• Archiwum 2017/2018

        • Wakacje czas zacząć!

          22 czerwca 2018 r. o godzinie 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Był to czas na podsumowanie całorocznej pracy. Pani Dyrektor wręczyła świadectwa promocyjne z wyróżnieniem 15 uczniom oraz nagrody dla tych uczniów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz wyróżnili się w pracy na rzecz klasy i szkoły. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Natalia Misiak, Kinga Markuszewska, Julia Wiśniewska, Emilia Kołodziejek – uczennice IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Natalia Brzózka, Weronika Szczycińska, Dominik Żmijewski, Paulina Mroczek, Katarzyna Wyszyńska, Cezary Stefaniak, Aleksandra Czułek, Aneta Michalik, Karolina Kulesza, Patrycja Danielewska, Maciej Dąbrowski- uczniowie Technikum Ekonomicznego.

          Nagrodzono również najlepszych sportowców. Nagrody otrzymali też uczniowie zaangażowani w pomoc w bibliotece szkolnej i wolontariacie szkolnym. Pani Anna Ślusarz- wicedyrektor szkoły podsumowała rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej", organizowany co roku dla uczniów klas pierwszych. Pierwsze miejsce, bilety do kina i trzy dni bez jedynki do wykorzystania w następnym roku szkolnym zdobyła klasa  It, której serdecznie gratulujemy. Po uroczystości zakończenia roku szkolnego na sali gimnastycznej uczniowie udali się z wychowawcami do sal lekcyjnych, by otrzymać świadectwa promocyjne. Uczniom i Nauczycielom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji:) Do zobaczenia 3 września.

           

          "Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE w Wołominie" – podsumowanie realizacji projektu

          30 czerwca br. zakończył się  projekt unijny pt. „Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE w Wołominie” realizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica  w Wołominie. Był to drugi projekt realizowany przez szkołę w ramach projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

          Realizując projekt  szkoła ściśle współpracowała ze   Starostwem Powiatu Wołomińskiego.

          Partnerami zagranicznymi były TRIBEKA TRAINING LAB S.L i BERLINK ETN GmbH - agencje szkoleniowe w Maladze (Andaluzja) i Berlinie  zajmujące  się promocją, organizacją oraz zarządzaniem stażami zawodowymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów, kadry nauczycielskiej, młodych pracowników oraz organizacji z całej Europy.

          Dofinansowanie projektu wynosiło 638 457,40 zł (150 736 euro).

          Czas realizacji projektu to okres 22 miesięcy. W tym okresie  uczniowie wyjeżdżali  na trzytygodniowe praktyki zagraniczne (Mobilności).

          Przed wyjazdami uczniowie biorący udział w projekcie mieli zapewnione bezpłatne przygotowanie językowe (z języka angielskiego, niemieckiego/hiszpańskiego  poprawiające umiejętności komunikacyjne uczniów) oraz zajęcia  z doradztwa zawodowego i zajęcia  kulturowe  podczas, których uczniowie pogłębiali swoją wiedzę  dotyczącą  kultury, zwyczajów i stylu życia w Hiszpanii i w Niemczech. Były to dodatkowe zajęcia  pozalekcyjne.

          Uczestnictwo uczniów w projekcie było w pełni sfinansowane z funduszy przeznaczonych na realizację projektu i pokrywało: odbycie trzytygodniowego stażu za granicą, podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz wizyty kulturalne, a także kieszonkowe.

          Łącznie w projekcie wzięło udział 72 uczestników (uczniów) i 8 osób towarzyszących (opiekunów).  Odbyły się  cztery Mobilności, każda  obejmowała  18. uczniów i 2. opiekunów.

          MOBILNOŚĆ I  w okresie od 15 stycznia do 4 lutego 2017r. -  praktyka w Berlinie dla uczniów kształcących się w zawodach:   technik  logistyk, spedytor, handlowiec.   

          MOBILNOŚĆ II  w okresie od 20 maja do 10 czerwca 2017r. - praktyka w Maladze  dla uczniów kształcących się w zawodach:  technik organizacji reklamy, technik ekonomista.

          MOBILNOŚĆ III  w okresie  od 1 do   21 października 2017r. – praktyka w Berlinie dla uczniów kształcących się w zawodach:  technik logistyk, spedytor, handlowiec.

          MOBILNOŚĆ IV w okresie od  4  do 24 marca 2018r. - praktyka w Maladze  dla uczniów kształcących się w zawodach:  technik organizacji reklamy, technik ekonomista.

          Uczestnicy I i III Mobilności,  praktyki zawodowe odbywali  w  firmach w Berlinie działających w sektorze TSL (Transport Spedycja Logistyka ) oraz w handlu.

          Program staży obejmował m.in.:

          poznanie zasad funkcjonowania firm w Niemczech, zapoznanie  ze strukturą organizacyjną firmy/instytucji, w której odbywał się staż, zgłębianie i doskonalenie umiejętności zawodowych takich jak:

          logistycy/spedytorzy: przyjmowanie zleceń, kompletowanie przesyłek, formowanie jednostek paletowych, udział w pracach przeładunkowych, przygotowanie ładunków do transportu;

          handlowcy: przyjmowanie i dokumentowanie dostaw towarów, uzupełnianie artykułów na półkach sklepowych, prezentacja towarów wg ustalonych zasad, rozmowa sprzedażowa z klientem - obsługa klienta, sporządzanie dokumentów potwierdzających sprzedaż.

          Wszystkie czynności i zadanie uczniowie wykonywali pod nadzorem opiekunów wyznaczonych przez zagraniczną firmę.

          Zagraniczna praktyka zawodowa to nie tylko praca, ale także  program kulturalny. W czasie obydwu staży uczestnicy z dużym zainteresowaniem zwiedzali Berlin oraz Poczdam. Odwiedzili najważniejsze i najpiękniejsze zabytki i miejsca poświecone pamięci  historycznej: Mur Berliński, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Reichstag i szklaną kopułę  na dachu Reichstagu, Bramę Brandenburską, Pruską Kolumnę Zwycięstwa, Alexanderplatz,   Berliner Dom ( piękna, rozległa, ewangelicka katedra), Potsdamer Platz (Plac Poczdamski - jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie),  Pałac Charlottenburg, Muzeum Figur Woskowych i wiele  innych atrakcji.

          Staże zawodowe uczestników II i IV Mobilności odbywały się w firmach, instytucjach, biurach, małych agencjach reklamowych oraz akademikach lub szkołach. Ze względu na kierunek kształcenia: technik ekonomista i technik organizacji reklamy, praktyki odbywały się głównie w komórkach ekonomicznych lub administracyjnych, w recepcji lub  sekretariacie.

          Program staży obejmował m.in.: poznanie zasad funkcjonowania firm/ instytucji w Hiszpanii, zapoznanie  z ich strukturą organizacyjną oraz  zgłębianie i doskonalenie umiejętności zawodowych takich jak:

          technik ekonomista: prowadzenie  spraw kadrowo-płacowych, sporządzanie dokumentacji dotyczącej rekrutacji i zatrudnienia, obliczanie  wynagrodzeń, sporządzanie umów,  ewidencjonowanie operacji gospodarczych, przeprowadzanie inwentaryzacji, wprowadzanie danych do komputera, praca w Excelu, archiwizacja dokumentów;

          technik organizacji reklamy: projektowanie środków reklamowych, prowadzenie  sprzedaży produktów  i usług reklamowych, dobieranie  narzędzi promocji, zapoznanie z zasadami prowadzenia kampanii reklamowej przez firmę, wykonywanie zdjęć reklamowych, obróbka zdjęć w programie photoshop, edytowanie filmów i zdjęć, montaż filmu promocyjnego w programie Movie Maker, projektowanie ulotek reklamowych i ich dystrybucja.

          Praktykanci w Maladze mieli także bogaty program kulturalny. Malaga jest miastem Pablo Picassa i miastem   muzeów. Tak więc wizyty w muzeach były czymś oczywistym, głównie Muzeum Pablo Picassa, Muzeum Thyssen, Muzeum Malagi. Program kulturalny obejmował także zwiedzanie Alcazaby, Gibralfaro, portu w Maladze, pięknego ogrodu botanicznego oraz  katedry i pięknych plaż. Ponadto odbyły się wizyty kulturalne do Rondy i  Granady, w tym zwiedzanie twierdzy Alhambra – warownego zespołu pałacowego.

          Po zakończonych praktykach wszyscy uczestnicy otrzymali od pracodawców Certyfikaty potwierdzające zdobyte doświadczenie zawodowe  oraz nabyte umiejętności. Ponadto otrzymali Certyfikaty wystawione przez szkołę  w  języku polskim i angielskim i potwierdzone przez zagraniczne firmy, w których odbywali staż. Bardzo ważnym  dokumentem, który także otrzymali, jest Europass – Mobilność w języku polskim i angielskim, potwierdzający odbycie praktyki zagranicznej i nabycie nowych kompetencji zawodowych w zagranicznych przedsiębiorstwach. 

          14 czerwca 2018r. w Izbie Muzealnej Wodiczków odbyło się spotkanie podczas, którego uczestnicy przedstawili prezentację obejmująca wszystkie cztery Mobilności.  Dzielili się  wrażeniami, spostrzeżeniami  jak też zdobytą wiedzą i doświadczeniem ze swoimi kolegami, rodzicami,  nauczycielami i innymi przybyłymi gośćmi społeczności lokalnej.

