana Marcina Dutkiewicza - Przewodniczącego Rady Miejskiej. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za kilkuletnią opiekę, życzliwość, ciepłą atmosferę w szkole oraz owocną pracę dydaktyczno – wychowawczą, a także rodzicom za przygotowanie balu. Maturzyści zaprezentowali podczas zabawy nowoczesną wersję poloneza, tym razem w takt muzyki rozrywkowej, a dziewczęta specjalny układ choreograficzny.

Szampańska zabawa trwała do wczesnych godzin porannych.

28. Sukces Ekonomika w rankingu „Perspektywy 2014”

15 stycznia 2014 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektywy 2014”. Jesteśmy jedną z dwóch szkół z powiatu wołomińskiego, która zajęła miejsce w pierwszej setce na terenie województwa mazowieckiego. W Rankingu Techników nasze Technikum Ekonomiczne uplasowało się na 42 miejscu, a Technikum Handlowe na 79 miejscu. Oceniający wzięli pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego i zawodowego oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. Ogromny sukces odnieśliśmy w Rankingu Egzaminów Zawodowych, gdyż Technikum Handlowe zajęło 6 miejsce w kraju pod względem zdawalności egzaminu w zawodzie technik spedytor. Niezmiernie cieszymy się z sukcesu osiągniętego dzięki wytężonej pracy uczniów i nauczycieli. Za rok na pewno będzie jeszcze lepiej!

27. Zawody sportowe - kometka

Dnia 15 i 16 stycznia 2014 r. w ramach XIV Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wołomińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się rozgrywki z kometki. Jako gospodarze turnieju, nasi uczniowie wywalczyli ostatecznie III miejsce. Nasi zawodnicy to: dziewczęta – Patrycja Rek i Martyna Janicka z kl. IIT, Magdalena Tryc z kl. IIL, Klaudia Zacheja z kl. IT; chłopcy – Hubert Stojczyk i Tomasz Jabłoński z kl. IIIa1 , Maciej Wojciechowski Maciej Tyl z kl. IIR, Radosław Wyganowski z kl. IIIL i Michał Pawlicki z kl. IIT.

Gratulujemy!

 

26. W poszukiwaniu Betlejem

20 grudnia 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu wprowadzającym do duchowego przeżywania Bożego Narodzenia, które młodzież przygotowała pod kierunkiem katechetki Pani Katarzyny Stępniak. W inscenizacji wzięli udział głównie uczniowie z klasy IT. W przedstawieniu utwory muzyczne wykonywał chór złożony z nauczycieli oraz uczniowie: Sylwia Górska i Łukasz Boński z kl. IIH oraz Damian Grabowski z kl. IR. Uroczystość uświetniła obecność księdza Stefana Szczygielskiego z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wołominie. Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz podziękowała także uczniom i nauczycielom za aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Z zbiórkę żywności zaangażowali się uczniowie: Ewelina Kitka, Agnieszka Jackiewicz i Tomasz Chodakowski z kl. IH, Magdalena Tryc i Adrian Muczyński z kl. II, a także Sylwia Górska i Marta Straszewska z kl. IIH

25. Semestralne podsumowanie pracy szkolnego wolontariatu

5 grudnia 2013 r. wolontariusze obchodzili swoje coroczne święto.  Kolejny Międzynarodowy Dzień Wolontariusza był okazją do spotkania wolontariuszy z różnych szkół. Burmistrz Wołomina, Pan Ryszard Madziar oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Wołominie przygotowali na tę okoliczność niespodziankę, jaką była projekcja filmu Mój biegun. Zarówno film, jak i działalność wolontariacką bardzo wszystkim polecamy. W obecnym roku szkolnym wolontariat Zespołu Szkół Ekonomicznych działa w Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie – jest to wolontariat medyczny. W pracę zaangażowali się: Agnieszka Więch z kl. IL, Monika Stępień i Kamila  Chacińska z kl. IIH, Sylwia Górska, Łukasz Boński, Marta Straszewska i Martyna Marciniak z kl. IIH. W poprzednim roku szkolnym działalność obejmowała też wolontariat akcyjny – pracę z dziećmi w Przedszkolu im. Jasia i Małgosi w Wołominie.