          Staże zagraniczne to bardzo pożyteczny i atrakcyjny dla uczniów program doskonalenia zawodowego. To możliwość poprawy kompetencji zawodowych, zdobycia nowych doświadczeń, poprawy  umiejętności językowych oraz zwiększenie szans na lokalnym, regionalnym i europejskim rynku pracy.   Dzięki uczestnictwu w praktykach zagranicznych,  uczniowie stali się bardziej  samodzielni, pewni  siebie,  komunikatywni i  otwarci na świat. Swoje nabyte umiejętności zawodowe, językowe  i interpersonalne na pewno wykorzystają podczas wykonywania zadań zawodowych, już jako przyszli pracownicy.

           

          Elżbieta Mikołajek

          Koordynator projektu

          Zespół Szkół Ekonomicznych

          im. Stanisława Staszica w Wołominie

           

           

          XII Rajd pieszy "Szlakiem Bitwy Warszawskiej"

          Dnia 8 czerwca 2018 r. odbył się XII Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej”, włączony do kalendarza wydarzeń organizowanych w powiecie wołomińskim na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Gra terenowa została zorganizowana przez Dyrekcję Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie oraz Szkolne Koło PTSM Pod koniczynką.

          We wspólnej zabawie wzięli udział uczniowie klas pierwszych EKONOMIKA z opiekunami. Uczestnicy podzieleni byli na drużyny, które w trakcie rajdu musiały dotrzeć do czterech punktów kontrolnych: Muzeum Bitwy Warszawskiej, Cmentarza Poległych z 1920 r., mogiły żołnierzy radzieckich na Polakowej Górce oraz do krzyża upamiętniającego miejsce śmierci księdza Ignacego Skorupki.

          Wędrówka przebiegła w miłej atmosferze i wyjątkowo sprzyjającej aurze. Słońce dopisało. Dopisały też humory uczestnikom marszu. Pełni zapału i zaangażowania mierzyli się oni z zadaniami wyznaczonymi przez organizatorów. Trzeba było wykazać się wiedzą na temat najbliższego regionu, na temat walorów krajobrazowych okolic Wołomina, wiedzą krajoznawczą, historyczną i umiejętnościami artystycznymi (śpiewanie piosenek wojskowych i o charakterze patriotycznym). Tematyka wyprawy przypadła uczestnikom do gustu i była okazją do poznania historii i miejsc związanych z Bitwą Warszawską, ugruntowania poczucia tożsamości regionalnej, popularyzowania turystyki pieszej i integracji środowiska szkolnego.

           

          Katarzyna Krupska- ZSE Wołomin

           

          Rajd rowerowy szlakiem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

          Rankiem 30 maja klasa 2pr wraz z wychowawczynią panią M. Żach oraz panią E. Feją i panią  A. Ślusarz wyruszyła na rajd rowerowy. Pociągiem dojechaliśmy z Wołomina do Urli i dalej już poruszaliśmy się rowerami. Słoneczna pogoda nas rozpieszczała a dobry humor nie opuszczał. Nasza nieoceniona  przewodnik pani A. Ślusarz poprowadziła nas  niezapomnianym na długo szlakiem. Prowadzenie rowerów po rozjeżdżonej przez ciężkie samochody piaszczystej leśnej drodze okazało się dla wielu z nas sporym wyzwaniem. Nie obyło się oczywiście bez przygód. Już niemal na początku rajdu, jedna z uczestniczek złapała przysłowiową gumę w kole. Dzięki pomocy Bartosza i jednego z mieszkańców okolicy problem został rozwiązany. W Loretto był czas na odpoczynek i wysłuchanie przygotowanego wcześniej referatu o NPK. N. Misiak i E. Kołodziejek opowiadały nam o celach założenia, o charakterystycznej powierzchni, o zwierzętach i roślinności NPK. Na koniec przygotowały dla nas krótki quiz z wiedzy o NPK. Rajd zakończyliśmy w uroczym ośrodku „Nadliwie”,  gdzie piekliśmy kiełbaski przy ognisku i wypoczywaliśmy nad brzegiem Liwca. Następnego dnia po śniadaniu wróciliśmy do Wołomina pełni wrażeń i pomysłów na kolejny rajd.  M.Żach

           

          Niecodzienna lekcja biologii w PAN w Warszawie

          12 kwietnia klasa 2pr i 1pr wraz z panią M. Żach uczestniczyły w warsztatach biologicznych zorganizowanych dla nas przez Instytut Fizyki PAN. Program warsztatów był bardzo interesujący i składał się z trzech bloków tematycznych:

          1. „Rak i nanotechnologia – nowe strategie terapeutyczne i diagnostyczne” - wykład prowadzony przez dr Izabelę Kamińską, mgr Przemysława Kowalika, dr Wojciecha Zaleszczyka, dr Krzysztofa Fronca i mgr Annę Borowik. Uczestnicy zostali zapoznani z metodami wytwarzania i charakterystyki nanostruktur półprzewodnikowych przeznaczonych do stosowania w biologii i medycynie. Zapoznali się z wynikami najnowszych badań prowadzonych przez Instytut. Cel ten został zrealizowany  poprzez wykład, zajęcia laboratoryjne oraz zwiedzanie wybranych laboratoriów Instytutu Fizyki PAN

          2. Dr Tomasz Wojciechowski wygłosił wykład „Świat widziany w skaningowym mikroskopie elektronowym”. Bohaterem lekcji był skaningowy mikroskop elektronowy. Została  wyjaśniona jego budowa i zasada działania. Zostały omówione sposoby wykonywania preparatów i metody interpretacji obrazów otrzymywanych w mikroskopie. W ramach lekcji uczniowie zwiedzali pracownię mikroskopii elektronowej, wykonywali samodzielnie preparaty ze swoich włosów, których budowę i skład chemiczny analizowali.

          3. Dr Marta Aleszkiewicz "Trojwymiarowy nanokrajobraz - Skaningowe mikroskopy próbkujące”. W czasie wykładu poznaliśmy zasadę działania STM, zobaczyliśmy jak wygląda, dowiedzieliśmy się, jakie są inne popularne rodzaje mikroskopów próbkujących oraz obejrzeliśmy przykłady, co można takimi mikroskopami badać.

          Składamy wielkie podziękowania wszystkim pracownikom Instytutu Fizyki PAN w Warszawie za przygotowanie dla nas i poprowadzenie tak ciekawych warsztatów. M.Żach

           

          Konkurs recytatorski "Uwierzyłem słowu"

          W dniu 25 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marynarki Wojennej w Wołominie odbył się IV powiatowy konkurs recytatorski Pisma Świętego "Uwierzyłem słowu". Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom i wspaniale recytowali Słowo Boże. 

          Gośćmi honorowymi byli: ks. bp. Marek Solarczyk, Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i Starosta wołomiński Kazimierz Rakowski. 

          W szczególności serdecznie gratulujemy naszym uczennicom: Idze Wilczyńskiej z klasy Ipr, która zajęła II miejsce oraz Anecie Michalik z klasy IIr, która zajęła III miejsce w konkursie.

           

          Zakończenie roku klas maturalnych

          W dniu 27.04.2018 w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. Już po raz drugi tegorocznych maturzystów żegnali wszyscy uczniowie ekonomika.

          Na początku Pani Dyrektor wręczyła wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów oraz dla tych, którzy wykazali szczególne uzdolnienia sportowe. Po oficjalnych przemówieniach i wręczeniu świadectw nadszedł czas na część artystyczną. Tradycją szkoły jest „Gala Stasiulków - 2018”, które w tym roku odbyły się szósty raz i jak zawsze wywołały wspaniały aplauz, ale i ogromną falę wzruszenia. Nie obyło się bez łez, zarówno ze strony uczniów, jak i wychowawców klas – p. Lidii Gołębiewskiej, p. Anny Ślifirczyk, p. Małgorzaty Gajcy - Czapigo i p. Bogusława Dudka. Nagrodzono wszystkich wyróżniających się uczniów oraz podziękowano Wychowawcom i Dyrekcji za czteroletni trud włożony w edukację tegorocznych absolwentów. Należy podkreślić, że po raz pierwszy żegnaliśmy absolwentów naszego liceum ogólnokształcącego. Galę poprowadzili uczniowie klasy 1r - Weronika Szczycińska i 2Lo - Paweł Grzybowski. Wręczanie nagród umilił wspaniały śpiew chóru złożonego z uczniów klas pierwszych i drugich.

           Pozostaje życzyć wszystkim maturzystom powodzenia na maturze.

           

          Dzień otwarty

          25.04.2018 roku uczniowie klas trzecich gimnazjów z terenu powiatu wołomińskiego oraz ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej Szkoły. Podczas dnia otwartego szczegółowo omówiono kierunki kształcenia. Uczniowie mogli także zapoznać się z bazą dydaktyczną i sportową, a także porozmawiać z nauczycielami oraz starszymi kolegami. Chętni oglądali kroniki szkolne i obejrzeli sale lekcyjne oraz pracownie.

          Dziękujemy wszystkim za przybycie i ZAPRASZAMY!!!

           

          23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprosiła  uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły na wystawę tematyczną książek pt. DROGI DO WOLNOŚCI. W listopadzie 2018 r. minie 100 lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego przez cały rok towarzyszyć nam będą różne okoliczności nawiązujące do heroicznej walki  Polaków  pod zaborami. Wystawa przypomniała doniosłe wydarzenia historyczne rozgrywające się w latach 1772-1918.

          Ekspozycję zbiorów bibliotecznych dotyczących tego okresu prezentował ucz. kl. I hs - Łukasz Cieśliński.

          Nie pozostaje nic innego,  jak tylko – czytać, poznawać i poszerzać swoje horyzonty, do czego zachęcamy naszych drogich Czytelników. https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.pnghttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.pnghttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png

           

          Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

          Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów - Obrazek 1

           

          Dzień otwarty

          25 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00 zapraszamy wszystkich kandydatów wraz z Rodzicami na dzień otwarty. Zapoznają się Państwo z ofertą edukacyjną szkoły, a także będzie możliwość zwiedzenia szkoły i porozmawiania z nauczycielami oraz starszymi kolegami i koleżankami.  

          Dzień otwarty - Obrazek 1

           

          "Czytanie na balkonie"

          Tradycyjnie już uczniowie EKONOMIKA zaangażowali się w Czytanie na Balkonie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Dziś  Ania, Aneta, Kasia, Sandra i Szymon z 2R przeczytali wiersze patriotyczne, wpisujące się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

           

          Pielgrzymka maturzystów

          18 kwietnia 2018 r. maturzyści Ekonomika pielgrzymowali do Loretto – sanktuarium maryjnego naszej diecezji. Uczniowie na drogę wędrowania zabrali z sobą intencje dziękczynne i prośby do Ducha Świętego, w których prosili o mądrość podczas egzaminów i w rozeznaniu swojej drogi życiowej.    

          Wędrowano w atmosferze modlitewnej, w której też nie zabrakło śpiewu i radości. Po dotarciu do celu cała grupa skierowała się na zasłużony odpoczynek czyli na herbatę, kawę i dobre ciasto, potem siostra ze Zgromadzenia SS. Loretanek przybliżyła historię Sanktuarium i wyjaśniła dlaczego pełni ono ważną rolę na tym terenie. Następnie nasze kroki skierowaliśmy na ścieżkę Drogi Krzyżowej, którą w skupieniu i medytacji przeżyliśmy w łączności z tymi, których wśród nas zabrakło. Centralną częścią naszej wędrówki była Msza św. Po komunii świętej, do której młodzież licznie przystąpiła, jedna z uczestniczek przeczytała Akt zawierzenia maturzysty Matce Bożej.

          Wraz z maturzystami pielgrzymowali wychowawcy klas i Pani wicedyrektor. Opiekę duchową sprawowała  s. Wanda. która również była odpowiedzialna za organizację pielgrzymki.

           

          Od produktu do sloganu

          Szybki kurs marketingowych umiejętności przeszli 06.04 uczniowie klas 2R i 3R w warszawskim Centrum Kreatywności. Zajęcia przeprowadził pan Andrzej Sągin z Warszawskiej Szkoły Reklamy. Skonfrontowanie szkolnej wiedzy z praktyką na pewno przyda się nie tylko przed egzaminem. Dziękujemy.

           

           

          Warszawska Szkoła Reklamy inspiruje.

          Zachęcone wernisażem fotografii wykonanych przez studentów dziewczyny z klasy 3r nie tylko wykonały wszystkie zadania warsztatowe, ale zdążyły też zrobić Patrycji niebanalną sesję fotograficzną. 

           

           

          Ekonomik pamięta o Katyniu.

          Dnia 12 kwietnia 2018r. uczniowie naszego LO gościli w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie. Na widowni zasiedli również uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach.

          Mieliśmy zaszczyt brać aktywny udział w powiatowej uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej, gdyż zostaliśmy zaproszeni przez pana Józefa Melaka - doradcę Starosty Wołomińskiego do przygotowania oprawy artystycznej. Starosta Wołomiński - pan  Kazimierz Rakowski przybliżył wydarzenia sprzed 78. lat, zaś pan Józef Melak, który niejednokrotnie bywał w Katyniu, podzielił się wspomnieniami i refleksjami z tych wyjazdów.

          Przyczyniliśmy się też do popularyzacji poezji Władysława Sebyły, rozstrzelanego  11.04.1940 roku w Charkowie członka grupy poetyckiej „Kwadryga”. Postać tego poety przybliżył nam Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, pan Władysław Ryszard Szeląg.  

          Cyprian, Michał, Daniel i Jakub z kl. 1pr oraz Julka z kl. 2pr zaprezentowali wiersze, zaś Paweł z kl. 2pr wraz z Igą z kl.1pr prowadzili całą uroczystość. Klaudii i Patrycji z 3r zawdzięczamy dokumentację fotograficzną, a Adrianowi z kl. 2o -  profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie.

          Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, młodzież otrzymała szereg gratulacji, a recytatorzy - tomiki poezji Władysława Sebyły.

          Dzięki tej pozaszkolnej lekcji zyskaliśmy wiedzę o przeszłości, ale też doświadczyliśmy międzypokoleniowej wymiany doświadczeń.

           E. Lewkowicz

           

          Ranking studiów inżynierskich

          Szanowni Państwo,

           

          Już za kilkanaście dni matura, ale dla Państwa uczniów to także czas wyboru kierunku studiów i uczelni.

          Dla absolwentów, którzy rozważają podjęcie studiów na kierunkach technicznych przygotowaliśmy Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018. Publikacja przyniesie rozbudowane informacje o tym gdzie i ze względu na jakie cechy programów warto studiować na 21 najpopularniejszych kierunkach. Ranking opublikujemy o północy z 16 na 17 kwietnia na portalu www.perspektywy.pl

          Ranking Studiów Inżynierskich, oprócz dostarczenia standardowych kryteriów rankingowych, pozwoli na poznanie opinii środowiska akademickiego na temat wybranego kierunku w wybranej uczelni (i na konkretnym jej wydziale), pokaże ekonomiczne losy absolwentów programów, znajdzie się w nim również wskaźnik informujący o tym, z jakimi wynikami maturalnymi aplikowali skutecznie na wybrane studia poprzednicy tegorocznych maturzystów.

          Zapraszamy na stronę Rankingu - prosimy pamiętać: północ z 16 na 17 kwietnia!

          Zespół Perspektyw

          IV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „JAN PAWEŁ II – PRAWDZIWY AUTORYTET MŁODZIEŻY”

          W dniu 6 kwietnia 2018 r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Nałkowskiej odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „JAN PAWEŁ II – PRAWDZIWY AUTORYTET MŁODZIEŻY” pod patronatem Pani Elżbiety Radwan – Burmistrz Wołomina. Wśród uczestników były 3 uczennice reprezentujące naszą szkołę: Katarzyna Pietrzykowska, Iga Wilczyńska i Julia Wiśniewska. Po raz kolejny w tym roku sukces odniosła Julia Wiśniewska z kl. II LO pr zdobywając I miejsce w kategorii „recytacja”. Gratulujemy Julii! Ciężka praca przyniosła bardzo satysfakcjonujące rezultaty.

           

           

          Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

          W dniu 6 kwietnia od godziny 8.00 do 11.00 w naszej szkole odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wołomińskiego. Brały w niej udział: I Liceum Ogólnokształcące w Wołominie, III Liceum Ogólnokształcące w Wołominie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie, Zespół Szkół w Wołominie, Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach, Zespół Szkół w Tłuszczu, Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie oraz Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Radzyminie.

           

           

          Spotkanie z siostrą - misjonarką

          W dniu 4 kwietnia 2018 roku klasa II r wybrała się pod opieką ks. Pawła Żelichowskiego do Powiatowej Biblioteki Publicznej na spotkanie z siostrą Michaelą Pawlik - dominikanką, misjonarką w Indiach, publicystką poruszającą tematy z zakresu socjologii i religioznawstwa, a zwłaszcza zagrożeń dla duchowości chrześcijańskiej. Siostra w bardzo ciekawy sposób przedstawiała religie Wschodu skupiając się głównie na Buddyzmie. Jej wystąpienie dotyczyło historii religii, bożków oraz ich funkcji, ale też wielu ciekawostek. Siostra bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie pytania uczniów i zachęcała do ich zadawania. Po prelekcji uczniowie wybrali się z księdzem na pyszne lody i wrócili na lekcje. Wyjście to okazało się dla nas wszystkich bardzo owocne.

          Ola Czułek klasa IIr

           

           

          Wielkanoc!!!

          Wielkanoc!!!

          Niech ten wyjątkowy czas

          Świąt Wielkiej Nocy

          upłynie w zdrowiu, szczęściu

                                        i pokoju,

          a radosne Alleluja stale rozbrzmiewa w naszych sercach.

          Życzy Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych

          im. Stanisława Staszica w Wołominie. 

           

          Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!!!

          Tradycją naszej szkoły jest powitanie wiosny na wesoło. Zgodnie tradycją - 21 marca, przebrali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Niektórzy przeszli całkowitą metamorfozę i z trudem można było ich rozpoznać. Przez cały dzień było pełno śmiechu, żartów, a podsumowaniem wspaniałej zabawy był konkurs na najlepiej wykonaną przez uczniów piosenkę filmową. Wszystkich zaskoczyło dostojne jury złożone z postaci serialowych i bohaterów bajek. Z Sandomierza przybył ojciec Mateusz, zaś z USA myszka Miki, Cruella De Mon oraz Kubuś Puchatek. Oczywiście pojawiła się i Pani Wiosna, uśmiechnięta i radosna. Śpiewali wszyscy i starzy, i młodzi. Zabawie nie było końca i już teraz z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne pożegnanie zimy:).