Joanna Denis – opiekun wolontariatu ZSE, pedagog szkolny

24. Spotkanie z przedstawicielami Banku Gospodarki Żywnościowej

3 grudnia  2013 r. przedstawiciele Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Wołomin przeprowadzili zajęcia edukacyjne na temat: „Oszczędzanie w banku. Oferta dla młodzieży”. Zajęcia odbyły się w klasach pierwszych w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie mogli poznać odpowiedzi na następujące pytania: skąd banki mają pieniądze?, kto gwarantuje wypłacalność banku?, jak założyć konto osobiste w banku?, co to jest „plastikowy pieniądz”?, jakie sposoby oszczędzania proponuje bank?, czym są fundusze inwestycyjne?, komu bank pożycza pieniądze?

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom banku za przeprowadzenie zajęć.

23. Góra Grosza 2013

Na przełomie listopada i grudnia 2013 r. odbyła się XIV edycja ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, zorganizowana przez Towarzystwo NASZ DOM pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od wielu lat uczniowie naszej szkoły angażują się w zbiórkę funduszy. Podczas tegorocznej akcji najefektywniejszą zbiórkę przeprowadziły klasy: IVHL, IIIL i IT. Pieniądze zostaną przeznaczone na granty dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka oraz sfinansowanie różnorodnych projektów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

22. Pierwsza pomoc przedmedyczna

Uczniowie klas drugich Technikum Ekonomicznego i Technikum Handlowego wzięli udział w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty odbyły się 12 i 13 grudnia 2013 r. Zajęcia przeprowadziła Pani Bożena Staneta, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ratunkowego Powiatowego Szpitala w Wołominie. Uczniowie zapoznali się z pojęciem pierwszej pomocy przedmedycznej i nauczyli zasad jej udzielania, dzięki ćwiczeniom praktycznym.

Dziękujemy za przeprowadzenie fachowych i niezwykle użytecznych zajęć dla młodzieży.

21. Konkurs Wiedzy o Sektorze Obywatelskim

Uczniowie klas It, IIt, IIr, IIIt i IVt Technikum Ekonomicznego oraz kl.III L Technikum Handlowego wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Sektorze Obywatelskim zorganizowanym przez Burmistrza Wołomina. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pani prof. Marii Czarneckiej-Kamińskiej i pani prof. Marty Igielskiej.

Dla uczestników konkursu zostało zorganizowane forum lokalne na temat: „Bądź aktywny – Aktywna Młodzież Przyszłością Społeczeństwa Obywatelskiego”, w którym wzięli udział także nasi uczniowie.

Pierwszy etap konkursu odbył się w siedzibie naszej szkoły 19 listopada 2013 r. Wzięło w nim udział 29 uczniów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięciu uczestników:

Katarzyna Jankowska kl. IIt

Kacper Szyjkowski kl. It

Monika Stańczak kl. IIIt

Sebastian Kielczyk kl. II t

Agnieszka Kur kl. III t

Drugi etap konkursu odbył się 3 grudnia w Urzędzie Miejskim w Wołominie. Nasi uczniowie nie zajęli miejsc nagrodzonych. Otrzymali nagrody pocieszenia ufundowane przez Burmistrza Wołomina.

20. Akcja „Serduszko”

W przedświątecznym okresie uczniowie przygotowali paczki – prezenty dla dzieci z rodzin potrzebujących w ramach akcji „Serduszko”, prowadzonej przez Caritas Polska. Tym razem pomagaliśmy piętnastoletnim chłopcom i dziewczętom. W przygotowanie paczek zaangażowały się wszystkie klasy, a pracę koordynował Samorząd Uczniowski

19. Dzień Patrona

6 grudnia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Podczas oficjalnej części akademii Pan Piotr Uściński, Starosta Wołomiński, wręczył uczniom z najwyższą średnią ocen stypendia „Talent”. Otrzymały je uczennice: Iwona Jechna, Sylwia Siurek, Marta Sulich z klasy IV t i Agnieszka Kur z kl. IIIt. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali również uczniowie klas pierwszych i drugich, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach dotyczących znajomości biografii Stanisława Staszica oraz historii naszej szkoły. W bibliotece szkolnej tego dnia mogliśmy obejrzeć wystawę poświęconą twórczości naszego patrona.