           

          Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego

          W Zespole Szkół w Tłuszczu od 14 lat odbywa się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji K. K. Baczyńskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 132 uczestników. 15 marca, finałowy dzień zmagań konkursowych, był bardzo szczęśliwy także dla uczennic Ekonomika. Julia Wiśniewska i Iga Wilczyńska zajęły – odpowiednio - II i III miejsce, recytując w poruszający sposób utwory Baczyńskiego. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Dominika Szymańska. Nagrodę otrzymała także Katarzyna Niemyjska za II miejsce w kategorii „Wizja plastyczna”. W tej kategorii wyróżnienie ponownie otrzymała Dominika Szymańska. Ogromnie gratulujemy dziewczętom sukcesu w Konkursie!

           

          Projekt POWERVET

          Podczas XIII Powiatowego Dnia Planowania Kariery Zawodowej, który odbył się 2 marca 2018 r. w naszej szkole, uczestnicy projektu „Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE w Wołominie’’ w ramach ogólnego projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, zaprezentowali przybyłym gościom i organizatorom PDPKZ swoje działania podczas odbytych staży w formie zdjęć prezentujących tematycznie każdą Mobilność (staż). 

          Na zdjęciach uczniowie przedstawili:

          - zajęcia i   czynności podczas pracy (praktyk) w firmach w Berlinie i Maladze,

          - czas wolny, w którym uczniowie z opiekunami zwiedzali ciekawe i atrakcyjne miejsca i zabytki miast, w których odbywały się staże ( Berlin i Malaga),

          - wizyty kulturowe w Granadzie i Poczdamie,

          - wizytę monitorującą w Berlinie.

          Wystawa obejmowała trzy Mobilności, które już się zakończyły.

          Aktualnie w Maladze odbywa się Mobilność IV realizowanego projektu.

          Projekt  POWERVET-2016-1-PL01-KA102-024022 realizowany jest w okresie 01.09.2016 – 30.06.2018r.

          Gratuluję uczestnikom, w szczególności autorom – twórcom wystawy, ich dzieła i osiągnięć wynikających z odbytej praktyki zagranicznej.

                                                                                                           Elżbieta Mikołajek

                                                                                                        Koordynator projektu

           

          Możemy być dumni!!!

          Nasza nauczycielka - Anna Zborowska wzięła w udział w OTYLIADZIE 2018 - nocnym maratonie pływackim, który odbywał się na wołomińskim "Huraganie". W ciągu 12 godzin przepłynęła 29 km, co dało jej pierwsze miejsce. Na 1853 zawodników startujących w całej Polsce zdobyła 9 miejsce wsród kobiet i 40 w klasyfikacji ogólnej. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy

           

          Praktyki w Maladze

          4 marca 2018 roku kolejna grupa  uczniów Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie wyjechała na 3 tygodniowe praktyki do Malagi w Hiszpanii.

          Uczestnicy projektu to 18 uczniów klas II, III i IV kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik organizacji reklamy. Opiekunami uczniów są: Elżbieta Mikołajek i Dorota Zadrożna.
          Uczestnicy projektu odbywają praktyki w firmach na terenie miasta. W ramach projektu zaplanowane są również wycieczki kulturowe.

          Praktyka odbywa się zgodnie z projektem Nr 2016-1-PL01-KA102-024022 pod nazwą „Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE w Wołominie”  realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji Zespół POWER VET  w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

          Praktyki w Hiszpanii to okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego popartego dokumentem Europass Mobilność, możliwość sprawdzenia umiejętności językowych oraz poznania kultury i obyczajów mieszkańców Hiszpanii.

           

          XIII Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej

          02 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole już po raz trzynasty Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej. Organizatorami spotkania byli Starosta Wołomiński, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych. 

          Podczas targów edukacyjnych przedstawiciele wyższych uczelni i szkół policealnych z Warszawy i Mazowsza zaprezentowali uczniom klas maturalnych z powiatu wołomińskiego swoją ofertę edukacyjną oraz udzielali informacji dotyczących wymagań stawianych kandydatom na studia. Prezentacji uczelni towarzyszyły warsztaty dotyczące planowania kariery zawodowej. Zajęcia prowadzone były przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie oraz przedstawicieli Wyższej Szkoły Menedżerskiej, Warszawskiej Szkoły Reklamy oraz Uczelni Techniczno – Handlowej im. Chodkowskiej. Wśród wystawców znalazło się 15 szkół wyższych i uczelni reprezentujących zróżnicowane profile edukacyjne m.in. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Wyższa Szkoła Menedżerska, Akademia Sztuki Wojennej, Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, Uczelnia Łazarskiego, Wszechnica Polska, Uczelnia Techniczno – Handlowa im. Chodkowskiej, Szkoła Wyższa im. Włodkowica w Płocku, Społeczna Akademia Nauk, Warszawska Szkoła Reklamy, Zespół Medyczno – Społecznych Szkół Policealnych w Warszawie oraz CNiB ŻAK w Wołominie.

          W ramach XIII Powiatowego Dnia Planowania Kariery organizatorzy zorganizowali dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs „Moja ścieżka zawodowa”.

          Laureatami konkursu w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zostali: Laura Kopyrska - III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Wołominie, Katarzyna Tymińska – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie, Jakub Mosiejczuk – I Liceum  Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie. Wyróżnienie otrzymał Łukasz Ludwiniak – Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu.

          W kategorii  gimnazjum nagrody zdobyli: Karolina Parypińska - Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie, Maria Jastrzębska – Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie, Krystyna Karpińska -  Gimnazjum w Jasienicy.

          WALENTYNKI W BIBLIOTECE DLA ZAKOCHANYCH W … CZYTANIU.

          Dzień Zakochanych nie ominął także naszej biblioteki szkolnej. Łącznicy klasowi zaprosili Czytelników biblioteki do pięknie udekorowanej czytelni na randkę w ciemno z… książką. Spośród okazjonalnie opakowanych w formie prezentów egzemplarzy, wybierali oni jeden, nie znając tytułu ani autora dzieła.

          Element niespodzianki towarzyszący akcji sprawił, że cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Wylosowane pamiątkowe serduszka z pięknymi aforyzmami o miłości będą przypominały, że Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając...(Cornelia Funke).

          Wszystkim randkującym z książkami życzymy miłej lektury!

           

           

          Czerwony wtorek !!!

          Czerwony wtorek !!!

          We wtorek tj. 13 lutego większość uczniówy przyszła do szkoły ubrana na czerwono. Również Grono Pedagogiczne przyłączyło się do zabawy. Były pamiątkowe zdjęcia, konkurs na najbardziej "czerwoną klasę" i walentynkowa poczta. Pamiętajmy o czułych gestach każdego dnia, a nie tylko od święta.

           

          Już za chwilę praktyki...

          Następna grupa naszych uczniów przygotowuje się do wyjazdu na praktykę zagraniczną do Malagi ( Hiszpania).

          Zakwalifikowani uczniowie, to najlepsi z kandydatów, którzy uzyskali w rekrutacji najwyższą ilość punktów. Teraz biorą czynny udział w zajęciach przygotowawczych z języków obcych (angielskiego i hiszpańskiego), zajęć kulturowych oraz z doradztwa zawodowego (przygotowanie wszelkich dokumentów do mobilności zagranicznej).

          Zgodnie z założeniami projektu Mobilność IV obejmuje uczniów klas drugich, trzecich i czwartych kształcących się w zawodach:
          technik ekonomista – 10 uczniów 
          i technik organizacji reklamy – 8 uczniów.

          Poniżej lista szczęśliwców:

          Technik ekonomista - 2t
          1. Grochowska Paulina 
          2. Kurek Patryk 
          3. Kur Anna 
          4. Wyszyńska Katarzyna

          Technik ekonomista - 3t
          1. Gajewska Natalia 
          2. Lipka Justyna
          3. Kur Kamila

          Technik ekonomista - 4t
          1. Łopata Weronika 
          2. Cieślak Łukasz
          3. Chojnacka Paulina

          Technik organizacji reklamy – 2r
          1. Czułek Aleksandra 
          2. Michalik Aneta 
          3. Wojda Katarzyna 
          4. Kosicki Mateusz
          5. Kacprzuk Julia

          Technik organizacji reklamy - 3r
          1. Kania Weronika 
          2. Borucka Aleksandra 
          3. Miętus Aleksandra

          Zajęcia przygotowawcze prowadzą :
          Małgorzata Andrzejewska, 
          Elżbieta Czarnogórska 
          i Elżbieta Mikołajek.

          Grupa wyjeżdża już za miesiąc, tj. 4 marca br. Życzymy powodzenia i „trzymamy kciuki” Już za chwilę praktyki... - Obrazek 1

          Koordynator projektu
          Elżbieta Mikołajek 

          Studniówka 2018 !!!

          13 stycznia 2018 roku w sali „Karolina" w Wołominie, by tradycji stało się zadość - na 100 dni przed maturą -  zabrzmiały takty poloneza, rozpoczynające bal studniówkowy klas maturalnych naszej szkoły. Uczestników i zaproszonych gości powitała Pani dyrektor Bożena Czapkiewicz. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przedstawiciele władz samorządowych: Pan Kazimierz Rakowski - Starosta Wołomiński, Pani Elżbieta Radwan -  Burmistrz Wołomina, Pan Karol Małolepszy – członek zarządu Powiatu Wołomińskiego oraz Pani Olga Wileńska - Naczelnik Wydziału Edukacji. Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za kilkuletnią opiekę, życzliwość, ciepłą atmosferę w szkole oraz owocną pracę dydaktyczno – wychowawczą, a także rodzicom za przygotowanie balu.

          Wszyscy wspaniale tańczyli, a o północy ponownie uczniowie brawurowo wykonali "lekko zwariowanego" poloneza . Szampańska zabawa trwała do wczesnych godzin porannych.

           

          Monika Słońska z IVR przeszła do etapu centralnego Olimpiady Medialnej!