Część artystyczna akademii rozpoczęła prezentacja postaci patrona, wyjaśniająca dlaczego kultywujemy w naszej szkole jego dzieło. Aktualność spuścizny Stanisława Staszica podkreśliły piosenki i utwory muzyczne w wykonaniu utalentowanych uczniów: Sylwii Górskiej i Łukasza Bońskiego z kl. IIh oraz Damiana Grabowskiego z kl. Ir. Nasz patron zachęcał do poznawania piękna i historii „małej ojczyzny”, a my realizujemy tę myśl, organizując corocznie rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej” oraz grę terenową „Wołomin – moja mała ojczyzna”. Uczniowie rozszerzają to zadanie poprzez udział w Rajdzie Grunwaldzkim w Krakowie, w którym od kilku lat regularnie odnoszą zwycięstwa we wszystkich konkurencjach. Na zakończenie akademii obejrzeliśmy Ich występ z tegorocznej edycji rajdu – niezwykle pomysłową prezentację regionu wołomińskiego. W jej przedstawieniu wzięli udział: Karina Królikowska, Daniel Komorek, Iwona Jechna, Damian Ołdak, Marta Graczyk z kl. IVt, Karolina Wojda z kl. IIIt, Emilia Borkowska i Mateusz Rozbicki z kl. IIt, Kamil Grabowski, Maciej Wojciechowski, Sebastian Krzywiecki z kl. IIr, Dominika Gondek z kl. Ir Wszyscy wykonawcy zasłużyli na bardzo ciepłe słowa Pani Dyrektor, podziw Pana Starosty oraz brawa za udany występ.

18. Stypendia Prezesa Rady Ministrów

2 grudnia 250 uczniów z Warszawy i okolic otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej. Stypendyści są laureatami olimpiad i turniejów, osiągają wysokie wyniki naukowe i sportowe.Wśród wyróżnionych  znalazła się Iwona Jechna, uczennica czwartej klasy Technikum Ekonomicznego.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskuje przynajmniej dobre rezultaty. Tym większe uznanie należy się wyróżnionej uczennicy za bardzo ciężką pracę. Gratulujemy!

17. Forum Lokalne Decydujmy Razem

15 listopada uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w forum „Bądź Aktywny – Aktywna Młodzież Przyszłością Społeczeństwa Obywatelskiego”, które odbyło się w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie. Wszystkich uczestników przywitał Pan Ryszard Madziar, Burmistrz Wołomina. Pierwszą część spotkania wypełniła prezentacja pozycji sektora NGO (non-govermental organizations) w Polsce przez eksperta Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. W drugiej części nastąpiła dyskusja dotycząca działalności organizacji pozarządowych z udziałem przedstawicieli tych, działających na terenie gminy Wołomin. Niezwykle ciekawe spotkanie zostało zrealizowane w ramach pilotażowego projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

16. Poznajemy prawa konsumenta

12 listopada gościliśmy w naszej szkole Panią Iwonę Truszkowską, która jest Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumentów. Pani rzecznik przeprowadziła bardzo ciekawe i praktyczne zajęcia na temat: „Korzystanie z praw konsumenta”, podczas których zostały poruszone następujące zagadnienia: prawa konsumenta, akty prawne regulujące prawa konsumentów, instytucje ochrony konsumenta, niezgodność towaru z umową, zasady składania reklamacji, gwarancja i bezpieczne zakupy. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych.

21 listopada 2013 r. zajęcia dla uczniów klas drugich Technikum Ekonomicznego przeprowadziła Pani Ewelina Milan – autorka podręcznika „Podstawy Prawa Cywilnego” oraz asystent w Katedrze Prawa Cywilnego w Uczelni Łazarskiego. Tematem spotkania były następujące zagadnienia: (nie)bezpieczne (e)zakupy, ABC młodego konsumenta – gwarancja i reklamacja, (nie)bezpieczne e-zakupy, co trzeba wiedzieć zanim zrobimy zakupy w Internecie.

Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Truszkowskiej i Pani Ewelinie Milan za bardzo kompetentne i przystępne przedstawienie niezwykle praktycznych informacji dotyczących praw konsumenta.

15. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole 8.XI (piątek) odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Echo z Wołomina, pod dyrekcją Andrzeja Wojakowskiego. Chórzyści zaprezentowali utwory od średniowiecznej Gaude Mater Polonia przez powstańczą Bogarodzicę J. Słowackiego do legionowych: Kadrówki i Przybyli ułani pod okienko.

Uroczysty charakter święta podkreślały galowe stroje uczniów a na nich kokardy narodowe wykonane przez panią Elżbietę Lewkowicz i uczniów klas: 1r, 2r, 2t, 2h i 3a2, za co serdecznie dziękujemy.

Organizator apelu dziękuje szczególnie: chórowi Echo za uświetnienie spotkania; paniom Hannie Zarazińskiej, Renacie Wawryszewicz  i Edycie Zarębie za wykonanie dekoracji; paniom Dorocie Zadrożnej, Edycie Wojdzie – Kielak i samorządowi szkolnemu za pomoc organizacyjną; Rafałowi Chacińskiemu z 4t za obsługę techniczną; Patrycji Robak i Konradowi Polakowi z klasy 4hl za koncertowe poprowadzenie uroczystości.

Marta Igielska- organizatorka apelu

14. Katechezy misyjne

W związku z Tygodniem Misyjnym obchodzonym pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata” 23 października odbyły się katechezy misyjne dla uczniów naszej szkoły. Spotkanie poprowadzili: ks. Marek Kowalski – opiekun Międzynarodowego Wolontariatu Salezjańskiego oraz Pani Sylwia Grzęda – wolontariuszka, misjonarka świecka, która przez ostatni rok pracowała w najbiedniejszych miejscach w  Peru.

Prelegenci opowiedzieli o interesujących projektach misyjnych, związanych głównie z edukacją i ewangelizacją, z budową infrastruktury i opieką medyczną w najuboższych krajach świata. Prowadzący podzielili się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami i przeżyciami, przybliżając młodzieży realia życia w Peru. Uczniowie dowiedzieli się także o korzyściach płynących z Międzynarodowego Wolontariatu, który przygotowuje młodych ludzi do pracy na misjach.

Dziękujemy serdecznie ks. Markowi Kowalskiemu i Pani Sylwii Grzędzie za niezwykle ciekawe spotkania z młodzieżą.

13. Spotkanie z Wyższą Szkołą Menadżerską

Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie dnia 24 października 2013 r. już po raz drugi przeprowadziła warsztaty „Wyznaczanie ścieżki kariery zawodowej” dla klas maturalnych. Warsztaty przeprowadziła Pani Katarzyna Zagożdżon – doradca zawodowy oraz trener z zakresu kompetencji miękkich. W ramach warsztatów młodzież pracowała na różnego rodzaju testach, które miały na celu określenie predyspozycji zawodowych w powiązaniu z zainteresowaniami uczniów. Jednocześnie maturzyści zostali zaproszeni na warsztaty z autoprezentacji, które odbędą się w Wyższej Szkole Menadżerskiej. Podczas zajęć będą mogli popracować nad własnym wizerunkiem przed obiektywem kamery.

Dziękujemy Wyższej Szkole Menadżerskiej za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla uczniów.

 

12. Ekonomik nie daje za wygraną!!!

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie już od 18 lat  w październiku przygotowują się do uczestnictwa w Ogólnopolskim Rajdzie Grunwaldzkim organizowanym przez PTSM. Tegoroczny rajd,  XXXVIII, przyniósł naszej dwunastoosobowej drużynie kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i pierwsze miejsca we wszystkich pięciu obowiązkowych konkurencjach. Należały do nich: artystyczna prezentacja własnego powiatu, marsz na orientację, scenka kabaretowa ukazująca współczesną wersję krakowskich legend, gra terenowa w dzielnicy Kazimierz i konkurs wiedzy krajoznawczej.