          10 stycznia 2018 roku Ola Rogowska, Monika Słońska i Kacper Kubiak z IVR wzięli udział w drugim etapie Olimpiady Medialnej. Jest to ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację Nowe Media, wspólnie z partnerami naukowymi - Uniwersytetem SWPS, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.Temat przewodni tegorocznej, siódmej edycji Olimpiady, brzmi: "Media jako narzędzie kształtowania wizerunku". Nasi uczniowie przysporzyli nam powodów do dumy, bo wszyscy zmieścili się w pierwszej dwudziestce (na 560. uczestników tego etapu), a Monika przeszła do finału na 5. miejscu!!! Dziękuję całej klasie IV R za udział w pierwszym etapie, zaś wymienionej trójce uczniów - za udział w etapie drugim. Gratulacje!!! Teraz tylko pozostaje trzymać kciuki za Monikę

          Weekendowe spotkania z fizyką i matematyką...

          FIZYKA:

          Od 13lat uczniowie naszej szkoły korzystają z możliwości udziału w sobotnich wykładach i pokazach doświadczalnych organizowanych przez najlepszych wykładowców i demonstratorów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tegorocznej sesji jesiennej(od 21.10.2017r do 16.12.2017r.) wzięło udział 62 uczniów klas drugich technikum i kl. Ilopr.

           Młodzież miała okazję zapoznać się z zagadnieniami ukrytymi pod zagadkowymi tytułami spotkań : „Promieniowanie elektromagnetyczne wokół nas”, „Dlaczego dioda świeci i jak działa komputer?”, „Nie bój się Roentgena!”, „Energia i jej przemiany”.

           

          MATEMATYKA:

          Trzynastu uczniów z klasy IIt brało udział w  sobotnich spotkaniach w ramach MiNI Akademii Matematyki prowadzonych przez wykładowców Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej .

          Wykłady i zajęcia warsztatowe podzielone zostały na  trzy bloki tematyczne:„Nowe życie starych automatów” (4.11.2017r.) „Proste sposoby na trudne problemy” (25.11.2017r.) „O różnych sposobach porządkowania zbiorów” (9.12.2017r.). 

           

          TECHNIKUM  EKONOMICZNE BRĄZOWĄ SZKOŁĄ  2018

          W Rankingu Techników 2018 Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie uzyskało tytuł „BRĄZOWA SZKOŁA 2018” (265 miejsce w kraju oraz 29 miejsce w województwie mazowieckim).                       

          EKONOMIK po raz kolejny znalazł się wśród najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce (2005 r., 2008 r., 2011 r., 2012 r., 2013 r., 2014 r., 2015 r.-„Brązowa Szkoła 2015”, 2016 r.- „Srebrna Szkoła 2016”, 2017 r.-„Brązowa Szkoła 2017”).

          Kryteriami branymi pod uwagę w rankingu techników 2018 były: matura - przedmioty obowiązkowe (20%), matura - przedmioty dodatkowe (30%), egzamin zawodowy (30%), sukcesy w olimpiadach (20%).
          W rankingu 2018 analizowano wyniki 1743  techników w kraju.

          Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom ponownego wyróżnienia! 

          Jasełka

          Jasełka - Obrazek 1

          Tradycją naszej szkoły od lat są przedstawienia bożonarodzeniowe, które wystawiane są tuż przed feriami świątecznymi - w tym roku 22 grudnia. Mają one wprowadzić całą społeczność szkolną w klimat nadchodzących uroczystości Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku jasełka przygotowała Siostra Wanda.Klasy pierwsze i drugie, a także przedstawiciele klas trzecich zaśpiewali piękne kolędy i pastorałki oraz zaprosili wszystkich uczniów do wspólnego kolędowania. Występy przeplatały słowa dotyczące magii świąt Bożego Narodzenia, odczytane przez uczniów klasy It - Martynę Kwiatkowską i Dawida Tlagę. Niespodzianką przygotowaną przez nauczycieli były zaśpiewane przez nich dwa utwory - "Jest taki dzień" i "Gdy się Chrystus rodzi". Później były jeszcze życzenia Pani Dyrektor, serdeczne i szczere… nie tylko na czas Bożego Narodzenia. 

           

          WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

          WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

          Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku życzy Dyrekcja i Nauczyciele.
           

           

          Serce dla serca

          Serce dla serca

          SERCE DLA SERCA

          W dniu 13 grudnia z naszej szkoły zostały odebrane paczki z prezentami dla młodszych kolegów. Jest to akcja organizowana przez Caritas i parafię Świętego Józefa Robotnika, w której od wielu lat czynnie uczestniczymy. Mamy nadzieję, że nasze drobne upominki przyniosą wiele radości obdarowanym.

           

           

          Dzień Patrona

          Patron to nie jest wcale postać z lamusa wyjęta.

          8 grudnia 2017 r. świętowaliśmy Dzień Patrona. Corocznie wspominamy dorobek naukowy i postawę życiową Stanisława Staszica, którego imię nasza szkoła nosi od 1980 roku. Uroczystość była okazją do podsumowania kilku szkolnych konkursów. Zgodnie z tradycją najlepsi uczniowie z klas pierwszych otrzymali nagrody za wygranie konkursu wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Staszica, natomiast drugoklasiści za konkurs o historii szkoły. Po raz pierwszy zorganizowano konkursy plastyczne na plakat: o patronie, historii szkoły oraz „Szkoła dziś i jutro”. Następnie zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu fotograficznego „Ubrani w książkę”, który przeprowadziła Pani Hanna Zarazińska.  Wreszcie przyszedł czas na podsumowanie praktyk zagranicznych, w których uczestniczyli uczniowie różnych klas, realizując program „Praktyka zawodowa drogą do sukcesu na europejskich rynkach pracy”. Ponadto certyfikaty uczestnictwa w zagranicznych praktykach otrzymali uczniowie, którzy skorzystali z październikowego wyjazdu do Berlina.  Brawurowe wykonanie autorskiej piosenki o Staszicu przez uczniów klasy II T zwieńczyło krótką akademię szkolną. Wszystkie klasy udały się do kina, by obejrzeć film Photon.

           

          Konkurs na fotkę pt. „Ubrani w książkę”

          Konkurs fotograficzny pt. Ubrani w książkę został zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną we współpracy z Paniami: Joanną Denis i Dorotą Zadrożną w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem Książka nas łączy.
          Do konkursu zgłoszono 47 fotografii spełniających zasady sleeveface, które opublikowano na szkolnym Facebooku. Wzięły one udział w plebiscycie publiczności na najciekawszą fotografię z okładką książki, czasopisma lub płyty. W wyniku głosowania internautów wyłoniono laureatów, którzy uzyskali największą ilość lajków.
          Nagrodę Publiczności otrzymali:
          I miejsce – ucz. kl. II t: Daria Wiśniewska i Kamil Brewczyński
          II i III miejsce – ucz. kl. III r: (z niewielką różnicą w ilości polubień) Karol Staromłyński
          i Aleksandra Łapka.
          Nagrodzone fotografie wykonano wyjątkowo kunsztownie. Charakteryzuje je artyzm, pomysłowość i niezwykły czar. Przykuwają uwagę malowniczością i inspirują do zapoznania się z eksponowanymi książkami.
          Komisja konkursowa przyznała 2 wyróżnienia, biorąc pod uwagę oryginalność, jakość wykonanej pracy oraz czytelność i wyrazistość prezentowanej okładki.
          Wyróżnienia otrzymali:
          I –  kl. I t: Aleksandra Wróblewska i Arkadiusz Żelazowski
          II –  kl. I r: Martyna Dłuska i Natalia Krzyszczak
          Pierwsze z wyróżnionych zdjęć, z okładką powieści romantycznej Ślub Nicholasa Sparksa, zachwyca pięknem, subtelnością i ogromnym urokiem, drugie - w nieco intrygujący sposób, prezentuje poruszającą powieść obyczajową  Jodi Picoult  Dziesiąty krąg, trafnie oddając klimat tej książki.

          Dyplom Uznania przyznano klasie II t, która wykazała się świetną współpracą podczas wykonywania zadania konkursowego, zgodnie z hasłem Książka nas łączy.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
          Gratulujemy zwycięzcom!

           

           

          II Ogólnopolski Egzamin Próbny z rachunkowości

          4 grudnia uczniowie klasy 4t brali udział w Ogólnopolskim Egzaminie Próbnym z kwalifikacji A.36 "Prowadzenie rachunkowości". Egzamin zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie. Koordynatorem i autorką zadań była Pani Barbara Mikutra - Turek. Dziękujemy za możliwość sprawdzenia wiedzy na miesiąc przed prawdziwymi egzaminami.

          Nauczyciele i uczniowie Technikum Ekonomicznego w Wołominie 

           

          Ekonomik w Pałacu

          16 listopada uroczyście zakończyliśmy w Chrzęsnem warsztaty filmowe i językowe, w których wzięli udział uczniowie IV LO w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie. Gratulujemy wszystkim, zwłaszcza autorom scenariuszy, i dziękujemy naszym prelegentom oraz opiekunce grupy i nauczycielce Elżbiecie Lewkowicz. Nagrody i dyplomy wręczali: Stanisław Zawiśliński z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Agata Hącia z FUNDACJI PRO.PL, Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej oraz Elżbieta Szymańska z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Specjalnym gościem, który wywołał największe zainteresowanie, zwłaszcza damskiej części publiczności, był aktor Tomek Włosok, wschodząca gwiazda polskiego kina, którego niedawno mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy "Powidoki". O twórczości Mistrza Wajdy wspaniale opowiedział młodzieży dziennikarz i autor książek biograficznych Remigiusz Grzela.

          https://www.facebook.com/literackiesercemazowsza/?ref=bookmarks

           

          Konferencja Naukowa „ Jak być osobą przedsiębiorczą w Polsce?”