Największą nagrodą było dla nas jednak nie poczucie zwycięstwa czy puchary, ale chwile wspólnie spędzone z uczestnikami rajdu i jego organizatorami. Najbardziej zapadła nam w pamięć nocna panorama Krakowa podziwiana z Kopca Kościuszki, a największe wrażenie wywarł klimat dzielnicy Kazimierz i koncert muzyki żydowskiej.

Rajd wspominamy w samych superlatywach. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd: Staroście Wołomińskiemu Panu Piotrowi Uścińskiemu, który corocznie z wielką życzliwością wspiera nas finansowo, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Pani Bożenie Czapkiewicz - przychylnie traktującej nasze pozalekcyjne działania i, przede wszystkim, Pani Annie Ślusarz, opiekunce Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Pod Koniczynką” oraz Pani Elżbiecie Lewkowicz.

Uczestnicy Rajdu, uczniowie klasy IIR : K. Grabowski, S. Krzywiecki, M. Wojciechowski.

11. XI Międzynarodowe Targi INFRASTRUKTURA 2013

W dniu 22 października dwie klasy Technikum Handlowego: 4hl (handlowo-logistyczna) oraz 3l (logistyczna) wzięły udział w XI Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem, które zaplanowano na 22-24 października w Centrum Targowo-Kongresowym w Warszawie.

Program pierwszego dnia Targów wypełniły wystąpienia dotyczące głównego tematu konferencji – „Wpływu bezpieczeństwa na kształtowanie infrastruktury”. Dopełnieniem konferencji była oferta wystawców, czyli najważniejszych firm związanych z budową i projektowaniem infrastruktury.

Nie zabrakło propozycji obejmujących urządzenia wykorzystywane w bezpieczeństwie i zarządzaniu ruchem drogowym, rozwiązań ITS oraz systemów monitoringu i bezpieczeństwa w transporcie miejskim, a także wyposażenia dla obiektów użyteczności publicznej. Podczas Targów Instytut Transportu Samochodowego prezentował symulatory dachowania, zderzeń oraz ALKOgogle.

Patronat nad Targami objęli: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

10. VI Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

11 października odbył się szkolny etap olimpiady logistycznej. W naszej szkole do konkursu przystąpili uczniowie klasy 3L i 4HL, kształcący się w zawodzie technik logistyk.

Olimpiada została na stałe umieszczona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybraną dziedziną wiedzy zawodowej, których laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

VI edycja tej olimpiady objęta została Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat Merytoryczny objął Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

9. Dzień Edukacji Narodowej

11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.To wyjątkowe święto jednoczy całą społeczność szkolną. Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz piękne życzenia skierowała do nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej obejrzeli  bardzo sympatyczne przedstawienie artystyczne, przygotowane przez uczniów z klasy 4HL, pod opieką nauczycieli polonistów. Gustowną oprawę muzyczną akademii opracowali: Sylwia Górska z kl. 2H, Ewelina Kania z kl. 2R – śpiew; Damian Grabowski z kl. 1R – skrzypce; Łukasz Boński z kl. 2H – gitara.

W czasie uroczystości nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Pozostałe wyróżnienia to: Złoty Medal za Długoletnią Służbę dla Pani prof. Lucyny Gaul , Srebrny Medal za Długoletnią Służbę dla Pani prof. Elżbiety Lewkowicz oraz Nagroda Starosty Wołomińskiego dla Pani prof. Edyty Wojdyny.