          23 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica odbyła się III Konferencja Naukowa pod hasłem „Jak być osobą przedsiębiorczą w Polsce?” zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica we współpracy z  Fundacją ODA.

          Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, natomiast patronat merytoryczny - Dziekan  Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Janusz Zawiła – Niedźwiecki, prof. PW. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Wieści Podwarszawskie”.

          Na początku Konferencji nagrodzeni zostali laureaci XI Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości „e-Powiat” zorganizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych      im. Stanisława Staszica w Wołominie.

          Następnie uczniowie klasy 2r Technikum Ekonomicznego, przedstawili analizę potencjału przedsiębiorczego uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych.

          Dr Agnieszka Skala z Politechniki Warszawskiej Wydziału Zarządzania przybliżyła treści z zakresu osobowości przedsiębiorczej. 

          Dr inż. Artur Gąsiorkiewicz z Politechniki Warszawskiej Wydziału Zarządzania omówił zagadnienie „Tajniki tworzenia modeli biznesowych”.

          „Rynek sztuki, czyli na czym polega praca eksperta?” omówiła mgr historii sztuki Małgorzata Gumienna z Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego.

          Dr hab. inż.  Katarzyna Rostek, prof. PW, Dziekan ds. Studiów Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej przedstawiła ofertę dla kandydatów na studia, a także zapoznała uczestników Konferencji z regulaminem konkursu organizowanego przez Wydział Zarządzania, którego laureaci jako nagrodę otrzymają indeks na Politechnikę Warszawską.

          Na zakończenie uczestnicy mogli wziąć udział w wydarzeniu towarzyszącemu konferencji – wystawie zdjęć z zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych  w Zespole Szkół Ekonomicznych w ramach projektu: „Praktyka zawodowa drogą do sukcesu na europejskich rynkach pracy”.     

          Małgorzata Wieczorek – organizator Konferencji

           

           

          XI POWIATOWY KONKURS WIEDZY z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

          15 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica odbył się finał XI Powiatowego Konkursu Wiedzy z Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie konkursu to: „e-Powiat”. Patronat nad konkursem objęli: Starosta Wołomiński i Mazowiecki Kurator Oświaty.

          Konkurs był realizowany w dwóch kategoriach: wiedzy i prezentacji multimedialnych, którym przyświecało hasło: „Lokalna przedsiębiorczość - droga rozwoju powiatu wołomińskiego”.

          1. Konkurs prezentacji multimedialnych został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:

          - Ścieżka kariery zawodowej dowolnie wybranej osoby związanej  z Powiatem Wołomińskim - szkoły gimnazjalne/podstawowe. Nagrody otrzymali:

          I miejsce – Jan Osiejewski (Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie);

          II miejsce – Wiktoria Królik (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie);

          III miejsce – Weronika Sontowska (Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie).

          - Zarys biznesplanu własnej koncepcji biznesowej możliwej do wykorzystania w praktyce, szkoły ponadgimnazjalne. Nagrody otrzymali:

          I miejsce – Natalia Bohatyrowicz (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie);

          II miejsce – Aneta Michalik oraz Martyna Kwiatkowska (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie);

          III miejsce – Magdalena Perzanowska (Zespół Szkół w Tłuszczu) oraz Aleksandra Powała (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie).

          Do konkursu  z zakresu prezentacji multimedialnych przystąpiła 1 szkoła podstawowa, 1 szkoła gimnazjalna oraz 4 szkoły ponadgimnazjalne. W efekcie wpłynęło 18 prac, z czego 15 to prace wykonane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

          2. Konkurs Wiedzy z Przedsiębiorczości dla Szkół Ponadgimnazjalnych był rozgrywany w dwóch etapach:

          - etap szkolny odbył się w szkołach i komisje szkolne wyłoniły po trzech laureatów z największą liczbą punktów, którzy zakwalifikowali się do finału,

          - etap powiatowy (finał) odbył się 15 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie.

          W rywalizacji wzięło udział 599 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych zaś w eliminacjach powiatowych (finale) uczestniczyło 25 osób – najlepsi z nich. Komisja składająca się z nauczycieli podstaw przedsiębiorczości uczących w szkołach ponadgimnazjalnych wyłoniła zwycięzców:

          I miejsce – Kacper Mróz (Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu);

          II miejsce – Patryk Byczyński (Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach);

          III miejsce – Sebastian Dybkowski (Zespół Szkół im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce)

          oraz Rafał Młynarczyk (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie).

          Wyróżnienia uzyskali:

          Martyna Jędrysiak (I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie),

          Magdalena Nowotka (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie), Cezary Stefaniak (Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie).

          Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Powiat Wołomiński dla uczestników obu kategorii konkursu odbyło się 23 listopada 2017 r. podczas organizowanej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie III Konferencji Naukowej: „Jak być osobą przedsiębiorczą w Polsce?”.

          Małgorzata Wieczorek – organizator konkursu

           

          Próbne matury

          Próbne matury

          W dniach 21 – 23 listopada 2017 r. odbędą się w naszej Szkole próbne egzaminy maturalne. Uczniowie przystąpią do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języków obcych, część z nich do egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Próbna Matura z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego jest organizowany próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce. Arkusze egzaminacyjne oraz płyty CD są opracowywane przez doświadczonych egzaminatorów, dzięki czemu umożliwiają rzetelne sprawdzenie wiedzy i przygotowanie do realiów prawdziwego egzaminu dojrzałości.

           

          Stypendia Prezesa Rady Ministrów

          20 listopada 2017 r.  uczniowie z Warszawy i okolic otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczono w Wyższej Szkole Menadżerskiej. Stypendyści są laureatami olimpiad i turniejów, osiągają wysokie wyniki naukowe i sportowe. Wśród wyróżnionych  znalazły się: Natalia Misiak - uczennica drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego i Aleksandra Wysińska – uczennica drugiej klasy Technikum Ekonomicznego. Stypendium Prezesa Rady Ministrów może otrzymać uczeń z najwyższą średnią ocen w danej szkole ponadgimnazjalnej, przejawiający szczególne predyspozycje do jednego z przedmiotów i uzyskujący z niego wybitne wyniki, a w pozostałych dziedzinach uzyskuje przynajmniej dobre rezultaty. Tym większe uznanie należy się wyróżnionym uczennicom za bardzo ciężką pracę. Gratulujemy!

           

          XVII Powiatowy Konkurs Interpretacji Polskiej Twórczości „Tradycja słowem pisana”

          16 listopada 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie odbył się finał XVII Powiatowego Konkursu Interpretacji Polskiej Twórczości „Tradycja słowem pisana”. Zadaniem uczestników było przygotowanie repertuaru obejmującego tematy wiejskie. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: recytacja, teatr jednego aktora, piosenka. Julia Wiśniewska z klasy II LOpr zajęła III miejsce w kategorii „teatr jednego aktora”, przedstawiając utwór Lalka W. Syrokomli.

          Serdecznie gratulujemy Julii kolejnego sukcesu w występach artystycznych!

           

          99 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

          99 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

          W dniu 10 listopada 2017 roku odbyła się akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach wzięła udział Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz, liczne grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły. Akademię przygotowała klasa 2pr pod kierunkiem nauczycielki Pani Joanny Dąbrowskiej. Uczniowie odśpiewali pieśni patriotyczne i pięknie recytowali wiersze. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu dla naszej młodzieży.  

           

          Dzień Bezpieczeństwa Wewnętrznego na UTH

          W dniu 7 listopada klasy IIIprLO i IVt pod opieką Pań Lidii Gołębiewskiej i Elżbiety Mikołajek uczestniczyły w Dniu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Uczelni Techniczno - Handlowej w Warszawie. Uczniowie mogli wysłuchać kilku wykładów m. in. na temat dalszego planowania kariery zawodowej, czy jak się efektywnie uczyć. Mogli również zapoznać się z tajnikami kryminalistyki. Młodzież pełna wrażeń wróciła z zajęć i zgodnie potwierdziła, że z miłą chęcią wróciłaby na kolejne wykłady na uczelnię. 

           

          Spotkanie z podróżnikiem

          W dniu 7 listopada klasy IIt i IIIr wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Michałem Szulimem. Zajęcia odbyły się w ramach cyklu "Podróże Wołominiaków". Uczniowie mogli porozmawiać ze znanym autorem bloga "Miejsce za miejscem" i posłuchać o jego orientalnych podróżach. Wszyscy stwierdzili, że Pan Michał Szulim jest osobą, która w sposób humorystyczny i daleki od nudnych wykładów potrafi opowiadać o swoich doświadczeniach w poznawaniu niezwykłych miejsc na świecie.

           

          Latająca Akademia Underground

          W dniu 3 listopada klasa 2prLO wraz z Panią Joanną Denis uczestniczyła w spotkaniu edukacyjnym z serii "Latająca Akademia Underground", które odbyło się w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości "Fabryczka". Motywem przewodnim zajęć były "Limeryki o narodach" Jacka Kaczmarskiego, ale uczniowie mogli także pogłębić swoją wiedzę o limeryku, jako gatunku literackim. Wykład na ten temat poprowadził dr hab. Marek Karwala, prof. UP, natomiast wykład z zakresu geopolityki poprowadził dr hab. Witold Wilczyński, również wykładowaca na UP. Młodzieży najbardziej podobał się występ Pawła Konopackiego, który zachwycił swoją interpretacją utworów J. Kaczmarskiego. 

           

          Lekcje w Izbie Wodiczków

          W drugiej połowie października w Izbie Muzealnej poświęconej rodzinie Wodiczków odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas pierwszych. Lekcje muzealne prowadziła Pani Danuta Michalik - Prezes Fundacji "ODA" w Wołominie. Prowadząca zajęcia z wielkim zaangażowaniem opowiadała młodzieży o okolicznościach powstania Izby Pamięci. Przybliżyła uczestnikom zajęć pasjonujące dzieje i działalność rodziny Wodiczków - na szczególne podkreślenie zasługuje ich działalność na rzecz kraju i lokalnej społeczności. Wszyscy z z zainteresowaniem oglądali bogate zbiory  pamiątek rodzinnych: fotografie, dokumenty, listy, własnoręcznie pisane nuty Franciszka Wodiczki, instrumenty muzyczne, kolekcję płyt, medale, dyplomy, odznaczenia i książki. Spotkania przebiegały w niezwykle serdecznej atmosferze, w duchu przywiązania do tradycji, historii miasta Wołomina i jego znakomitych obywateli.   

           

          Stypendia TALENT

          25 października 2017 roku Pan Adam Łossan w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli oraz rodziców wręczył uczniom i absolwentom szkoły stypendia Starosty Wołomińskiego TALENT za bardzo dobre wyniki w nauce oraz bardzo dobre wyniki egzaminu maturalnego w 2017 roku. Stypendia z rąk Pana Wicestarosty otrzymały uczennice klas drugich: Natalia Misiak, Aleksandra Czułek, Aneta Michalik, Paulina Mroczek, Aleksandra Wysińska oraz absolwenci szkoły: Mateusz Brewczyński, Wojciech Marchewka, Paweł Słoński i Kacper Szyjkowski. Stypendystom serdecznie gratulujemy!

           

          Nauczyciel Kraju Ojczystego

          24 października 2017 r. w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej miała miejsce gala wręczenia honorowego wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Ten zaszczytny tytuł Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje od roku 2011.

          Wyróżnienie „Nauczyciel Kraju Ojczystego” przyznaje Zarząd Główny PTTK raz w roku w uznaniu „szczególnych zasług nauczycieli oraz innych osób prowadzących systematyczną pracę edukacyjno-wychowawczą w środowisku i na rzecz dzieci i młodzieży, mającą na celu upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa”. 

          W roku 2017 do grona wyróżnionych 216 osób dołączyły 23 osoby, a wśród nich Anna Ślusarz- nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie.

          Pani Anna Ślusarz od 1983 r. jest opiekunką Szkolnego Koła Turystyczno - Krajoznawczego „Pod koniczynką”. Organizowała dla uczniów i pracowników szkoły rajdy, obozy wędrowne i rowerowe, wycieczki turystyczno- krajoznawcze.

          Od kilku lat organizuje dla uczniów szkoły oraz uczniów gimnazjów z powiatu wołomińskiego grę terenową „Wołomin - moja mała ojczyzna” ( XV edycja w 2017 r.) oraz rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Warszawskiej” (XI edycja w 2017 r.). Pani Ślusarz razem z uczniami szkoły 19 razy brała udział w Ogólnopolskim Rajdzie Grunwaldzkim Młodzieży Szkolnej PTSM w Krakowie – 9 razy uczniowie pod jej opieką zdobyli I miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.

          W imieniu Prezesa Zarządu Głównego PTTK tytuł i medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego” wręczał w czasie uroczystości Pan Roman Bargieł, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. List gratulacyjny od Ministra Edukacji Narodowej przekazywała poszczególnym wyróżnionym w imieniu Pani Minister dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN, Pani Joanna Wilewska.

           

          Wieczór filmowy

          20 października w naszej szkole odbył się drugi już „Wieczór filmowy” dla klas drugich. Spotkanie zorganizowały wychowawczynie klas drugich Mariola Żach i Anna Zborowska. Wszyscy chętni zebrali się o godzinie 19.30 w  sali biologicznej. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją zdjęć z wycieczki do Poronina, z której tydzień wcześniej wróciła większa część uczestników naszego wieczoru filmowego. W repertuarze filmowym mieliśmy dwa filmy: „Obce niebo”, polski dramat z 2015 r, nagrodzony Złotym lwem na festiwalu filmowym w Gdyni. Film poraził nas autentyczną historią polskiej rodziny, która wyjechała do raju, a znalazła się w piekle. Drugim filmem miał być amerykański horror komediowy „Mroczne cienie”. Atmosfera wieczoru była bardzo przyjazna. W między czasie podjadaliśmy popcorn, pizzę i rozmawialiśmy. Na deser było ciasto czekoladowe z lodami. Czas upłynął nam wyjątkowo szybko. Nie zdążyliśmy niestety obejrzeć drugiego zaplanowanego filmu. Zostawiliśmy go na nasz następny wieczór filmowy, na który już dziś serdecznie zapraszamy.                                  M.Żach          

           

          Dzień Edukacji Narodowej

          Dzień Edukacji Narodowej

          13 października 2017 r. odbyła się w Naszej Szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto jednoczy całą społeczność szkolną. Pani Dyrektor Bożena Czapkiewicz piękne życzenia skierowała do nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Uroczystość umiliły piosenki wykonane przez rozśpiewaną klasę IIT.

          W czasie uroczystości nauczyciele otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym nauczycielom.

          Ponadto podczas uroczystości nastąpiło oficjalne podsumowanie dwóch imprez szkolnych dla uczniów: Biegu o Puchar Dyrektora Szkoły oraz gry terenowej „Wołomin – moja mała ojczyzna”. Największy sukces sportowy odniosła klasa 1hs, odbierając z rąk Pani Dyrektor Puchar za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej w biegu przełajowym. W grze terenowej rywalizacja klas drugich była bardzo wyrównana. Wśród uczniów naszej szkoły największą determinacją wykazała się klasa 2t, która wygrała konkurs. Wszystkim składamy gratulacje.

           

          Wycieczka w Tatry

          Popod Turnie, popod lasy – wycieczka w Tatry

                W dniach 9 -12 października 2017 r. uczniowie klas drugich, głównie z klasy 2pr i 2o pod opieką Anny Zborowskiej i Marioli Żach opuściły mury naszej szkoły, by móc na własne oczy doświadczyć piękna polskich gór jesienią. Pogoda nam sprzyjała, zachwycaliśmy się urokami Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej, przeciskaliśmy wąskimi korytarzami Jaskini Mroźnej. Nie mogło też zabraknąć przejażdżki krzesełkową koleją linową na Szymoszkową  Polanę i podziwiania  panoramy Tatr w pełnej krasie oraz sesji zdjęciowej  ze spaceru po  skąpanej w słońcu Gubałówce.  W Zakopanem wstąpiliśmy do Willi Atma, gdzie wcieliliśmy się w rolę przewodników muzealnych. Duże wrażenie zrobiła na nas autorska Galeria Władysława Hasiora, którego dzieła na długo zostaną w naszej pamięci. Spacerując najstarszą ulicą Zakopanego, ulicą Kościeliską,  udaliśmy się na pierwszy zakopiański Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym  Brzyzku.  Po wysłuchaniu krótkiego wprowadzenia o historii tego miejsca, przeszliśmy w zadumie alejkami cmentarnymi mijając stare, zabytkowe groby sławnych Polaków m.in. K. Makuszyńskiego, K. Przerwy-Tetmajera, S. Witkiewicza, W. Hasiora.

               Wieczorami nie odpoczywaliśmy. Byliśmy na przejażdżce konnej z góralami, zakończonej  ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz śpiewaniem i tańcami przy dźwiękach muzyki, granej specjalnie dla nas przez kapelę góralską. Nie mogło też zabraknąć dyskoteki w karczmie góralskiej, którą prowadził  DJ Dziki. Tańce rozpoczęliśmy jak zwykle polonezem. Zajęcia z instruktorem samoobrony oraz wieczór filmowy dopełniły bogaty program wycieczki. Nieco zmęczeni, ale z bagażem miłych wspomnień, ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Wołomina.

           

           

          Praktyki w Berlinie

          W dniach 1 – 21 października młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie miała po raz kolejny szansę uczestniczyć w zagranicznych praktykach. Jest to już III Mobilność w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE
          w Wołominie”. Tym razem był to wyjazd do Berlina. Wyjechali uczniowie kształcący się w zawodach: technik handlowiec, technik logistyk i technik spedytor.

          Wysoką jakość staży zapewniła aktywna współpraca z pracownikami „Berlinka”, którzy zapewniali nam fachową pomoc.

          Uczniowie pracowali w berlińskich firmach  zdobywając doświadczenie zawodowe oraz poznając nowoczesne technologie. Praktyki umożliwiły im skonfrontowanie wiedzy
          i umiejętności z wymaganiami stawianymi przez zagranicznych pracodawców, poznanie niemieckiej kultury pracy i były świetną okazją, aby pogłębić znajomość języka niemieckiego i angielskiego.

                      W przerwach między pracą, udawało im się znaleźć trochę wolnego czasu na zwiedzanie miasta i okolic. Młodzież poznała najważniejsze zabytki Berlina, odwiedziła Reichstag i Muzeum Pergmonu, pływała statkiem po Szprewie, a także pojechała na jednodniową wycieczkę do Poczdamu. 