Ponadto podczas uroczystości nastąpiło oficjalne podsumowanie dwóch imprez szkolnych dla uczniów: Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły oraz gry terenowej „Wołomin – moja mała ojczyzna”. Największy sukces sportowy odniosła klasa 1L , odbierając z rąk Pani Dyrektor Puchar za zajęcie

I miejsca w klasyfikacji generalnej w biegu przełajowym.  W grze terenowej rywalizacja klas drugich była bardzo wyrównana. W zabawie wzięli udział także gimnazjaliści z trzech szkół z terenu powiatu wołomińskiego: Gimnazjum Nr 4 im. Marynarki Wojennej, Gimnazjum Nr 3 im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum Publiczne z Ostrówka. Gimnazjaliści z Ostrówka osiągnęli najwyższy wynik w swojej kategorii. Gratulujemy! Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom za zaangażowanie w zabawę, która umożliwia lepsze poznanie „małej ojczyzny”. Zapraszamy do udziału w grze za rok!

Wśród uczniów naszej szkoły największą determinacją wykazała się klasa 2L, która wygrała konkurs i odśpiewała podczas odbierania dyplomów autorską piosenkę turystyczną.

Wyniki gry terenowej:

I miejsce – kl. 2L

II miejsce – kl. 2T i kl. 2R

III miejsce – kl. 2H

 

8. Wołomin - Moja Mała Ojczyzna

Czy wiesz, kiedy Wołomin otrzymał prawa miejskie? Kim był Bohdan Wodiczko, a kim Wacław Nałkowski? Jakie gleby przeważają na terenie naszego powiatu?

Na te i wiele innych pytań  szukali odpowiedzi uczestnicy kolejnej Gry Terenowej "Wołomin – Moja Mała Ojczyzna".  Jej organizatorami byli – jak co roku – Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie oraz  Szkolne Koło PTSM "Pod Koniczynką".

1 października 2013r. o godzinie 8.00 siedem drużyn wyruszyło sprzed Ekonomika, aby na kolejnych punktach kontrolnych poszerzać swoją wiedzę na temat naszego miasta i powiatu oraz wywiązywać się z różnych ciekawych zadań. Skład czterech drużyn stanowili uczniowie klas drugich ZSE, natomiast trzech pozostałych – ku radości gospodarzy – uczniowie klas trzecich gimnazjalnych wraz z opiekunami. Byli to przedstawiciele dwóch szkół wołomińskich: Gimnazjum nr 3  im. Jana Pawła II i Gimnazjum nr 4 im. Marynarki Wojennej RP oraz klasa trzecia z Gimnazjum w Ostrówku. Drużynom towarzyszyły dwuosobowe delegacje z klasy IV t, czuwające nad sprawnym przemarszem do kolejnych punktów kontrolnych, jak też, aby zadania na tych punktach wypełniane były bez zakłóceń. Oczekiwali także w wyznaczonych miejscach na uczestników gry i nadzorowali wypełnianie kart konkursowych, ćwiczenia sprawnościowe, czy wykonanie piosenki turystycznej. Atmosfera wspólnej zabawy i piękna pogoda sprzyjały  integracji, popularyzowaniu pieszej turystyki, ale, przede wszystkim, ugruntowaniu poczucia tożsamości regionalnej oraz poznaniu zabytków, przyrody, historii oraz dnia dzisiejszego naszego powiatu. Każda klasa ma za zadanie przygotować prezentację "Nasz Wołomin"  zawierającą fotografie z przebiegu gry, co będzie ukoronowaniem zmagań i miłą pamiątką. Mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej gości zaszczyci nas udziałem w kolejnej grze terenowej, a w czerwcu zapraszamy na Pieszy Rajd Szlakiem Bitwy Warszawskiej.

Elżbieta Lewkowicz- ZSE Wołomin

 

7. Biegi przełajowe

30 września odbyły się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” Mistrzostwa Powiatu Wołomińskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w biegu przełajowym. Rywalizacja w tej dyscyplinie jest częścią zawodów XIV Licealiady. Z dumą donosimy, że zwycięskie miejsca w odpowiednich kategoriach wiekowych zajęli uczniowie naszej szkoły:

I miejsce – Dominika Wiśniewska z kl. IIR

II miejsce – Mateusz Jaczewski z kl. IIL

III miejsce – Wioleta Kozicka z kl. IVT

Gratulujemy!

6. Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

23 września po raz kolejny uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły. W biegach przełajowych na trasie wyznaczonej przez nauczycieli wychowania fizycznego na terenie Rezerwatu „Białe Błota” udział wzięło ponad 100 uczniów. Był to już 33 bieg pierwszoklasistów.

W rywalizacji dziewcząt zwyciężyły:

1. miejsce - Chacińska Klaudia – kl. 1H

2. miejsce - Zacheja Klaudia – 1T

3. miejsce - Kupiec Dominika – 1H

W rywalizacji chłopców zwyciężyli:

1. miejsce - Skołorzyński Kamil – 1L

2. miejsce - Wróblewski Michał – 1L

3. miejsce - Lamprecht Konrtad – 1H

Klasyfikacja ogólna:

1. miejsce - Klasa 1L

2. miejsce - Klasa 1T

3. miejsce - Klasa 1R

5. Warszawski Salon Maturzystów 2013

12 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Warszawskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2013. Podczas spotkania przyszli maturzyści zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni wyższych. Spotkania młodzieży z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej umożliwiło poznanie obowiązujących w 2014 roku standardów egzaminacyjnych.

 

4. Rocznica 17 września…

17 września, w  74 rocznicę napaści ZSRR na Polskę odbyło się w naszej szkole spotkanie na temat podróży do Katynia, którą odbyli uczniowie ZSE w sierpniu tego roku. O Golgocie Wschodu opowiedzieli uczestnicy wyjazdu, nauczycielka historii Marta Igielska i Patryk Dzioban tegoroczny absolwent szkoły. Wspomnienia wzbogacono prezentacją multimedialną. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna pt „Z podróży do Katynia”, którą będzie można oglądać w szkole do końca września.

Serdecznie dziękuję p. Renacie Wawryszewicz, Hannie Zarazińskiej i Edycie Zarębie oraz uczennicom z klasy 4hl Katarzynie Kotowskiej, Patrycji Robak i Karolinie Skibie za życzliwość i pomoc w zrealizowaniu wystawy. Marta Igielska

 

3. Byliśmy w Katyniu…

W ostatnim tygodniu wakacji wyruszyliśmy w sentymentalną podróż na wschód (na dawne rubieże Rzeczypospolitej, dzisiaj znajdujące się w granicach Litwy, Łotwy i Białorusi). Naszym celem był cmentarz w Katyniu (Rosja) oraz inne miejsca pamięci rozsiane na dawnych Kresach.

Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie szkół średnich z Wołomina, którzy w kwietniu br  wygrali konkurs historyczny „Losy Polaków na Wschodzie w okresie II wojny światowej”. Naszą szkołę ZSE reprezentowali Mateusz Gietka z 4ls i Patryk Dzioban z 4t2 – tegoroczni maturzyści i absolwenci.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele historii, pomysłodawczyni lekcji katyńskich p. Maria Krukowska oraz przedstawiciele samorządu gminy Wołomin. Nasza grupa licząca 14 osób towarzyszyła XIII Międzynarodowemu Motocyklowemu Rajdowi Katyńskiemu, dzięki któremu czuliśmy się bezpiecznie i mogliśmy odwiedzić miejsca dalekie od szlaków turystycznych.

Podróż rozpoczęliśmy 24 sierpnia na Placu Zamkowym w Warszawie skąd wyruszyliśmy do Ossowa i Radzymina gdzie na grobach bohaterów złożono znicze i wiązanki kwiatów. Nocowaliśmy na Litwie w miejscowości Więdziagoła, w której mieszka liczna społeczność polska; przyjęli nas z wielką gościnnością i życzliwością. Na cmentarzu przykościelnym złożyliśmy kwiaty na grobach rodziców Czesława Miłosza, który pochodził z tych ziem (urodził się w Szetejnach).

W następnym dniu zwiedziliśmy z przewodnikiem piękne Wilno. Kulminacyjnym wydarzeniem dnia była msza w Ponarach pod Wilnem gdzie spoczywa 100 tysięcy ofiar nazizmu niemieckiego, w tym 30 tysięcy Polaków. Następny etap sztafety pamięci prowadził nas ścieżkami Józefa Piłsudskiego – byliśmy w Zułowie gdzie się urodził, Pikieliszkach gdzie wypoczywał w czasie wakacji z rodziną. Stanęliśmy też przy grobie matki Marszałka (na cmentarzu na Rossie w Wilnie), w którym spoczywa jego serce. Msza w Ostrej Bramie dla ok. 100 motocyklistów wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród Wilnian. 

Następny etap podróży wiódł do Kuropat pod Mińskiem na Białorusi. Pod czujnym okiem milicji dotarliśmy na to tragiczne uroczysko. W czasach Związku Radzieckiego pochowano tutaj ok. 200 tys. osób – ofiar prześladowań radzieckich w latach 1937 - 1941 różnych narodowości, w tym Polaków z tzw. białoruskiej listy katyńskiej. To miejsce zionie grozą, nawet nie słychać ptaków. W tym dniu noc spędziliśmy pod Lenino, w muzeum – w miejscu gdzie Polacy u boku Rosjan stoczyli krwawą bitwę z III Rzeszą w 1943 roku.

Po przekroczeniu granicy z Rosją naszym celem był Katyń. Przybyliśmy też na miejsce katastrofy smoleńskiej aby pomodlić się za dusze zmarłych. Na cmentarzu katyńskim uczestniczyliśmy w uroczystej mszy z udziałem miejscowych Polaków, konsula polskiego i policji rosyjskiej. Cmentarz katyński wybudowany z funduszy polskich jest wreszcie godnym miejscem pochówku polskich oficerów zamordowanych na wiosnę 1940 roku. Miejscowi twierdzą, że po otwarciu memoriału, mszach, wróciły ptaki do lasu katyńskiego.

Rajdowcom przyświeca idea wspierania Polaków mieszkających na wschodzie. Przez rok przygotowując się do wyjazdu zbierają dary dla „naszych” na wschodzie. W dwóch furgonetkach wieziono dary dla szkół, domów polskich, sierocińców. Wszędzie byliśmy przyjmowani z życzliwością i piękną mową polską. Polacy czekają na te spotkania, mówią o swoim życiu, problemach, dzieci marzą o przejażdżce na motocyklach. Spotkania te są bardzo wzruszające zarówno dla tamtejszych Polaków jak i uczestników rajdu.

Podróż była dla nas lekcją historii, zaczynem refleksji i także wielką przygodą. Spaliśmy wspólnie na salach gimnastycznych, na Białorusi nocowaliśmy w kościele na chórze, pod Lenino w muzeum, między karabinami i gablotami. Wspólnie przygotowywaliśmy posiłki na trawie czy na podłodze sali gimnastycznej. Przeżycia z tej wyprawy bardzo nas zbliżyły, zatarły różnice wynikające z wieku. Postanowiliśmy  spotkać się po powrocie do kraju i 15 września przywitać w Warszawie motocyklistów, ponieważ oni z Katynia pojechali do Moskwy (my przez Łotwę i Litwę do Polski), przez Ukrainę do Wiednia gdzie będą świętować na Kahlenbergu 330 rocznicę wiktorii wiedeńskiej.

Dziękujemy Gminie Wołomin i Powiatowi Wołomińskiemu za dofinansowanie podróży oraz wszystkim darczyńcom ze szkoły, dzięki którym kupiliśmy elementarze do nauki języka polskiego, za które Polacy byli bardzo wdzięczni.

Dziękuję moim uczniom – uczestnikom rajdu, z których jestem dumna.

Marta Igielska – nauczycielka historii

 

2. Kiermasz podręczników używanych

Jak co roku w naszej szkole odbył się kiermasz podręczników używanych, w trakcie którego uczniowie mogli korzystnie sprzedać lub kupić potrzebne im podręczniki. Szczęśliwym nabywcom życzymy miłej nauki.

 

1. Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

02 września 2013r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 w czasie, którego do grona uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych zostało przyjętych 121 pierwszaków. Po części oficjalnej  uczniowie udali się do sal na spotkanie z wychowawcami.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym.  

Galeria zdjęć