                       Każdy z uczestników otrzymał certyfikat od pracodawcy potwierdzający jego udział w projekcie oraz certyfikat Europass Mobilność potwierdzający nabyte umiejętności podczas odbytego stażu i uprawniający  do podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej.

                      Tego typu wyjazdy są dla młodzieży bardzo dobrą okazją, by przekonać się, że w dzisiejszych czasach bez znajomości języków obcych i specyfiki zagranicznych przedsiębiorstw, bardzo trudno jest znaleźć dobrą, ale przede wszystkim satysfakcjonującą pracę, która przez wiele lat będzie dawała radość i poczucie spełnienia zawodowego. Stażyści z EKONOMIKA zostali bardzo dobrze ocenieni przez zagranicznych pracodawców. Niektórzy otrzymali propozycje pracy lub kolejnych staży i wielu z nich zamierza w przyszłości z nich skorzystać.

          Elżbieta Krawczyk

           

          Dzień otwarty w bibliotece

          WITAMY RODZICÓW – CZYTELNIKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

          W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych świętujemy pod hasłem Książka nas łączy. Integrując środowisko szkolne wokół czytania, nasza szkolna biblioteka zaprosiła Rodziców na wystawę książek pt. NOWOŚCI W BIBLIOTECE. Zaprezentowano zbiory z zakresu wychowania oraz nowości literatury współczesnej. Podczas Dnia Otwartego, Rodzicom wypożyczano książki i inne zbiory, udostępniano różne źródła informacji w czytelni oraz centrum multimedialnym.

           
          Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną, także Rodziców, do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej:)

           

           

          XV gra terenowa "Wołomin - moja mała ojczyzna"

          6 października 2017 r. odbyła się XV gra terenowa „Wołomin – moja mała Ojczyzna”  zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie. Na trasie do przejścia były m.in. punkty: Ośrodek Sportu i Rekreacji Huragan, rezerwat Grabicz, park im. Bohdana Wodiczki i Urząd Miejski w Wołominie. Ten wspaniały spacer uczniów przebiegał w miłej atmosferze, pomimo padającego od czasu do czasu deszczu.  Humory dopisywały uczestnikom marszu, więc pełni zapału i zaangażowania mierzyli się z zadaniami wyznaczonymi przez organizatorów. Trzeba było wykazać się wiedzą na temat naszego powiatu, walorów krajobrazowych okolic Wołomina, wiedzą przyrodniczą, geograficzną, historyczną, a czasem nawet sprawnością fizyczną. Była też okazja do wzbogacenia swojej wiedzy na temat uwarunkowań geograficznych terenu, czy też wybitnych osobistości związanych z Wołominem. Dzięki grze uczniowie mogli bliżej poznać swoją "małą ojczyznę", w której żyją, ale często niewiele o niej wiedzą. Rywalizację wygrała klasa IIt, której serdecznie gratulujemy.

           

          XXXVII Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły

          W dniu 28.09.2017 roku odbył się Bieg o puchar Dyrektora Szkoły przeznaczony dla uczniów klas pierwszych. W konkurencji przygotowanej przez nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział  uczniowie z pięciu klas pierwszych. W czasie zapoznawania się z trasą, uczniowie dokładnie wysprzątali teren rezerwatu „Białe błota”, w ramach akcji „Sprzątanie świata”.

          Frekwencja dopisała, wszyscy bawili się doskonale i nawzajem się dopingowali, a oto najlepsi:

          I miejsce - Rozbicka Justyna z klasy IHS i Kielak Bartosz z klasy IL

          II miejsce - Salwin Julia z klasy IT i Freyberg Tomasz z klasy IHS

          III miejsce - Wróblewska Aleksandra z klasy IT i Laskowski Daniel z klasy IHS.

          Wśród klas najlepsza okazała się klasa IHS, drugie miejsce zajęła klasa IL, a trzecie klasa IT. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

           

          Nasi uczniowie w Berlinie

          Od 1 października 18 uczniów naszej szkoły odbywa praktyki w stolicy Niemiec - Berlinie. Na powitanie mieli możliwość zwiedzenia miasta i poznania jego zabytków. Choć wędrówka po mieście zajęła im cały dzień to humory dopisywały do końca i nikt nie narzekał. A od jutra, czyli 3 października wszyscy ruszają do pracy. Życzymy powodzenia.

           

          Jedziemy do Berlina!!!

          Zbliża się termin kolejnego wyjazdu na praktyki zagraniczne naszych uczniów. Jest to już III Mobilność w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą dla uczniów ZSE w Wołominie”.

          Tym razem będzie to wyjazd do Berlina. Uczestnicy wyruszają 1 października, a więc tuż, tuż…..

          Poniżej lista szczęśliwców:

          Balcerak Przemysław

          Dłuski Gabriel

          Grochowski Marcin

          Gruba Natalia

          Kielczyk Aleksandra

          Kielczyk Wiktoria

          Kulesza Karolina

          Kuczbańska Paulina

          Kurek Aleksandra

          Kosior Julia

          Majsterek Kinga

          Perzanowska Karolina

          Radzki Dominik

          Pisarek Karolina

          Płochocki Adrian

          Szuba Konrad

          Wysińska Aleksandra

          Wysocka Karolina

          W grupie uczniów jest ośmioro kształcących się w zawodzie technik spedytor, sześcioro w zawodzie technik logistyk i czworo uczniów w zawodzie technik handlowiec.

          Opiekunami wyjeżdżającymi z uczniami będą nasi wspaniali nauczyciele:

          Elżbieta Krawczyk i Yahaya Ologele.

          Życzymy im zdobycia wielu doświadczeń zawodowych, poznania kultury i zwyczajów naszych sąsiadów oraz pięknych wspólnych przeżyć  podczas czasu wolnego.

                                                                                                                                          Elżbieta Mikołajek

                                                                                                                                        Koordynator projektu

           

          78 rocznica wybuchu wojny

          20.09.2017 roku uczniowie wszystkich klas pierwszych udali się z panią dyrektor i wychowawcami do Galerii przy Fabryczce. Tam obejrzeli spektakl przygotowany przez uczniów naszej szkoły, który prezentowany był już wcześniej 16.09.2017, z okazji Dnia Sybiraka. Obejrzeli też wystawę malarstwa Anny Tkaczyk i stałą ekspozycję etnograficzną. Wszystkim uczniom dziękuję za naprawdę wzorowe zachowanie, a pani dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości - Jolancie Boguszewskiej - za pomoc w organizacji spotkania i za gościnne przyjęcie. Elżbieta Lewkowicz

           

          Dzień Sybiraka w Wołominie

          Dnia 16 września 2017r. w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka.

          Na prośbę Pani Marii Sobolewskiej  -  Sybiraczki i aktywnej działaczki Związku Sybiraków - oprawę artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły.

          Julia Wiśniewska z kl. 2LO PR  wzruszyła wszystkich do łez lirycznym monodramem opartym na wspomnieniach Sybiraczki „ Biały kwiatek”. Rafał Suchcicki z klasy 1L wstrząsająco przedstawił  miniaturę „Wiarygodne”. Klasa 2T i Radosław Lewczyk z kl. 2L imponująco zaprezentowali się od strony wokalnej wykonując pieśni patriotyczne: „Hymn Sybiraków” oraz „Żeby Polska była Polską”

          Wspólnie z naszymi uczniami wystąpiła Wiktoria Chmielewska, uczennica klasy VII B Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie, która zaśpiewała i zagrała pieśń „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

          Całość poprowadzili Natalia Rosa i Paweł Grzybowski z klasy 2LOO.

          Także uczniowie z klasy 3R mieli swój wkład (chociaż ich nie było tego dnia w Fabryczce), gdyż pięknie przepisali i wydrukowali unikatowe wiersze Sybiraków.  Kartki z tą niezwykłą poezją uczestnicy uroczystości czytali z zainteresowaniem i zabrali do domów. Maciej Dąbrowski  z klasy 3R i Krzysztof Łyczba z klasy 1R  pomogli mi w przygotowaniu oprawy dźwiękowej.

          Szczególne podziękowania należą się pani Annie Zakrzewskiej, nauczycielce muzyki z SP nr 4, która profesjonalnie „doszlifowała” nasz występ i przygotowała Wiktorię.

          Spotkanie zakończyło się owacjami na stojąco, młodzież otrzymała szereg gratulacji oraz obietnicę zaproszenia na występy do IPN.

          Bardzo się cieszę, że mogliśmy uczestniczyć w tej, jakże ważnej uroczystości i dziękuję wszystkim zaangażowanym, bo współpraca z Wami była dla mnie naprawdę przyjemnością. Elżbieta Lewkowicz

           

           

           

           

          Wycieczka do Pragi

          W dniach 12 -15 września klasy IIIh, IIIls i IVhl wybrały się na wycieczkę do czeskiej Pragi. Przez dwa dni uczniowie mieli możliwość zapoznać się z pięknem i zabytkami naszych południowych sąsiadów. Wieczorami poznawali tajniki czeskiego języka, gdyż wiele słów oznacza po czesku zupełnie coś innego niż w języku polskim. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do Polski i już nie mogą się doczekać, gdzie żądza przygody zawiedzie ich w przyszłym roku.

           

          Rozpoczęcie roku szkolnego

          W dniu 04.09.2017 serdecznie zapraszamy uczniów na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017 /2018 w naszej szkole:

          - klasy II, III i IV - godzina 9.00

          - klasy - godzina 10.00.

          O godzinie 8.00 zapraszamy na mszę świętą w kościele Św. Józefa Robotnika.